Az MTVA, a Duna Televízió és a Hagyományok Háza ebben az évben Fölszállott a páva címmel népzene és néptánc tehetségkutató versenyt hirdetett, amellyel tisztelegni kíván mindazok előtt, akik Bartók és Kodály szellemi örököseiként a Röpülj pávától a Fölszállott a páva 2012-ig, az elmúlt négy évtized alatt életben tartották nemzeti kultúránk legősibb ágát, a népi kultúrát. A vetélkedő szervezői a magyar nyelvterületről, magyarországi és határon túli régiókból vártak együtteseket és szólistákat a versenyre, melyre az autentikus magyar népzene, néptánc és népdal bármely tájegységéhez, illetve a magyarországi nemzetiségi régiók helyi hagyományaihoz kötődő produkciók jelentkezhettek.
A jelentkezés után a versenyzők hét területi selejtezőn mutatták be versenyszámaikat, majd a legjobb ötven műsorszám az elődöntőbe méri/mérte össze felkészültségét. Innen a legjobb harminc produkció jut a középdöntőbe, majd tíz a döntőbe. A szervezők négy döntő adást tartanak, onnan pedig egyrészt a zsűri, másrészt pedig a nézők juttathatnak versenyzőket a következő döntőbe. Végül négy versenyző marad, az előadott két-két műsorszámot a zsűri bírálja el, majd a műsor végén a zsűri a négy versenyzőből megszavazza a Fölszállott a páva 2012 győztesét, a legtöbb nézői szavazatot kapott versenyző pedig közönségdíjat kap. A vetélkedő legjobb produkcióinak az MTVA ötmillió forintos díjat biztosít.
A selejtezőkön több vajdasági csoport és egyén is részt vett, de a negyvennyolc legjobb produkció közé csak négyet válogatott be a zsűri: a szabadkai Róna Táncegyüttest, a kupuszinai Csizmadia Annát, Becséről, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörből a Fokos zenekart és a Cseszák Korcsik Anikó-Cseszák Balázs párost.
„Néptáncoktató pedagógusok lévén fontosnak tartjuk, hogy a mai kor gyerekeinek igazi értékeket képviselő példaképei legyenek/legyünk. A Fölszállott a páva tehetségkutatóban lehetőséget látunk a népszerűségre. Így még nagyobb lendülettel folytathatjuk hivatásunkat, munkánkat. A válogatón bodrogközi lassú és friss csárdással jutottunk az elődöntőbe, s jászsági táncokkal készülünk az újabb megmérettetésre. Mentorként, Farkas Zoltán „Batyu” és párja Tóth Ildikó „Fecske” állnak segítségünkre, valamint Furik Rita segít az öltözködésben, a viselet beszerzésében. Mi a harmadik elődöntőben fogunk szerepelni, amit november 17-én láthatnak a nézők a Duna TV-ben”, mondta Cseszák Balázs.
A Fokos zenekar a pécsi válogatón vett részt, ahol dél-alföldi muzsikájával kápráztatta el a zsűrit és százból 96 pontot kapott. A fiúk, név szerint Szerda Balázs, Szabó András, Csonka Balázs, Jovánovity Péter és Sterbik László mentoruknak Eredics Gábort kapták. Ők november 24-én lesznek láthatók az elődöntőben, ahol vidékünk népdalaiból adnak elő egy csokorra valót.
Ricz Róbert