Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Durindó és Gyöngyösbokréta – A népdal, a népzene és a néptánc ünnepén

Durindó és Gyöngyösbokréta – A népdal, a népzene és a néptánc ünnepéntrg_fontane

Kanizsa adott idén otthont a XXXVI. Durindó és a XLIX. Gyöngyösbokréta Fesztiválnak, a vajdasági magyar népzenei együttesek, néptánccsoportok és szólisták hagyományápoló és hagyományőrző, ifjúsági és felnőtt kategóriájú szemléjének.

Az idei rendezvénysorozat Kodály Zoltán születése 130. évfordulójának jegyében zajlott. Dr. Szöllősy Vágó László, a Fesztiválbizottság elnöke kiemelte a szellemi kulturális örökség iránti növekvő érdeklődést: „A tudományos kutatások egyértelművé tették, hogy a magyar szellemi kulturális örökség jelentős – még azt is meg merem kockáztatni, értékesebb – hányada az egykori Magyarország peremvidékein, az anyaország testéről leszakított nemzetrészek gondozásában maradt fenn… Azt hiszem, a mi esetünkben is a lényegi kérdés: a továbbadás. Mert hiába látunk-hallunk fesztiváljainkon 400-500 dalt, 25-30 táncot, 10-20 népszokást, ha mindez a közönség és maguk a fellépők számára is megmarad színpadi produkciónak, ha senki sem érez indíttatást arra, hogy abból legalább valamit továbbadjon fiának, lányának, unokájának… Ha ezt sikerülne tudatosítanunk a dalosok, táncosok, muzsikusok több ezres tömegével, bátran nézhetnénk a jövő elé”.
A fesztivál nem versenyjellegű, de a szakbizottság véleményt mond minden produkcióról. Az idei zsűriben helyet kapott dr. Bárkányi Ildikó néprajzkutató, muzeológus, Borsi Ferenc népzeneoktató, dr. Gerzanics Magdolna népzenekutató, Kisimre Szerda Anna népzeneoktató, Kiss Zselykó néptánc-oktató, koreográfus, Kovács Henrik, a budapesti Néptánc és Színházi Tánc Tanszék adjunktusa, Németh István, az MTA Zenetudományi Intézete Népzenei Archívumának munkatársa, Raj Rozália hímző- és viseletkészítő-oktató, Rind Melitta néptánc-pedagógus, Rontó Márta népzeneoktató, Salamon Beáta előadóművész, Szabó Kocsis Zsuzsanna néprajzkutató, valamint Vakler Anna, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszakának oktatója.
A Durindón 105 szólista, együttes és énekcsoport mutatkozott be. Községünket a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörből a Szelence énekegyüttes a Fokos zenekar kíséretében, a Dúdoló énekcsoport, a Botra férfikórus és a Csobolyó legénykórus képviselte, továbbá a szintén becsei Régijó zenekar és a bácsföldvári Kézimunka-kedvelők Klubjának asszonykórusa lépett fel.
A Gyöngyösbokrétán 35 táncegyüttes mutatkozott be. Községünkből a péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület csoportja, a szintén péterrévei dr. Kiss Imre Művelődési Kör Kabóca néptáncegyüttese és a Petőfi Sándor MK Szelence táncegyüttese képviselte nagy sikerrel.
Jövőre Gombos lesz a házigazdája a fesztiválnak.

Erer

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *