Június 8-án és 9-én Gombos adott otthont a XXXVII. Durindónak és az L. Gyöngyösbokrétának. A Durindón 102 fellépő csoport, a Gyöngyösbokrétán pedig 29 néptáncegyüttes vett részt.
Az ünneplő közönséget Szabó Gabriella, a Fesztiváltanács elnöke köszöntötte, aki kiemelte, hogy fel tudunk mutatni olyan értékeket az utánunk jövőknek, hogy értelmét lássák az itteni életnek, a szürke, reménytelen hétköznapoknak. Szerinte ennek része a Durindó és a Gyöngyösbokréta, hiszen ez is egy olyan ünnep, ahol igazán, szívből tudunk örülni egymás jelenlétének.
„Az 50. Gyöngyösbokréta legyen mérföldkő, legyen egy kapu, ahogy a nyugat-bácskai hagyományőrző falu, Gombos láttatja velünk idén a rendezvényt. Kapu, amin át egy új korszakba lépünk, kapu, amin vissza is tekinthetünk elődeinkre, fellapozhatjuk az emlékeinket, köszönetet mondhatunk nekik, hogy létrehozták azt, amit nekünk már csak folytatni, őrizni, ápolni, továbbvinni kell”, mondta Szabó Gabriella.
A kétnapos fesztivál művészeti szakbizottságának tagja volt dr. Bárkányi Ildikó néprajzkutató, muzeológus, Borsi Ferenc népzeneoktató, Kisimre Szerda Anna néptáncpedagógus, népzeneoktató, Kiss Zsélykó néptáncoktató, koreográfus, Kocsán László koreográfus, hagyományőrző, Lukács László néptáncpedagógus, koreográfus, Németh István, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetének munkatársa, Raj Rozália hímző- és viseletkészítő-oktató, Rontó Márta népzeneoktató, Szabó Kocsis Zsuzsanna néprajzkutató, Vakler Anna, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszakának oktatója, valamint Vavrinecz András népzenész, népzenekutató.
A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörből a Durindón négy együttes mutatkozott be. A Csobolyó legénykórus ivónótákat adott elő Bodor Anikó gyűjtéséből, a Botra férfikórus betyárdalokkal lépett fel, a Dúdoló énekcsoport lakodalmas dalokkal mutatkozott be a bácskai Tisza mentéről, míg a Szelence énekegyüttes szabolcsi dalokat adott elő nagy sikerrel.
A bácsföldvári Kézimunka-kedvelők Klubja aratódalokkal lépett fel, a péterrévei dr. Kiss Imre Művelődési Kör Tücsök tamburazenekara pedig „Tiszán innen…” című nótacsokrával mutatkozott be.
A Gyöngyösbokrétán a Petőfi kultúrkör Szelence táncegyüttese gömöri táncokkal lépett fel, a péterrévei dr. Kiss Imre Művelődési Kör Kabóca néptáncegyüttese dél-alföldi táncokat adott elő, míg a szintén péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület Tisza néptáncegyüttese komáromszentpéteri táncokat mutatott be.
B.M.