Komisija za dodelu godišnje nagrade opštine Bečej i zvanja počasnog građanina predložila je Skupštini opštini da godišnje nagrade za 2016. godinu dodeli svešteniku Laslu Poši iz Bečeja „za organizovanje dobrotvornog rada na pribavljanju namirnica, odeće, obuće, ogreva i lekova za socijalno ugrožene građane opštine Bečej bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost, kao i za organizovanje brojnih naučnih radionica, koncerata klasične muzike i međunarodnih manifestacija čime je vršio popularizaciju naše opštine kako u Srbiji tako i van teritorije naše države“; istoričaru Dušanu Opinćalu iz Bečeja „za izuzetan i neprocenjiv rad na istraživanju, sakupljanju i obradi brojnih događaja iz prošlosti Bečeja, te istraživanjima o znamenitim građanima Bečeja, o čemu je objavio i dve knjige i to ’Bečej’ i ’Znameniti Bečejci’ u dva toma, a sve to uz višedecenijski pedagoški rad sa generacijama đaka u Ekonomsko-trgovinskoj školi u Bečeju“;
profesoru mađarskog jezika i književnosti i piscu Laslu Berčeku iz Bečeja „za dugogodišnji rad sa đacima srednjih škola Bečeja, te njihovim uspešnim učestvovanjima na brojnim literarnim i recitatorskim takmičenjima, kao i za svoj dugogodišnji stvaralački rad iz oblasti književnosti, te objavljenim knjigama pesama, novela i romana od kojih je za poslednje delo pod nazivom Az örökség (’Nasleđe’) dobio prvu nagradu na konkursu za roman izdavačkog preduzeća ’Forum’ iz Novog Sada“; Balažu Česaku, instruktoru narodne igre i narodne pesme iz Bečeja „za višedecenijsko bavljenje mađarskim folklorom, te vođenjem folklornih grupa, organizovanjem i učestvovanjem na brojnim manifestacijama, koncertima i takmičenjima folklornih ansambala širom zemlje i inostranstva, te osvajanjem mnogobrojnih nagrada kao uspešnog koreografa čime je obezbedio popularizaciju mađarskih narodnih igara i time oplemenio lokalnu i širu zajednicu“; Osnovnoj školi „Zdravko Gložanski“ za „ostvarene rezultate na takmičenjima i smotrama učenika uz osvajanje mnogobrojnih prvih mesta na opštinskim takmičenjima iz oblasti srpskog jezika, hemije, biologije, matematike, tehničkog obrazovanja i informatike, čime je prepoznata kao jedna od vodećih škola na teritoriji opštine Bečej, kako po uspesima svojih učenika, tako i po broju upisanih prvaka za školsku 2016/2017. godinu“; sportistkinji Karolini Kalapoš iz Bečeja za „uspešno bavljenje karateom i osvajanje mnogobrojnih medalja od bronze do zlata kako na državnim, tako i na internacionalnim takmičenjima. Tokom 2010. godine kao članica reprezentacije Srbije na takmičenju koje je organizovao dr Ilija Jorga i Fudokan federacija od ukupno 64 takmičara osvojila je osmo mesto u svojoj generaciji. Tokom ove godine osvojila je 28 medalja, a u svojoj ukupnoj karijeri 208 medalja, čime je postala jedna od najuspešnijih sportistkinja Bečeja“, i preduzetniku Zoltanu Totu iz Bečeja, vlasniku privrednog društva „Totpromet“ za „uspešan razvoj privatnog preduzetništva, te konstantnog širenja delatnosti, poslovnog prostora, kao i povećanju broja zaposlenih, uz nesebično pružanje finansijske i drugih vidova pomoći široj društvenoj zajednici, a time i pospešivanju prosperiteta životne sredine“.
Ko je u komisiji? Komisija za dodelu godišnjih nagrada opštine Bečej i zvanja počasnog građanina imenovana je 2013. godine i radi u sastavu Oršolja Momčilović, Ilona Varnju, Dalibor Kekić, dr Slobodan Dimitrov, dr Anđelko Mišković, Đerđ Lajber i Miomir Jelenić. |
Godišnje nagrade (plakete) će uručiti predsednik opštine Bečej na svečanoj sednici Skupštine opštine Bečej, koja će biti održana povodom praznika opštine Bečej, koji se slavi 1. avgusta.
Odlukom o ustanovljavanju godišnje nagrade opštine Bečej i dodeli zvanja počasnog građanina opštine propisano je da Skupština opštine Bečej svake godine povodom praznika opštine Bečej, 1. avgusta, dodeljuje godišnje nagrade organizacijama i građanima za značajna ostvarenja u privredi, nauci, umetnosti, sportu i drugim oblastima, a čija je delatnost, odnosno delo doprinelo privrednom i društvenom razvoju i ugledu opštine Bečej. Godišnje se dodeljuje sedam nagrada.
Ove godine je komisiji podneto 13 inicijativa za dodelu nagrada: vlasniku uslužne radnje „Zanat plus“ Radovanu Maletinu, svešteniku Laslu Poši, karatistkinji Karolini Kalapoš, instruktoru narodne igre i narodne pesme Balažu Česaku, preduzetniku, vlasniku „Totprometa“ Zoltanu Totu, Osnovnoj školi „Zdravko Gložanski“, Gerontološkom centru, logopedici Elviri Tokoš Rajšli, voditeljici Dramskog studija mladih Mirjani Kolundžić Kuzmanović, direktoru Gradskog pozorišta Zdravku Petroviću, profesoru mađarskog jezika i književnosti u penziji i piscu Laslu Berčeku, Udruženju građana „Bonitas“ i istoričaru Dušanu Opinćalu.
B.M.