Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Projekat izgradnje kanalizacije u Bečeju: Diskutabilan povratak u prvobitno stanje

Diskutabilan povratak u prvobitno stanjeDeo kolovoza sklon propadanju (Foto: Bečejski mozaik)

Izgradnja oko 62 kilometra kanalizacione mreže u Bečeju – projekat vredan 2,39 milijardi dinara – koja bi trebalo da traje 730 dana, izaziva sve veće nezadovoljstvo građana zbog stanja u kom su ulice nakon završetka radova na pojedinim deonicama.

Redovni kvarovi i povrede

Od leta prošle godine, otkad traje izgradnja i rekonstrukcija kanalizacije u Bečeju, građani se često žale, jer su pojedine ulice bile zatvorene za saobraćaj tako da pojedinci vozilima nisu mogli izaći iz svojih dvorišta, autobuska stajališta iz centra grada na lokaciju ispred Univerexporta su daleko duže bile izmeštene nego što je to bilo prvobitno najavljeno, više puta se desilo da se prilikom kopanja kanalizacije ošteti neki vod…

U iščekivanju tehničko ispravnog stanja

Tako je direktor Vodokanala Jovan Ječanski u julu mesecu kao uzrok smanjenog pritiska u vodovodnoj mreži naveo česta oštećenja vodovodnih cevi tokom radova na kanalizacionoj mreži. Rekao je da izvođač radova gotovo svakog drugog dana ošteti cev, a potom Vodokanal mora da interveniše i vrati vodu u sistem, što izaziva pad pritiska.

Odlaganje radova

Najavljeni početak radova na projektu kanalizacije u ulici Gerberovih od 3. novembra odložen je do daljeg. Javno preduzeće Komunalac obavestilo je javnost da je do zastoja došlo zbog „tehničkih razloga od strane izvođača radova“.
Istovremeno sa odlaganjem posla u Gerberovih, najavljene su nove izmene u saobraćaju, jer su danas počeli pripremni radovi u delu Republikanske ulice (od Sinđelićeve do Stevana Knićanina), u kojoj je prethodnih meseci već bilo radova na kanalizacionoj mreži.

Jedan od primera loše sanacije je frekventna Zmaj Jovina ulica, gde je asfalt kod jednog šahta toliko „talasasto“ zakrpljen da predstavlja ozbiljan rizik za učesnike u saobraćaju. Ovaj primer nije jedini, na više lokacija uočene su pukotine u novom asfaltu, kao i sleganje „zakrpe“ na kolovozu.

„Talasasta“ i već oštećena zakrpa kod šahta u Zmaj Jovinoj ulici

Redakcija ima saznanja i o povredi građanke koja se u večernjim satima povredila prilikom pada s bicikla jer nesanirani kolovoz nije bio označen, potom se u centru grada desila nesvakidašnja saobraćajna nezgoda kada je auto naleteo na gradilište, doduše, označeno.

Crpna stanica zauzela je deo površine parka kod Dečjeg dispanzera

Građani nemaju kome da se žale: Jedinice za sanaciju

Građani Bečeja najviše zamerki u vezi sa izgradnjom kanalizacije imaju na takozvano vraćanje kolovoza u prvobitno stanje nakon radova – ta stavka je predviđena u ceni projekta – jer se dugo čeka na krpljenje uništenog asfalta, nekad i mesecima, a kvalitet radova, po čestim kritikama, u mnogim slučajevima nije adekvatan.

Novosadska ulica mesecima čeka da se „vrati“ u prvobitno stanje

Anketa Bečejskog mozaika (od 6. do 12. oktobra) pokazala je ekstremno nezadovoljstvo građana Bečeja. Za vraćanje puteva u prvobitno stanje nakon infrastrukturnih radova čak 85,7% ispitanika (od 300 anketiranih) dalo je najnižu ocenu – „veoma loše“ (ocena 1), a ukupno je 96,4% dalo ocenu 1 ili 2.

Dovođenje raskopane javne površine u tehnički ispravno stanje

U dokumentaciji javne nabavke izgradnje kanalizacije navodi se da je potrebno dovesti „raskopanu javnu površinu u tehnički ispravno stanje“.
Dodaje se da nakon polaganja, ispitivanja i snimanja cevi, zatvaranje rovova treba uraditi peskom koji se nasipa u slojevima (prvi sloj iznad cevi mora biti minimum 60 cm, dok ostali slojevi trebaju biti debljine do 30 cm) i nabija se po određenim standardima. Potom na mestu prolaska trase cevovoda u trupu saobraćajnice treba izraditi novu kolovoznu konstrukciju, debljine i sastava u skladu sa rangom saobraćajnice i projektovanim saobraćajnim opterećenjem. „Ukoliko je u pitanju podužno raskopavanje kolovoza investitor je obavezan da izvrši opsecanje u širini rova uvećanoj za po 20 cm sa svake strane sa uklanjanjem materijala zarušenog dela kolovozne konstrukcije van opsečenog dela iskopanog rova i da u toj širini izvede zastor. Izvođač radova na izgradnji kanalizacije dužan je da, pre izrade kolovoznog zastora, preda nadzornom organu ateste zbijenosti sloja tucanika. Ukoliko postignuta zbijenost odgovara standardima za izradu odgovarajuće saobraćajnice, može se pristupiti njenoj izradi. Slojeve konstrukcije raditi u skladu sa odgovarajućim propisima, sa potrebnim ispitivanjima“.

