Prošlo je više od mesec dana od kada je pokrajinski sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin u Bečeju saopštio da će država da pomogne privatnoj firmi PIK „Bečej“, ali da će pre toga komisija koju čine Miroslav Vasin (Vlada Vojvodine), Zoran Jeličić i Momčilo Mitreski (Ministarstvo poljoprivrede), Ferenc Berček (opština Bečej) i Zvonko Nikezić (Vlada Srbije) u roku od mesec dana da „prečešlja“ poslovne knjige PIK-a da bi se znalo aktuelno stanje u firmi i perspektive preduzeća čiji su računi blokirani više od 360 dana (iznos blokade je veći od jedne milijarde dinara).
Prošle nedelje su trebali biti saopšteni rezultati rada komisije i odluka na koji način će država da pomogne bečejskoj firmi, međutim, to se nije desilo. Prema informacijama kojima raspolažemo, očekivane informacije trebalo je da budu saopštene nakon zaključenja ovog broja novina (u četvrtak). Pouzdani izvori kazuju da će država da pomogne bečejskom kombinatu. Doduše uslov pomoći je, kako je rečeno, da PIK isplaćuje plate zaposlenima u skladu sa sporazumom kojim je predviđena dinamika isplata zarada (taj sporazum se ne poštuje u celini, te je u PIK-u 15. novembra počeo štrajk). U pomenutom izveštaju se, kako nezvanično saznajemo, nalaze i veoma interesantne informacije o poslovanju PIK-a u prethodnom periodu, koje verovatno neće biti saopštene javnosti.
Optužbe bez argumenata
Advokat Ljubomir Mandić, koji na konferencijama za novinare nastupa u svojstvu predstavnika Upravnog odbora PIK-a „Bečej“, prošle nedelje je demantovao tvrdnje predstavnika štrajkačkog odbora da su zaposleni u firmi u štrajku. To je ponovio i početkom ove nedelje. Rekao je da u ime zaposlenih i u ime Upravnog odbora odgovorno tvrdi da u PIK-u nema obustave rada, da u principu štrajkuje samo štrajkački odbor, jer je rad obustavilo samo 2-3 posto zaposlenih. On je rekao da će rukovodstvo PIK-a obavestiti predsednika Vlade Vojvodine Bojana Pajtića i pokrajinskog sekretara za rad Miroslava Vasina da podaci dobijeni od pojedinih političara iz lokalne vlasti i štrajkačkog odbora PIK-a ne odgovaraju realnosti.
Mandić je kazao da rukovodstvo PIK-a, uz nekoliko dana zakašnjenja, poštuje sporazum o dinamici isplate zarada zaposlenima, te je objasnio da će i septembarske plate biti isplaćene do kraja novembra.
Prema rečima advokata, u PIK-u postoje finansijske teškoće, jer od prethodnog rukovodstva firme čak i obični paori su umeli bolje da prodaju svoje proizvode, ali je za teško stanje optužio i pojedine lokalne političare, međutim, nije argumentovao i dokumentovao te tvrdnje.
Predsednica parlamenta neka da ostavku
Mandić je izrazio nezadovoljstvo i zbog prošlonedeljne posete predsednice republičkog parlamenta Slavice Đukić Dejanović radnicima PIK-a u Drljanu, jer, kako je rekao, najavljeno je da će Đukić Dejanović posetiti centralu PIK-a, što se nije desilo (pojavio se samo njen portparol), jer je ona u pratnji predstavnika SPS-a bila u Drljanu.
Mandić je i ove nedelje ponovio da se deo lokalnih političara meša u „slučaj“ PIK-a a, kako je rekao, u budućnosti će predstavnici vlasti moći da uđu u PIK „Bečej“ samo uz njegovu i dozvolu generalnog direktora Živana Gavrilovića. On je govorio i o jeftinim političkim poenima i rekao je da po njegovom mišljenju predsednica republičkog parlamenta treba da da ostavku ukoliko smatra da njeni partneri za razgovor mogu biti samo deo lokalnih političara i vođe PIK-ovih sindikata.
Kašnjenja i sindikati
Na novinarsko pitanje o tome da li i predstavnicima menadžmenta i Živanu Gavriloviću, generalnom direktoru, kasne plate kao i običnim radnicima, najpre nije dat direktan i jasan odgovor, ali su potom Mandić i Gavrilović tvrdili da svima kasne plate.
Odgovarajući na pitanja novinara o načinu rada sindikata, Mandić i Gavrilović su kazali da sindikati u PIK-u funkcionišu kao male firme.
Ima štrajka – nema štrajka
Predstavnici štrajkačkog odbora PIK-a demantovali su Mandićeve tvrdnje o tome da se u firmi ne štrajkuje i rekli su da su svi zaposleni u kombinatu u štrajku, ali u praksi, zbog pravilnika o minimumu procesa rada, skoro svaki zaposleni mora da radi. Kako je rečeno, štrajk će trajati do momenta isplate septembarskih zarada, a rok je kraj novembra.
