Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Durindó és Gyöngyösbokréta: „Mert a hagyomány megtart hitet, nemzetet, hazát”

Durindó és Gyöngyösbokréta: „Mert a hagyomány megtart hitet, nemzetet, hazát”trg_fontane

Muzslya és Zrenjanin adott otthont június 7-én és 8-án a XXXVIII. Durindónak, a vajdasági magyar népzenei együttesek, szólisták és énekcsoportok – hagyományápoló és hagyományőrző szemléjének, illetve az LI. Gyöngyösbokrétának, a néptáncegyüttesek és hagyományőrző csoportok szemléjének.

A rendezvény dr. Vargyas Lajos Széchenyi-díjas népzenekutató, folklorista, zenetörténész születése 100. évfordulójának jegyében zajlott, és a résztvevők egyúttal tisztelegtek is a közelmúltban elhunyt dr. Olsvai Imre Életfa díjas népzenekutatónak, zeneszerzőnek, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség kitüntetettjének munkássága előtt, aki Kodály Zoltán legfiatalabb tanítványa volt.

„Ismét elröppent egy év, újra értékelni kell e rövid időszak történéseit. A Gyöngyösbokréta immár túljutott fél évszázadon, és erősen közelít a negyedik ikszhez a Durindó is. Vajon gondolták-e azok, akik az első években, évtizedben bábáskodtak a rendezvények körül, hogy ennyi évre előre dolgoznak? Terveztek-e ennyit? Talán. Mi mindenesetre köszönettel tartozunk nekik, hogy mindezt ránk hagyományozták. Mert a hagyomány megtart hitet, nemzetet, hazát. Pedig nekik sem volt könnyű, háborúk után, nincstelenségben, de egymásba kapaszkodva, egymásból erőt merítve dolgoztak, szerveztek. Ezt hagyták ránk is. Nekünk is ezt kell tennünk, még akkor is, ha azt látjuk, hogy napról napra fogyunk, mert elmennek sokan a szebb jövő reményében. Pedig a szebb jövőt mi magunk tudjuk csak megteremteni magunknak, egymásnak. De ehhez túl kell lépnünk önmagunkon, s valóban segíteni kell egymást, őszintén örülni minden apró sikernek minden nap. Egyvalamit nem engedhetünk meg magunknak: hogy föladjuk erőfeszítéseinket. Soha nem mondhatjuk, hogy most van, de többet nem lesz. Ezt mi itt és most nem tudhatjuk. Nekünk azért kell dolgoznunk, hogy legyen”, mondta megnyitó beszédében Szabó Gabriella, a fesztiváltanács elnöke.

A fesztivál nem versenyjellegű, a fellépőkről azonban a szakma véleményt mondott. A művészeti szakmai bizottságban Borsi Ferenc nyíregyházi citeraoktató, Németh István, a Zenetudományi Intézet munkatársa, Papp Ágnes székesfehérvári népdaltanár, Kisimre Szerda Anna és Rontó Márta vajdasági népdaltanárok, Csizmadia Anna népdalénekes, Bárkányi Ildikó néprajzos-muzeológus, Raj Rozália viseletszakértő, valamint Kocsán László jászberényi néptánc-oktató, Lukács László néptánc-pedagógus, Vavrinec András népzenész és Kiss Zselyko újvidéki néptáncos kaptak helyet.

Muzslya immár negyedik alkalommal adott otthont a Durindónak, ahová 106 csoport 1536 fellépőjét várták. Községünkből a Becsei Gimnázium tanulója, Szerda Ákos, a bácsföldvári Kézimunka-kedvelők Klubjának asszonykórusa, valamint a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Dúdoló énekcsoportja, Szelence énekegyüttese, Csobolyó legénykórusa és Botra férfikórusa mutatkozott be.

A Gyöngyösbokrétára 34 csoport jelentkezett. Községünkből a péterrévei dr. Kiss Imre Művelődési Kör Kabóca néptáncegyüttese vajdaszentiványi táncokkal mutatkozott be, amelyet Resócki Rolland koreografált. A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Szelence táncegyüttese felcsíki táncokat mutatott be, amelynek koreográfiáját Kádár Ignác és Nagypál Anett készítették.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *