Prošlo je više od mesec dana otkako je počela grejna sezona i mnogi su se već „pregrejali“, a sad se smrzavaju, ali ne zbog spoljašnje temperature, nego zbog iščekivanja računa za daljinsko grejanje i za gas, jer su cene ovih energenata povećane u proseku za oko 10 posto od 1. novembra. Raspitali smo se u bečejskim drvarama da li su poskupljenja uticala na povećanje potražnje za ogrevnim drvetom.
Prema prikupljenim informacijama, osetne razlike u odnosu na isti period prethodnih godina nema. Na nekoliko mesta nam je rečeno da prodaja ogreva stagnira i da drvo uglavnom kupuju oni koji su zakasnili sa ovim zimskim pripremama.
Ogreva na zalihama ima u dovoljnim količinama, a cene su iste kao na početku sezone iako je od 1. oktobra najavljeno poskupljenje. Cena kubika bukve, hrasta, graba je 4.100 dinara, za sečenje treba dodati još 100 dinara po kubiku, a za prevoz 300 dinara, a kubik bukve se može kupiti i za 4.500 dinara, a u cenu je pored prevoza i sečenja uračunato i cepanje. U ponudi je i meko drvo u paletama od dva kubika po ceni od 6.500 dinara ili bukov briket po ceni od 17.000 dinara za tonu.
Iznenađujuće je da su na jednom stovarištu od 1. oktobra, umesto povećanja snizili cenu ogrevnog drveta sa 4.300 na 4.100 dinara. Tamo se može kupiti i ugalj, čija je cena od 1. oktobra nešto viša: umesto 6.200 za tonu lignita treba platiti 6.400 dinara, cena sušenog uglja se kretala od 11.200 do 11.800 dinara po toni, a sada je 12.000 dinara, dok je tona uglja „pljevlja“ ista i iznosi 12.500 dinara. Sve cene su sa prevozom.
Šta je najisplativije? Da bi se moglo uraditi realno poređenje cena energenata, potrebno je uzeti u obzir približno iste uslove pod kojima se poređenje vrši, kao i iste parametre, kao što su veličina prostora koji se greje, broj sati grejanja i temperatura u prostorijama. Iz navedenih razloga uzet je referentni objekat površine 100 kvadratnih metara, koji se greje centralnim grejanjem i potrošnja energije i energenata za celu grejnu sezonu od oktobra ove do aprila naredne godine. |
LJ.M.