Predstavnici sindikata Javnog preduzeća Komunalac su prošle nedelje, nezadovoljni položajem zaposlenih u preduzeću, na konferenciji za novinare izneli niz zamerki na rad rukovodstva, pre svega direktorke Eržebet Feher.
Najviše „povika“ bilo je na aktuelni statut preduzeća prema kojem predstavnike radnika u Upravnom odboru predlaže direktorka, pa samim tim, po mišljenju sindikalaca, radnici nemaju uvid u rad preduzeća i odluke koje se donose. Sindikat je imao zamerke i na rad Upravnog odbora, jer je njihov zahtev za promenu statuta dugo bio na „većanju“ pre upućivanja osnivaču (opštini) na usvajanje. „Sindikat je još u martu podneo zahtev Upravnom odboru, a razmatrali smo ga na tri sednice, jer je bilo kontrapredloga od pojedinih članova Upravnog odbora koji su postavljeni na predlog direktora JP Komunalac. Kada se iskristalisalo zajedničko mišljenje, stavili smo ga na papir i poslali na usvajanje osnivaču“, rekao je Dragan Mitić, predsednik Upravnog odbora Komunalca.
Pretnje treba dokazati Na prošlonedeljnoj konferenciji za novinare sindikata Komunalca, predstavnici sindikata su izjavili da postoje pritisci na zaposlene od strane direktorke. Na pitanje da li su članovi Upravnog odbora upoznati sa tim, Mitić je odgovorio: „Od kada su radnici predali Upravnom odboru zahtev za promenu statuta i naše odluke da sednicama prisustvuje predstavnik sindikata, u više navrata smo bili obaveštavani da postoje pritisci na neke od zaposlenih. Koliko znam, nijedna od tih pretnji nije konkretizovana, a ako je bilo pretnji ili mobinga, to treba utvrditi pa tek onda reagovati“. |
Komentarišući statut preduzeća, Mitić je rekao da je kao „kupus“ i „da je ranijih godina menjan nekoliko puta, da je stavka da direktor predlaže članove Upravnog odbora iz redova zaposlenih doneta u mandatu prethodnog direktora (Petar Plavšić, prim. nov.). Aktuelni direktor je samo iskoristio pravo koje mu daje statut i predložio svoje favorite. Zbog toga nam se i dešavaju komične situacije u radu. Desilo nam se da pre više od godinu dana iz vaših novina saznamo da imamo nove članove Upravnog odbora iz redova radnika, a samo dva dana pre te sednice imali smo sastanak Upravnog odbora. Sličan je problem i sa sistematizacijom koju po statutu radi direktor. Samo u prošloj godini urađene su dve ili tri sistematizacije o kojima smo samo obavešteni bez uticaja da bilo šta promenimo. Siguran sam da niko od članova Upravnog odbora ne zna koja je sistematizacija u upotrebi. Bilo je i opstrukcija od strane stručne službe pa i ’friziranja’ dokumenata samo za Upravni odbor. Ali da se vratim na statut, pošto nismo znali koliko će trajati proces usvajanja odluke o promeni statuta, odlučili smo da sastancima Upravnog odbora prisustvuje i predstavnik sindikata, jer će na taj način zaposleni biti obavešteni o svemu što se dešava. Moram da priznam da su razlozi zbog čega je sindikat za predlog izmene statuta sasvim pravilni, jer kako članovi Upravnog odbora predloženi od strane direktora ne prenose informacije radnicima, tako ni mi ostali članovi Upravnog odbora nemamo prave informacije o problemima zaposlenih i praktično smo ’odsečeni’ od tog dela preduzeća. Dešavalo se da mnoge informacije prvo čujemo u čaršiji, pa da se tek posle našeg insistiranja kod direktora i provere, ispostave da su tačne“, rekao je Mitić.
Jedan od spornih dokumenata bio je i prvi izveštaj centralne komisije koja je uradila inventar za 2008. godinu, što Upravni odbor u januaru prošle godine nije hteo da prihvati. Posle ponovljenog inventara utvrđen je manjak od 329.600 dinara (1.097.425 po nabavnim cenama nedostajućih sredstava), ali i višak od 1.585.100 dinara osnovnih i obrtnih sredstava koja nisu bila upisana u knjige. Drugi izveštaj je prihvaćen, ali nije pokrenut postupak protiv odgovornih lica (osim jedne krađe na pijaci koja je predata policijskim organima na postupanje).
Putni troškovi Zoltan Feješ, predsednik sindikata Komunalca je, gostujući na Radiju „Aktiv“ rekao da direktorka ovog javnog preduzeća 24 časa dnevno koristi službeni automobil („škoda fabia“) i da uredno naplaćuje putne troškove za dolazak i odlazak sa posla (100 dinara po radnom danu, od 1.900 do 2.400 dinara mesečno). Feješ je takođe rekao da je direktorka već nekoliko puta oštetila službeno vozilo koje je vrlo brzo bilo popravljeno, dok u isto vreme u Komunalcu nema novca za popravku osnovnih sredstava (motorne testere, kosilice, traktor). |
Ove godine je izveštaj centralne komisije usvojen. „Prošle godine smo uveli red u ovu sferu rada u Komunalcu, prešli smo na elektronsko vođenje podataka i sada je sve mnogo bolje i jasnije. Ranije je direktor bio odgovoran za sva sredstva, a sada smo to podelili na rukovodioce sektora koji duže određena sredstva i zna se ko je za šta odgovoran. Prošle godine inventarom smo se bavili mesec dana, a ove godine smo izveštaj usvojili za pola sata. Utvrđen je manjak od 2.290 dinara po nabavnim cenama i to će biti stavljeno na teret odgovornog lica i biće naplaćeno putem ličnog dohotka“, objasnio je Mitić.
Ipak, i ove godine prilikom inventara javio se problem. Radi se o dozvolama za ribolov na Staroj Tisi kod Bisernog ostrva (JP Komunalac je upravljač): „Nismo uspeli da utvrdimo broj štampanih, prodatih i preostalih ribolovačkih dozvola. Razlog za to je što su pre popisa te dozvole već bile spaljene u prisustvu inspektora za zaštitu životne sredine iz Subotice. Takvu situaciju Upravni odbor nije hteo da prihvati, nismo saglasni sa činjenicom da bilo koji inspektor može da spali hartije od vrednosti pre popisa. Ovom temom bavićemo se u narednim danima i bićete obavešteni o svemu“, rekao je Mitić.
Članovi Upravnog odbora Članovi Upravnog odbora Komunalca su Dragan Mitić (predsednik), Laslo Friš (potpredsednik), Laslo Balaž, Magdolna Šlajf i Aleksandra Stakić (predlozi osnivača), dok su na predlog direktorke u Upravnom odboru Ilona Pastor (rukovodilac stručne službe) i Olivera Đurić (pravnik-sekretar). |
S. Malešev