Pod sloganom „Rastemo kao jedno – bolji smo zajedno“, prethodna nedelja bila je posvećena deci s ciljem da afirmiše život i prava dece u lokalnoj zajednici.
Organizovana su brojna dešavanja u opštini čiji su inicijatori bila deca, ali i razni programi pojedinačno u školama i vrtićima.
Tokom Dečje nedelje organizovana je i humanitarna akcija „Deca-deci“ u okviru koje je prikupljan školski pribor, igračke, garderoba, obuća, a paketi pomoći će biti podeljeni deci iz siromašnih porodica.
Održane su i ekološke radionice za učenike 4. razreda osnovnih škola i srednjoškolce u Goranskom parku. Mališani su sami zasadili drvo generacije u Goranskom parku, a tokom godine će svoju parcelu da održavaju i uređuju. Jedna od značajnijih aktivnosti je i skupština dece i mladih „I ti se pitaš“, na kojoj delegacije dece iz osnovnih i srednjih škola i iz vrtića postavljaju pitanja predsedniku opštine i njegovim saradnicima o temama i problemima koji se i njih tiču.
Deca su postavila brojna pitanja koja su u većini slučajeva bila vezana za širu zajednicu, a ne samo za dečje potrebe i želje. Pitala su predsednika opštine da li će i kada Bečej dobiti javni toalet, bioskop, skejt park, šta će biti sa Savetom za mlade u opštini, šta će biti urađeno po pitanju školskog sporta i završetka sale za fizičko vaspitanje u školi „Petefi Šandor“, da li će se nešto uraditi sa dvorcem Bogdana Dunđerskog kako bi on postao značajnije mesto za privlačenje turista. Bilo je i sasvim konkretnih pitanja u vezi sa obezbeđivanjem aparata za pijaću vodu u školi „Svetozar Marković“ u Bačkom Gradištu i problema oko prevoza učenika, jer se autobusi često kvare, a i prevoz kasni i zbog toga učenici ne stižu na vreme na nastavu.
Predsednik opštine je rekao da nova lokalna samouprava ima nameru da početkom sledeće godine razmotri rekonstrukciju gradskog trga i da veći deo aktivnosti koje su bile u centru preseli na dolmu pored Tise. On je uveren da će tamo biti prostora i za skejt park. Što se školskog sporta tiče, Radojević je rekao: „To mora da se unapredi, jer smo imali situaciju da smo jedna od retkih opština gde Sportski savez nije funkcionisao, i jedan od prvih poteza nove lokalne samouprave jeste obnavljanje funkcionisanja Sportskog saveza. To je mesto gde su svi sportovi na jednom mestu i Savez će odlučivati o tome koja i kolika sredstva su kome potrebna, tako će biti akcentiran i školski sport u narednom periodu, da to bude osnova za sve vrste sportova, ali i nastavnici fizičke kulture će morati više pažnje da posvete deci“.
U vezi sa aparatom za pijaću vodu u školi u Bačkom Gradištu i problema oko prevoza đaka, Radojević je rekao da škole u pisanoj formi dostave zahtev lokalnoj samoupravi u kojem će navesti probleme, te će lokalna samouprava pokušati da ih reši.
O nastavku izgradnje fiskulturne sale u školi „Petefi“ predsednik opštine malo zna, te je decu uputio na prethodnu vlast, koja, kako je rekao, nije ostavila novoj vlasti nikakvu dokumentaciju o tom projektu. „Obavio sam razgovor sa sekretarom u Ministarstvu za sport, međutim, tu je bila vrlo specifična situacija, jer uopšte nismo imali, to jest nije nam bila dostupna projektna dokumentacija, niti finansijska konstrukcija. Sada smo uspeli da složimo kockice, imamo gotovo potpunu dokumentaciju za salu i sa tom dokumentacijom u narednom periodu treba da odemo na dogovoren sastanak u Ministarstvo sporta kod državnog sekretara koji je obećao pomoć. Jedno od prioriteta je da rešimo to pitanje“, rekao je Radojević.
S obzirom na to da su gotovo sva pitanja bila usko povezana s novcem, Radojević je rekao da trenutno malo toga može da se uradi jer je u opštinskoj kasi manjak od oko 125 miliona dinara, ali da će za narednu godinu budžet opštine biti drugačije kreiran, te da se racionalnim trošenjem može mnogo uštedeti, i naveo je primer da je za mesec dana nova lokalna samouprava uštedela oko 300.000 dinara samo na gorivu.
„Ali ovo je dug koji nas čeka i koji nas obavezuje i ograničava i to je vrzino kolo. Dug za osiguranje prema DDOR-u je 17 miliona dinara, to su sve budžetski korisnici, najviše škole i vrtići, Bečejprevozu za prevoz đaka opština duguje oko 16 miliona dinara, Toplana je dužna Srbijagasu oko 80 miliona dinara i ukoliko se nešto od toga ne plati, Srbijagas može da obustavi isporuku gasa i da ostanemo bez grejanja. Sada pokušavamo da prevaziđemo to stanje, saniramo jedno po jedno i za to nam treba malo vremena“, rekao je između ostalog predsednik opštine.
Finale Dečje nedelje održano je 5. oktobra na gradskom trgu. Tog dana su dominirale sportske i zabavne aktivnosti, od Dečjeg vašara do pop-rok-pank koncerta „Jezik nije prepreka, muzika nas spaja“.
LJ.M.