Tokom Dečje nedelje u Bečeju – od 6. do 12. oktobra – sve je bilo podređeno deci, njihovim željama i potrebama, a najviše je bilo druženja kroz igru i zabavu, mada bi bilo „normalno“ da je tako svakog dana, ne samo određenim povodima ili u okviru manifestacija.
Tradicionalno, Dečju nedelju otvorili su najmlađi oslikavanjem gradskog trga, na kom je 6. oktobra preko stotinu mališana iz Predškolske ustanove „Labud Pejović“ crtalo nešto po svojoj želji, a tragovi njihovih likovnih kreacija još su vidljivi na Pogači. Istog dana u Gradskom pozorištu su gosti iz Srpske Crnje za bečejske učenike izveli besplatnu predstavu „Zozon“.
Tokom Dečje nedelje bilo je brojnih aktivnosti na nivou opštine, 7. oktobra predstavnici vlasti, Centra za socijalni rad i članovi tima Lokalnog akcionog plana za decu posetili su dve socijalno ugrožene porodice sa više dece, kojima su uručili poklone. U bečejskoj Narodnoj biblioteci upriličena je promocija knjige Milunke Petrović, srednjoškolke iz Bečeja, a „otvoreni dan“ organizovan je u spomen kući braće Tan u kojoj je za porodične posete ulaz bio besplatan. U ovom svojevrsnom interaktivnom naučno-obrazovnom centru deca su sa svojim roditeljima mogla da provedu zanimljivo popodne i da se zajednički oprobaju u rešavanju zadataka na izloženim eksponatima.
Bilo je živo i veselo u Goranskom parku gde je 8. oktobra realizovan eko-dan za decu u saradnji sa udruženjem „Eko-Bečej“, Komunalcem, jednom bečejskom cvećarom i Goranskim parkom. Đaci prvaci iz bečejskih osnovnih škola zasadili su drvo generacije, a zajedno sa decom iz vrtića pravili su jesenje aranžmane na kreativnim radionicama, pogledali izložbu o istorijatu Goranskog parka, učili o biljnom i životinjskom svetu, igrali se i družili. „Druženje bez granica“ održano je u Centru za decu i mlade, koje je organizovalo društvo MNRO i vršnjački tim škole „Sever Đurkić“, gde su istog dana u popodnevnim satima zajedno smišljala igre i igrala se deca iz velikih porodica i „Severci“.
Četvrtog dana Dečje nedelje (9. oktobar), pored „Otvorenog dana u gradskoj kući“ i prijema srednjoškolaca kojima je demonstriran rad uslužne kancelarije, edukativnih radionica u Gradskom muzeju, veliko interesovanje dece, ali i učitelja i vaspitača izazvala je nova akcija nazvana „Teddy bear hospital“ koju su tokom prepodneva organizovali učenici OŠ „Sever Đurkić“ i Dom zdravlja u parku kod Dečjeg dispanzera. Naime, ideja je bila da se na zabavan način deca oslobode straha od posete lekaru, te su „deca-lekari“ lečili mede, lutke, kuce, mace i ostale omiljene igračke. Akcija je bila veoma uspešna i dalo bi se očekivati da će postati deo ustaljenih aktivnosti u okviru programa Dečje nedelje.
Istog dana u Galeriji „Krug“ održana je humanitarna aukcija slika koje daruju članovi likovne sekcije amatera „Duga“, međutim, prema rečima organizatora odziv je bio ispod očekivanja, prodato je svega 5-6 slika i prikupljeno oko 6.000 dinara, a novac je namenjen deci sa smetnjama u razvoju.
Završnica Dečje nedelje održana je 10. oktobra na gradskom trgu. Nekoliko stotina mališana, njihovih roditelja, nastavnika i vaspitača uživalo je, ali i učestvovalo u širokom spektru sadržaja koji su ove godine, čini se, bili mnogo kvalitetniji i osmišljeniji nego ranijih godina. Bilo je svega, od sportskih aktivnosti, kreativnih i obrazovnih radionica, dramskih, muzičkih i plesnih nastupa, prodaje i trampe na dečjem vašaru, modne revije, stavljanja tajni u vremenske kapsule, a sve to po divnom sunčanom danu uz žagor, smeh i radost. Bilo je više zanimljivih događaja, ali su najinteresantniji za publiku različitog uzrasta bili, recimo, dramatizacija bajke „Trnova Ružica“, koju su osmislili i izveli vaspitači iz jaslica Predškolske ustanove „Labud Pejović“ i koja je bila efektna sudeći po reakcijama dece i njihovih roditelja. Druga zanimljivost je bila u okviru zajedničkog štanda Narodne biblioteke i Gradskog muzeja gde su posetioci mogli da se fotografišu na fijakeru, slušaju muziku tamburaškog orkestra i pogledaju nekoliko dramskih scena za film koji će uskoro biti snimljen u sklopu projekta „Bogdan Dunđerski očima mladih zavičajaca“.
Na kraju svih programa uručene su lente „Građanin po meri deteta“, a u skladu sa motoom manifestacije, na predlog Centra za socijalni rad, ovo priznanje dodeljeno je „roditeljima za primer“, Julijani Dimitrijević koja je postala hraniteljska porodica za jedno dete sa smetnjama u razvoju i Arsenu Petroviću koji sa mnogo roditeljske ljubavi odgaja četvoro dece.
Tokom čitave sedmice trajala je i humanitarna akcija „Deca deci“, prikupljanje garderobe, obuće, igračaka, knjiga, školskog pribora i udžbenika za decu iz socijalno ugroženih porodica.
Pored programa Dečje nedelje na nivou opštine, svaka obrazovna ustanova realizovala je svoje interne programe, a sa odabranim sadržajima mogu konkurisati za 1, 2. i 3. nagradu „Naj dečja nedelja“, koje daruje knjižara „Prizma“.
Koordinatorka Dečje nedelje Gabrijela Potrebić-Težer je izjavila da je zadovoljna kako je protekla manifestacija i da su svi planirani programi realizovani bez problema, te da su svi učesnici koji su bili organizatori pojedinih programa bili profesionalni i maksimalno angažovani da sve realizuju kako je bilo i osmišljeno.
Lj.M.