Građani, pak, nemaju kome da se žale. Naime, po njihovim navodima, upućuju se na izvođača radova, a većina njih i ne zna ko je izvođač i gde da ga nađe.

Polovina puta je neprohodna

Isti ljudi u grupi projektanata i nadzora?

Neretko se dešava da predstavnik Vodokanala nakon izlaska na teren obaveštava izvođača o uočenim nedostacima, te se tako, po raspoloživim informacijama, očekuje popravka i talasastog asfalta u Zmaj Jovinoj ulici.

To, međutim, otvara pitanje nadzora, jer nije Vodokanal taj koji obavlja stručni nadzor.

Za Dan primirja počelo je kopanje u delu Republikanske

Predviđeno je da kontrolu i obezbeđivanje garancije kvaliteta izgradnje kanalizacije sprovodi stručni nadzor koji proverava i utvrđuje da li su radovi izvedeni u skladu sa tehničkom dokumentacijom i predviđenom specifikacijom radova.

Redakcija nije uspela da nađe pojedinosti o nadzoru na Portalu javnih nabavki, ali su informativne table otkrile zanimljive detalje, kao što je ponavljanje istih imena inženjera u ulozi projektanta i nadzora.

Raskrsnica Zelene i Republikanske

Na tablama koje su postavljene na nekoliko mesta u Bečeju, navodi se, uz amblem AG Instituta d.o.o. iz Novog Sada (duži naziv: AG-UNS Arhitektonsko-građevinski institut), da su za stručni nadzor zaduženi Nemanja Sibinović, mast. inž. građ, Dušan Novaković, dipl. inž. građ, Jovan Ćulum, dipl. inž. el. i Milan Marinković, dipl. inž. maš.

Podaci o projektantima, nadzoru, izvođaču, investitoru, parcelama

S druge strane, na informativnoj tabli piše i da je projektant AG-UNS Arhitektonsko-građevinski institut d.o.o. iz Novog Sada, a da su odgovorni projektanti Đorđe Popović, dipl. inž. građ, Damjan Obućina, dipl. inž. građ, Jovan Ćulum, dipl. inž. el. i Milan Marinković, dipl, inž. maš.

Znakovi pored puta

AG institut d.o.o. (koji je u vlasništvu Đorđa Popovića) trenutno obavlja i nadzor nad radovima na rekonstrukciji i energetskoj sanaciji škole „Bratstvo“ u Bečeju za 2,9 miliona dinara bez PDV-a, a ova firma je, kako su objavili brojni mediji, bila među firmama koje su nadzirale rekonstrukciju železničke stanice u Novom Sadu (ugovor je dodeljen grupi ponuđača, među kojima je i AG institut).

Prerani kraj puta i još jedan poklopac šahta koji viri iz zemlje kod nekadašnjeg Trikoteksa

Izvođač tvrdi da je „ispred dinamike“

Veliki projekat izgradnje kanalizacije započet je u junu 2024. potpisivanjem ugovora sa grupom ponuđača koju predvode „Jadran“ d.o.o. iz Beograda i Bulevar Company d.o.o. iz Novog Sada.

Prema saopštenju izvođača, firme „Jadran“, doduše iz avgusta meseca, „realizacija je već značajno napredovala, jer je postavljeno 16.218 metara kanalizacije, 536 šahtova i 625 kućnih priključaka, što pokazuje da smo ispred planirane dinamike“.

Na putu ka gradskoj pijaci

U sklopu projekta, treba da bude „izgrađeno 62.003,49 metara nove kanalizacije (90% gravitaciona), dok preostali deo čine rekonstrukcija, niskopotisna i potisna kanalizacija. Pored toga, biće postavljeno 2.067 betonskih šahtova i 2.550 kućnih priključaka. U sklopu projekta, planirana je gradnja 8 novih crpnih stanica sa kompletnim mašinskim instalacijama, električnim sistemima i automatizacijom, kao i rekonstrukcija 7 postojećih crpnih stanica“, navodi firma „Jadran“ na svom sajtu.

Jesen je stigla – zakrpa nije

Kako je počelo?

Predstavnica naručioca posla, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović je u junu prošle godine potpisala ugovor sa jedinom prijavljenom grupom ponuđača u postupku javne nabavke – firmama „Jadran“ d.o.o. iz Beograda i Bulevar Company d.o.o. iz Novog Sada, uz podizvođače Energotehnika – Južna Bačka i „Gradis“ Čačak. Vrednost projekta je 2,39 milijardi dinara, a predviđeni rok za završetak radova je 730 dana, uz garanciju u trajanju od dve godine.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *