Tíz évvel ezelőtt, 2005 januárjában A kis úszó nagy sikerei címmel írtunk először Farkas Tamásról a Becsei Mozaik hasábjain. Az elmúlt tíz év alatt a kis tehetségből nagy úszó lett, Becséről Szegedre költözött és a sikerek sem maradtak el.
– 2005-ben még főleg pillangóúszó voltam és rövidebb távokat úsztam. 2007-ben kezdtem a hosszabb távok felé kacsingatni, először 400 méteren próbálkoztam, majd 1500 méteren, végül, 2009 óta, folyamatosan járok a nyíltvízi versenyekre. Arra törekszem, hogy az edzéseken is minél több kilométert ússzak le. A nyíltvízi versenyek sokkal nehezebbek, mint a medencések, hiszen ott mindenkinek megvan a maga másfél méter széles pályája, míg itt néha egy méteren három úszó is van. Vannak verekedések, ütések, de ezeket meg kell szokni, nincs megállás.
Az Óbecsei Gimnáziumot tavaly fejezted, szeptembertől a Szegedi Tudományegyetem rekreációszervezés és egészségfejlesztés szakán tanulsz.
– A Szegedi Úszóegylet tagja vagyok, ahol a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya Gellért Gábor az edzőm, míg a segédedzői teendőket Nagy Attila végzi. Még keresve sem találtam volna magamnak jobb edzőt a nyíltvízi úszáshoz. A klubban a legismertebb úszótársam, akivel együtt edzek, Olasz Anna.
A szakmai fejlődés a teljesítményeden is meglátszik.
– Itthon 58 percet úsztam medencében 5000 méteren, fél év szegedi edzés után másfél percet sikerült javítanom az időeredményemen. Napi két úszóedzésem van, valamint 45 perc vagy egy óra „száraz-edzés“. Heti tíz edzésem van, mivel szerdán és szombaton csak egy-egy alkalommal ugrunk vízbe, de emellett négy „száraz-edzést” is tartunk. Naponta legalább 15 kilométert leúszunk.
Ez hogy illeszkedik a napi teendőid közé?
– Nyáron reggelente öt órakor kelek és indulok az uszodába, kerékpárral. Télen, mivel nem tudok biciklizni, 4.50-kor ébredek, 5.40-től úszunk 8 óráig, délután pedig kétórás edzésem van, 15-től 17 óráig, majd utána következik a „száraz-edzés”. Nem mondom, hogy minden nap ugyanolyan örömmel kelek fel reggelente…
Mi a nehéz a nyíltvízi úszásban?
– Nagyon sokat kell alkalmazkodni. Sokan nem bírják azt, hogy előttük, mellettük és mögöttük is van úszó, akik, még ha véletlenül is, néha megütnek, megrúgnak. Sok mindenre kell figyelni: a többiekre, a tájékozódásra, a helyezkedésre, az erőbeosztásra, de nagyon fontos a taktika is.
Költséges sport az úszás. Edzőtáborok, utazások, étkezés, úszóruha…
– Szegeden sokat segítenek a klubban, kapjuk a szénhidrát-porokat, a kis csokikat, zseléket, a szőlőcukrot, illetve a versenyeken nem kell fizetnünk az utat, szállást, nevezési díjat. A bulgáriai edzőtábor önköltséges volt. Ezúttal is szeretném megköszönni óbecsei támogatóimnak, a segítőkész embereknek, a kisiparosoknak és vállalkozóknak, hogy segítettek nekem eljutni az edzőtáborba.
Nemrégiben fejeződött be Oroszországban az úszó világbajnokság, ahol Szerbia színeiben versenyeztél.
– Én vagyok az első szerbiai úszó, aki nyíltvízi világbajnokságon vett részt! Egy évvel ezelőtt még nem is álmodtam arról, hogy kijutok a világbajnokságra. Branislav Ivković, a szerbiai edzőm, tavaly októberben levélben értesített, amikor megjelentek a szintidők a 2015-ös VB-re. Ötezer méteren 58 perc maradt a szintidő, aki ezt megússza, az mehet Kazanyba. Nekem 58 perc 14 másodpercem volt akkor az időm, gondoltam meglesz… December közepén volt a magyarországi hosszútávúszóknak egy medencés bajnoksága, ahol sikerült 56 perc 46 másodperc alatt teljesítenem a távot. Ezután már csak reménykedni tudtam, hogy tényleg kijutok a VB-re, hiszen az anyagiak mindig gondot okoznak. Végül június közepén került fel az úszószövetség honlapjára azoknak az úszóknak a neve, akik utaznak, és én is közöttük voltam.
Hogyan készültél a világversenyre?
– Május végén három hétre Bulgáriába utaztunk edzőtáborba Belmekenbe, ami 2200 méter tengerszínt feletti magasságon van. Az első héten csak róttuk a kilométereket, hogy a szervezetünk hozzászokjon a ritka levegőhöz, majd később iramot mentünk. Ezen felül minden harmadnap túráztunk, hegyet másztunk. Nem volt könnyű! Június 15-én értünk haza, majd három napra rá úsztam le Balatonfüreden életem első nyíltvízi világkupáját, ahol elég komoly mezőny jött össze 10 kilométeren. Egy hétre rá Portugáliában úsztam le a második világkupaversenyemet, ahol a 43. helyet szereztem meg. Itt tengerben úsztunk, nehéz volt, a sós víz nagyon kellemetlen. Van még mit gyakorolnom és fejlődnöm a 10 kilométeres távon.
Kazanyban 5000 és 10 000 méteren is indultál.
– Először az 5000 méter volt programon, 55 perc 38 másodperccel új egyéni csúcsot úsztam és a 30. helyet szereztem meg. Csak 21 másodperccel később értem be az első után, amin nagyon meglepődtem. A 10 000 méterre csak két napot pihentem, nem tudtam összeszedni magam,1 óra 58 perccel teljesítettem a távot és az 57. helyet szereztem meg. Fél távig tudtam a mezőnnyel menni, utána lemaradtam, magamra maradtam, visszaestem.
Tervek?
– Augusztus végén Olaszországban szervezik meg a Mediterrán Játékokat. Versenyezni fogok. Nagyon nehéz magamat összeszedni a VB után, fáradt vagyok, nem készülök olyan elánnal. Becsén most kezdtem el edzeni, reggel hat óra után már ott vagyok a medencében. Itt nincs edzőpartner, nincs edző… Jövőre Hollandiában szervezik meg az Európa-bajnokságot, oda szeretnék kijutni.
Látunk-e jövőre a Riói olimpián?
– Nincs szintidő az olimpiára, csupán huszonöten versenyezhetnek. Az olimpiára a világbajnokságon és a világkupákon lehet kvalifikálni magad. Most a VB-ről az első tíz helyezett automatikusan kijutott az olimpiára, majd 2016 júniusában a portugáliai világkupáról jut ki még az első kilenc versenyző. Itt azonban el kell mondani, hogy a kilenc versenyző közül csak olyan juthat ki, akinek az országából még nem jutott ki versenyző. Tehát Olasz Annának, aki a VB-n a tizenegyedik helyet szerezte meg, semmi esélye sincs kijutnia az olimpiára még ha meg is nyeri a portugáliai versenyt, mert Magyarországnak, Risztov Éva személyében már van versenyzője. A huszonötös kvóta úgy jön ki, hogy ezután még minden kontinensről meghívnak egy-egy versenyzőt, illetve a szervező ország ad még egy versenyzőt. Ha nem Rióban, akkor Tokióban szeretnék ott lenni az olimpián 2020-ban!
Ricz Róbert