U objektima Gerontološkog centra u opštini Bečej 24. novembra je broj pozitivnih na testovima na koronavirus bio ukupno 80 (korisnici/zaposleni) prema nezvaničnim informacijama novinara Bečejskog mozaika iz više izvora.
U želji da dobijemo zvaničnu informaciju, početkom nedelje uputili smo pitanja, a potom i zahtev za slobodan pristup informacijama od javnog značaja o broju zaraženih korisnika i zaposlenih i o preduzetim epidemiološkim merama u objektima ove ustanove socijalne zaštite na teritoriji opštine Bečej.
Međutim, umesto preciznog odgovora na postavljena pitanja danas je iz Gerontološkog centar Bečej na adresu redakcije je stigao mejl u kojem se kaže: „Porast učestalosti obolevanja od KOVID-19 u Republici Srbiji, koji se registruje poslednjih nedelja, odrazio se i na porast učestalosti ovog oboljenja među korisnicima ustanova socijalne zaštite. U skladu sa tim, u tim ustanovama se sprovode dodatne mere zaštite kako bi se smanjio rizik unosa ove infekcije među korisnike. Sve ustanove socijalne zaštite su snabdevene i novim antigenskim testovima koji imaju za cilj ranu identifikaciju virusa, kako među zaposlenima, tako i među korisnicima. Na ovaj način je omogućena brza identifikacija osoba koje u sebi nose virus, čak i kada nemaju ispoljene simptome infekcije. Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je u stalnoj komunikaciji sa nadležnima u ustanovama socijalne zaštite i na dnevnom nivou koordinira sve aktivnosti u vezi raspodele raspoloživih kadrova, nabavke testova, dezinfekcionih sredstava i zaštitne opreme. Tokom trajanja aktuelne epidemiološke situacije u ustanovama/domovima za smeštaj korisnika uspostavljena je nova organizacija rada – preventivni dvonedeljni smenski rad i uspostavljanje dvonedeljnog smenskog rada po pojavi oboljevanja od Kovid 19 u ustanovi/domu kao epidemiološka mera i postupanje po instrukciji ovog ministarstva. Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja svakodnevno na svom internet sajtu obaveštava javnost o prisustvu virusa kod korisnika i zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite, kao i o broju izlečenih korisnika i zaposlenih tim u ustanovama. Korisnici u ustanovama socijalne zaštite za koje postoji procena da mogu biti potencijalni prenosioci virusa smešteni su u izolaciju, dok zaposleni u ustanovama socijalne zaštite, kod kojih postoji ovakva opasnost, ne dolaze na posao i nalaze se u kućnoj izolaciji. S poštovanjem, Gerontološki centar Bečej”.
Kao što se vidi, izostali su podaci o broju zaraženih, tako da se i dalje ne zna obim zaraze u Gerontološkom centru, a situacija u ovoj ustanovi je od javnog značaja i za Bečej i Bečejce.
Danas je upućen zahtev za slobodan pristup informacijama od javnog značaja i Štabu za vanredne situacije opštine Bečej u kom su traženi podaci o zaraženima u Gerontološkom centru, kao i o preduzetim epidemiološkim merama u ustanovi, a u odgovoru se navodi da „opština Bečej, Štab za vanredne situacije opštine Bečej, ne poseduje dokument u kome su sadržane tražene informacije koje ste naveli u zahtevu. Za sve informacije koje ste naveli u zahtevu morate se obratiti Gerontološkom centru u Bečeju koji raspolaže traženim informacijama“.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja svakodnevno objavljuje listu ustanova socijalne zaštite i domova za smeštaj odraslih i starih u kojima je potvrđeno prisustvo koronavirusa, a na toj listi se nalazi i Gerontološki centar Bečej, međutim, broj zaraženih objavljuje se zbirno za sve navedene ustanove na teritoriji Srbije.
K.D.F.