Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Durindó és Gyöngyösbokréta – Bodor Anikó-díj a Botra férfikórusnak

Durindó és Gyöngyösbokréta – Bodor Anikó-díj a Botra férfikórusnaktrg_fontane

A Bodor Anikó-díjat a becsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Botra férfikórusának ítélte oda június elején a Durindó Művészeti Szakbizottsága.

„Szombaton este 7 órakor óriási meglepetés ért bennünket, miközben éppen kapaszkodtunk fel a Durindóról hazafele induló autóbuszra. Ekkor kaptuk a hívást, hogy döntött a Durindó Művészeti Szakbizottsága, a XLII. Durindó Bodor Anikó-díját a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Botra férfikórusának ítélte oda! Szóhoz sem jutottunk a meglepetéstől és a meghatódottságtól. Különösen rásegített a meglepődöttségünkre az, hogy sajnálatos módon egy átmeneti gyengeség miatt a kórusvezető nélkül kellett színpadra lépni és a célunk csak az volt, hogy így ’elanyátlanodva’ is megvédjük a mundér becsületét. Úgy látszik, hogy sikerült! Mindig is nagy tisztelettel tekintettünk azokra az együttesekre, akik eddig kiérdemelték ezt a díjat. Valóban soha nem fért kétség ahhoz, hogy olyan együttest tüntettek ki ezzel a címmel, amely évek során, töretlenül, láthatóan mély tisztelettel nyúlt vidékünk népdalkincséhez és adta úgy elő, ahogy az a díj leírásában meg van fogalmazva: hitelesen. Ez nagyon fontos és óriási értéke ennek a fesztiválnak, hogy olyan embereket sikerült a zsűri soraiba ültetni, akik tudják, hogy merre kell hogy menjen ez a mozgalom, céltudatosak, következetesek, s ebből kifolyólag érdemes velük meghallgattatni magát évről-évre minden együttesnek. Ez lehet az oka, hogy idén ilyen sok résztvevője volt a Durindónak. Az igaz, hogy mi sem vettük sohasem félvállról ezeket a szempontokat és a zsűri tanácsait is igyekeztünk mindig átszűrni magunkon, a magunk által megélt mulatási és egyéb élettapasztalatokon a papírra jegyzett dalokat. Kicsit a magunk testére, modorára szabtuk, a megengedett határokat tiszteletben tartva, és innentől kezdve már a sajátunk volt. Illett hozzánk. Valószínű, hogy ezt az érzést sikerült a bennünket hallgatókig eljuttatni idén is Törökkanizsán. Nagy megtiszteltetésnek érezzük a díjat, annál is inkább, hogy álmunkban sem merült fel annak a gondolata, hogy már mi is ’felénekeltük’ magunkat erre a szintre. Az igaz hogy nagyon szeretünk énekelni, jól is esik mindannyiunk számára és örülünk annak, amikor jól megszólal egy-egy dal, de ez a díj minden számításunkat felülmúlta. Nagy megtiszteltetés a Bodor Anikó-díj, de teher is. Arra kötelez, hogy az eddigiekben elért szintet megtartsuk, és mindig méltón képviseljük azt, amit ez cím és maga Bodor Anikó neve képvisel a magyar népzenei kultúrában”, mondta Szerda András.
Mint ismeretes, a XLII. Durindót és az LV. Gyöngyösbokrétát, a vajdasági magyar népzenei együttesek, néptánccsoportok és szólisták hagyományápoló és hagyományőrző, ifjúsági és felnőtt kategóriájú szemléjét június 2-án és 3-án tartották meg Törökkanizsán.

Kisimre Árpád, a Fesztiváltanács elnöke ezekkel a szavakkal köszöntötte az egybegyűlteket: „A vajdasági Gyöngyösbokréta 55. alkalommal ünnepel ma Törökkanizsán. Ünnepük és seregszemléjük ez a délvidéki néptáncegyütteseknek, s ünnepük a létszámukban sajnos fogyatkozó, de erejükben megtörhetetlen délvidéki magyar közösségeknek, amelyeknek tagjai mindent megtesznek annak érdekében, hogy a táncegyütteseik és művelődési egyesületeik minél színvonalasabb és hitelesebb művészeti munkát végezzenek. … A vajdasági néptánc-mozgalom az elmúlt két évtizedben egyenrangú partnere lett az anyaországinak, tartsuk ezt meg, és építsük, fejlesszük még szebbé, hitelesebbé a vajdasági, színpadra szerkesztett néptáncot, a Gyöngyösbokrétát”.
A rendezvényen községünk művelődési egyesületeiből népdalcsoportok, szólisták és táncegyüttesek vettek részt. A Gyöngyösbokrétán a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Szelence táncegyüttese Most vagyunk az indulóba címmel magyarbődi táncokat adott elő, amelyet Kisimre Szerda Anna és Kisimre Árpád koreografáltak. Ugyanitt a péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület Tisza néptáncegyüttese Este, este, de szerelmes egy este… címmel kalocsai táncokkal mutatkozott be, amelyet Tóth-Mihó Erika és Tóth Zoltán készített számukra.
A vasárnapi Durindón a péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület Gyöngyszem énekcsoportja, a bácsföldvári Kultúrkör Művelődési Egyesület vegyeskórusa, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Szelence énekegyüttese, Dúdoló énekcsoportja és Botra férfikórusa, a péterrévei Korhely zenekar és Tisza tamburazenekar, valamint Lepár Krisztina szólista mutatkozott be.
A Durindó és Gyöngyösbokréta Fesztivál Tanácsa 2011-ben kérte fel a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetséget a Bodor Anikó-díj megalapítására. Az elismerést a díjszabályzat értelmében az aktuális év Durindó Művészeti Szakbizottsága ítéli oda a saját hagyományanyagát leghitelesebben tolmácsoló népzenei együttesnek vagy szólistának.                               

Erer

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *