A budapesti Szülőföld Alap támogatásával április és május folyamán Drámajátékok alsó tagozatban címmel akkreditált pedagógusképzést szerveztek a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben.
A kurzus célja alapvető ismeretek nyújtása volt a drámapedagógia módszereinek alsó tagozatban való alkalmazásáról. Az előadók Lódi Andrea tanító, drámapedagógus, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szakmunkatársa, Mácsai Mónika óvónő, drámajáték-vezető és Fekete Ágnes színész-drámatanár voltak.
A hétvégenként zajló tanfolyamon mintegy harminc osztálytanító vett részt, akik a becsei, péterrévei és bácsföldvári iskolákból érkeztek.
„A főként gyakorlati elemekből építkező, saját személyes tapasztalatszerzésre koncentráló továbbképzésen olyan játékokat és gyakorlatokat sajátítottak el a tanítók, amelyeket sokoldalúan felhasználhatnak munkájuk során, legyen szó ismeretátadásról, begyakorlásról, számonkérésről, vagy kifejezetten nevelői szándékról. Játékos, élményszerű tanulást biztosító eljárásokat ismertek meg, melyek alkalmazhatóak a magyarórától a társadalmi ismereteken át az osztályfőnöki óráig. Különböző kapcsolatteremtő és -erősítő, megfigyelés- és érzékelésfejlesztő, térérzékelő, fantázia- és kommunikációfejlesztő gyakorlatokon át jutottak el a szerepjátékokig. Belekóstoltak a tanítási dráma módszerébe is, amely kifejezetten a közösségi problémák kezelésében nyújthat segítséget”, mondta Lódi Andrea.
A résztvevő tanítók számára újszerű volt a megközelítés, hogy egy továbbképzésen nem passzív üldögélés, hanem aktív részvételt igénylő tréning folyik. Fokozatosan azonban átadták magukat a játék örömének, és visszajelzéseik szerint sikerrel alkalmazták a tanultakat saját tanítványaiknál. Sokan ráéreztek a gyakorlatok variálhatóságára is, és adott oktatói céloknak megfelelően adaptálták az elsajátítottakat. Mindez arra a jó reményre ad okot, hogy saját kreativitásuk terebélyesedett a kurzus következtében, így tanítványaikat is sikeresebben buzdítják majd erre a jövőben.
B.M.