Funkcija, ta strana reč Advokat Ljubomir Mandić je na prošlonedeljnoj konferenciji za novinare rekao da je predsednik Upravnog odbora PIK-a. Ove nedelje je donekle precizirao sopstvene reči i objasnio da funkciju predsednika Upravnog odbora obavlja privremeno, na molbu predsednika ovog tela. |
U kapitalizmu svako rešava svoje probleme, ali…
Na pojedine Mandićeve optužbe su odgovorili najviše prozivani predstavnici lokalne vlasti, zamenik predsednika opštine Budislav Medurić i predsednik Skupštine opštine Dušan Jovanović (obojica su članovi Demokratske stranke, a Jovanović je pre toga bio vođa Pokreta za Bečej). Oni su na konferenciji za novinare u sedištu DS-a u utorak rekli da je bečejska Demokratska stranka u poslednjih šest meseci pokušala da aktivira pokrajinske i republičke institucije, da ih upozori na potencijalni socijalni-ekonomski-politički problem u Bečeju, na privatizovan poljoprivredni kombinat i na probleme koje imaju zaposleni i kompanija, ne mešajući se u upravljačke odluke PIK-a. To je u septembru mesecu rezultiralo time da je pokrajinska vlada na sastanku sa predstavnici-
ma Ministarstva poljoprivrede, predstavnicima PIK-a i sindikalnih organizacija donela zaključke u cilju da pomogne PIK-u. Jedan od tih zaključaka je da će sve mere i ustupci koji će se u budućnosti doneti biti učinjeni u cilju zaštite radnog i materijalnog statusa zaposlenih. Krajem ove nedelje, kazao je Medurić, državna komisija će, u posedu izveštaja o analizi stanja u PIK-u, saopštiti mere koje će organi države da preduzmu kako bi se pomoglo toj firmi. „To je prava istina o tome ko se i koliko ’meša’ u poslove PIK-a, sve ostalo su insinuacije i neistine“, rekao je Medurić.
O tome da li je nelogično da propadne firma koja proizvodi hranu, Medurić je rekao: „Svaka firma može da napravi poslovnu grešku, da se na vreme prestroji, i to je u kapitalizmu normalna pojava. Moguće je da propadne i takva firma“.
Dušan Jovanović je dodao: „Mi se nalazimo u kapitalizmu, i ukoliko je neko ušao u ekonomski ili finansijski problem, mora te probleme sam da rešava. PIK je bio u specifičnoj situaciji što se ti-
če davanja u zakup držav-nog poljoprivrednog zemljišta. Moram da kažem dve činjenice o dobronamernosti lokalne samouprave, da tu nije bilo uticaja politike, a to je da je PIK-u Ministarstvo poljoprivrede omogućilo, sada već treću godinu, da koristi državno poljoprivredno zemljište a da za zakup nije plaćen ni jedan jedini dinar. Posebno je bila problematična ova godina, kada se išlo po novom zakonu na prijavljivanje prava prečeg zakupa. Postavlja se pitanje da li je PIK ’Bečej’ uopšte imao pravo da učestvuje po pitanju prava prečeg zakupa jer nije izmirio obaveze iz prethodne dve godine. Pričam o tome šta je država i lokalna samouprava učinila za PIK zbog 1.600 radnih mesta, a menadžment PIK-a, stari, sadašnji ili neki budući, se mora boriti sa privrednim teškoćama, sa ekonomskim problemima, to ne može da radi nijedna lokalna samouprava“, rekao je Jovanović.
Priča o telefonima
Predsednik Skupštine opštine Bečej Dušan Jovanović je, odgovarajući na pitanja novinara u vezi sa optužbama Ljubomira Mandića o tome da mu je donedavno PIK plaćao telefonske račune, rekao da je on još uvek zaposlen u PIK-u, ali da mu miruje radni odnos od 14. jula 2008. godine (u julu je izabran za predsednika lokalnog parlamenta; pre toga, od februara 2006. godine, bio je predsednik opštine, a njegov radni odnos u PIK-u je mirovao i u tom periodu), da je donedavno imao službeni telefon PIK-a u svojstvu zaposlenog u kombinatu, ali da je taj telefon koristio samo za primanje poziva.
„Ja sam taj telefon nosio samo zbog toga da bih primao pozive, a imam i službeni telefon kao predsednik Skupštine opštine, tako da sam na prvi zahtev ljudi iz PIK-a vratio aparat. Oni su mi omogućili da preuzmem broj, što sam i učinio, tako da je taj broj sada u mom vlasništvu. Ne bih sada da pričam o tome zašto sam to uradio, verovatno će dalji sled dešavanja pokazati šta se sve dešavalo sa pojedinim mobilnim telefonima“, rekao je Jovanović. On je novinarima predočio svoj ugovor o radu i dokument o mirovanju ugovora o radu.
Kristina Demeter Filipčev