Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Odgovori opštine na zahteve građana: Bečejka upozorava na kritičan stepen rizika u školama

Bečejka upozorava na kritičan stepen rizika u školamaMaja Milenković Pejović predstavila je odgovore lokalne vlasti na njene zahteve (Foto: Bečejski mozaik)

Ispred opštinske zgrade u Bečeju u ponedeljak je održan građanski skup na kom je Maja Milenković Pejović skrenula pažnju na alarmantno stanje zgrada škola u opštini, o čemu škole i nadležni u lokalnoj samoupravi ćute nekoliko meseci.

Građanka Bečeja je na skupu predstavila odgovore opštinske administracije na njene zahteve za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, jer nije dobila odgovore na pitanja koja je početkom aprila uputila predsedniku opštine.

U kakvom su stanju školske zgrade?

Milenković Pejović je saopštila da je, između ostalog, tražila podatke o bezbednosti školskih objekata u opštini i istakla da po dokumentaciji koja joj je dostavljena, građevinska inspekcija je u gotovo svim školama u opštini procenila da postoji kritičan stepen rizika za život i bezbednost đaka i zaposlenih.

Građevinski inspektor je naložio nadležnima da se u propisima utvrđenim rokovima od 8 do 30 dana urade stručna ispitivanja rizičnih delova objekata, a potom bi trebalo da slede i sanacije. Rokovi za činjenje su odavno istekli.

Potom je pao deo plafona u učionici u gimnaziji, a pre toga u OŠ „Zdravko Gložanski“ – ali o tome javnost nije obaveštena.

Malobrojni građani na skupu

Milenković Pejović je postavila pitanje nadležnima o tome da li su deca u školama u opštini bezbedna.

Na njeno pitanje tri dana nakon skupa nije odgovoreno, slično kao i na pitanja postavljena u ranije objavljenim istraživačkim tekstovima Bečejskog mozaika o bezbednosti đaka i zaposlenih u školama, pre svega u OŠ „Sever Đurkić“ i u OŠ „Zdravko Gložanski“.

Obrazovanje i inkluzivno obrazovanje: „Naknade iz oblasti socijalne zaštite“

U vezi sa obrazovanjem i takozvanim inkluzivnim obrazovanjem Milenković Pejović je rekla da iz odgovora opštine na zahtev za slobodan pristup informacijama od javnog značaja proizilazi da je tokom prošle i do 31. maja ove godine potrošeno 51 milion dinara.

Tu su troškovi za dnevni boravak, lične pratioce, a pod nazivom „naknade za socijalnu zaštitu“ navode se prevoz đaka, školska takmičenja, đaci generacije, prvarice stipendije, sportske nagrade…

Nema plana za decu, savet na papiru

Građanka se osvrnula i na Lokalni plan akcije za decu, koji u opštini, prvi put od 2007. godine, ne postoji, niti se zna šta je realizovano od toga što je predviđeno u prethodnim planovima za decu, te koliko je novca uloženo u tu oblast.

U lokalnoj samoupravi niko se ne bavi situacijom i problemima dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, osim interresorne komisije, koja isključivo procenjuje potrebu dece sa smetnjama u razvoju za dodatnom podrškom kao što su defektološki tretmani, lični pratioci i slično.

U odgovoru iz opštine je navedeno da s poslovima iz oblasti obrazovanje bave se prosvetni inspektor, „zaposlena na poslovima predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja“ i šef odseka za društvene delatnosti.

Milenković Pejović je rekla i da je Lokalni savet roditelja, formiran 2024. godine, koji bi trebalo da se bavi situacijom dece u opštini, postoji samo na papiru – od trenutka formiranja nije zasedao, niti se zna ko su članovi tog tela.

Kultura na minimumu, mesne zajednice bez izbora

O kulturi se takođe vodi računa „na minimumu“ – novac iz opštinskog budžeta u većini slučajeva troši se na režijske troškove ustanova kulture, a finansirane su samo dve manifestacije iz oblasti kulture, dok se deo budžetskog novca vodi pod nazivom dotacije kulturno-umetničkim društvima.

Milenković Pejović je istakla i da je četvorogodišnji mandat predstavnika mesnih zajednica istekao, a izbori nisu raspisani.

Skup na trgu jer vlast nije omogućila održavanje u gradskoj kući

Građani su se okupili ispred opštine jer lokalna samouprava i I mesna zajednica nisu dozvolile da se skup održi u objektima čiji su „vlasnici“ građani.

Građana na skupu u centru Bečeja nije bilo u velikom broju, uprkos tome što pojedine teme direktno utiču na njihovu decu u lokalnim školama.

Dok su se malobrojni „pržili“ na suncu na trgu, u gradskoj kući radili su klima uređaji.

Odgovori koje je građanka Maja Milenković Pejović dobila od lokalnih institucija dostupni su građanima na sajtu becej.info.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *