Spórolunk. Minden szinten.
Törvény is van róla. Az egyik törvényes rendelkezés értelmében január elsejéig csökkenteni kellett a községi/városi adminisztrációkban dolgozók számát.
Amely önkormányzat ezt nem teszi meg, kevesebb pénzt kap az állami költségvetésből.
2004-ben 80-an dolgoztak az önkormányzatban, 2009 végén pedig 114-en, plusz 12 tisztségviselő (funkcionárius, ha úgy jobban tetszik). Ami öt év alatt 50%-os növekedést jelentett. Pártalapon. Amit a községi elnök („polgármester”) sem cáfol, sőt ő maga mondta, hogy „mindenkinek” (mindegyik pártnak) van saját „kontingense”, vagyis bizonyos számú embere, akiknek munkát kell találni (lásd: Becsei Mozaik, 2010.01.08.)
Óbecsén ügyes volt a helyi hatalom. Az új évben 28 „felesleges” embertől szabadultak meg. Ebből, Knézi Péter szavai szerint, 11 ment el nyugdíjba, február elsejétől pedig 17-en a Tisza mente Kft-be (Potisje – Bečej d.o.o. za komunalne usluge) kerültek át.
A Potisje 51%-os tulajdonosa Óbecse község, 49%-os pedig a szekszárdi Alisca Terra Kft. amelynek az ottani önkormányzat a tulajdonosa. Vagyis, ha jól értelmezem, két önkormányzat (község) közös cégéről van szó.
Knézi Péter (VMSZ) Óbecse községi elnöke (a Becsei Mozaik előző számában közöltek szerint) elmondta, hogy 17 takarítónőről (5 a községházáról, 6 a sportközpontból, 5 a közintézményekből és egy a csikériai/ radičevići helyi közösségből) van szó, akiknek most kevesebb munkájuk lesz, és ennek pótlására számlákat is fognak hordozni, meg a Potisje talál majd nekik takarítási munkát a lakóépületekben is. Munkájuk tehát lesz, ami megnyugtató. Az óbecsei hatalom is eleget tett a kötelezettségének – lefaragták a foglalkoztatottak számát!
A munka nemesít, de az se rossz, ha pénz is jár érte…
Félreértés ne essék, a 17 takarítónő kapni fog fizetést. Kitől? Az új cégtől, amely átvette őket és új munkafeladatokkal kitölti az űrt a munkaidejükben? Nem. Fizetést továbbra is a községtől kapnak majd! A Potisje ugyanis az önkormányzatnak nyújt be számlát a takarítónők után.
Mindenki elégedett lehet. Igaz, hogy pénzt nem spórolt meg Óbecse a „lefaragással”, de amúgy tényleg elegáns a megoldás, sőt a pártok közötti „kvóták” sem csorbultak – a bürokraták és a funkcik maradtak a helyükön. Az önkormányzat eleget tett a december 11-én (!) megjelent törvénynek, ami szintén nagyon fontos: a takarítónőknek továbbra is lesz munkájuk.
A központi hatalom (Belgrád) húzhat egy strigulát, miszerint íme, halad a racionalizáció, a Potisje (és annak magyarországi igazgatója) pedig ismét tanúbizonyságát adta együttműködési készségének.
A községi elnök is teljes mértékben elégedett az együttműködéssel.
A Magyar Nemzeti Tanács napilapjában elmondta, hogy: „Az új cég, a Tisza mente indulásakor vállalta, hogy átveszi és tovább foglalkoztatja a tevékenységet korábban végző Komunalac 20 dolgozóját. Jelenleg 28 alkalmazottja van a társaságnak, tehát növelte az alkalmazottak számát, ráadásul helyi embereket alkalmaznak. A cég időben teljesíti fizetési kötelezettségeit, a dolgozók béren felüli juttatásokat is kapnak.” (lásd: Magyar Szó, 2010. február 6.).
Ám, ha jól értem, akkor nem 28, hanem 28+17= 45 alkalmazottja van/lesz a Potisjének. A község viszont egyrészt továbbra is állja majd (áttételesen) a 17 dolgozó bérét, de – lévén, hogy mégiscsak el lettek bocsátva, legalábbis hivatalosan – végkielégítést fizetett nekik is, éppúgy, mint a nyugdíjazottaknak. Van, aki 50 ezer dinárt kapott, van, aki 900 ezret (a munkaévekkel arányosan). Knézi azt mondta, hogy összesen mintegy 10 millió dinárt fizetett ki az óbecsei önkormányzat a 28 eddigi dolgozója kártérítésére…
Ez 100.000 euró.
És itt még nincs vége a racionalizációnak. A takarítónőket a biztonságiak, vagyis az őrzővédők, követik majd – mondta a községi elnök.
Márton Attila