Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Imovinske karte lokalnih funkcionera – Samo neki od njih imaju kuću

Imovinske karte lokalnih funkcionera – Samo neki od njih imaju kućutrg_fontane

Zakonska obaveza funkcionera je da nakon stupanja na vlast podnesu izveštaj o svojoj imovini Agenciji za borbu protiv korupcije. Nakon formiranja vlasti posle majskih izbora 2012. godine redakcija Bečejskog mozaika je na osnovu Zakona za slobodan pristup informacijama od javnog značaja od nadležnog u opštini Bečej zatražila imovinske liste lokalnih funkcionera. Liste nije dobila s obrazloženjem da će biti objavljene na sajtu Agencije za borbu protiv korupcije.

Podaci su danas već dostupni (to nije bio slučaj nakon izbora, zbog vremena potrebnog za obradu i publikovanje podataka), međutim, u registru imovine funkcionera na internet stranici Agencije, novinar Mozaika nije uspeo da pronađe imovinske liste svih bečejskih funkcionera. Pretragom u registru o imovini funkcionera Agencije za borbu protiv korupcije nisu pronađene imovinske karte nekoliko članova Opštinskog veća – Andrea Galgo Ferenci, Ištvan Ačai, Anđelko Mišković, Mikloš Đurčik, Svetlana Vuletić i Laslo Friš – direktora javnih preduzeća – Goran Matić (JP Direkcija za izgradnju), Slobodan Mitrović (bivši direktor JP Vodokanal), Aleksandar Marić (v.d. direktora JP Vodokanal), Norbert Kovać (direktor JP Komunalac). To ne znači nužno da podaci nisu dostavljeni Agenciji, te se novinar Bečejskog mozaika obratio nadležnima u Agenciji pitanjem o imovinskoj karti „nedostajućih“ lokalnih funkcionera. Iz Agencije smo dobili odgovor sledeće sadržine: „članovi Opštinskog veća opštine Bečej Andrea Galgo Ferenci, Ištvan Ačai, Mikloš Đurčik i Svetlana Vuletić, kao i direktori javnih preduzeća Goran Matić, Aleksandar Marić i Norbert Kovač podneli su Agenciji izveštaje o svojoj imovini i prihodima (Izveštaj), koji su u postupku obrade, nakon čega će biti objavljeni na internet prezentaciji Agencije. Članovi Opštinskog veća Laslo Friš i Anđelko Mišković nisu podneli Izveštaj i Agencija će pokrenuti postupak radi utvrđivanja postojanja povrede odredaba Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije“.
Što se imovinskih karata ostalih funkcionera tiče, sudeći po podacima, nije reč o bogatim ljudima.
U imovinskoj karti predsednika opštine Vuka Radojevića o prihodima iz budžeta i drugih javnih izvora piše da od 16.7.2012. godine zarađuje 90.000 dinara na mestu predsednika opštine i još 20.000 dinara mesečno na Poljoprivrednom fakultetu (naučni projekat) od 1.4.2011. godine. Radojević, po podacima iz imovinske karte, nema nepokretnu imovinu u zemlji i inostranstvu, a nema ni depozit i štedne uloge u bankama u zemlji i inostranstvu. Jedina imovina predsednika opštine navedena u imovinskoj karti je auto „Folksvagen Pasat“ iz 2009. godine stečenog kupovinom.
Predsednik Skupštine opštine Peter Knezi u tom svojstvu od 3.7.2012. godine mesečno zarađuje 98.735 dinara. On ima imovinu, kuću od 150 kvadratnih metara, koju je stekao kupovinom, auto nema, niti štedne uloge u bankama u zemlji i inostranstvu.
Tamara Ivanišević, zamenica predsednika opštine, na toj funkciji je od 17.7.2012. godine i mesečno zarađuje 80.529 dinara. Ona nema nepokretnu imovinu, ali ima automobil „Zastava 10“ iz 2006. godine stečenog kupovinom. Ivanišević ima depozit ili štedni ulog u bankama.
U imovinskoj karti Nenada Tomaševića, koji je u lokalnoj samoupravi u Bečeju zamenik predsednika Skupštine opštine, u svojoj imovinskoj karti je naveo više prihoda iz budžeta i/ili javnih izvora: u JKP Vodovod i kanalizacija Novi Sad (savetnik direktora) od 21.9.2012. godine zarađuje 97.000 dinara mesečno; u JP Zavod za izgradnju grada Novi Sad (savetnik direktora) je od 1.8.2012. do 20.9.2012. zarađivao 110.000 dinara; u Bečeju u svojstvu zamenika predsednika Skupštine opštine od 28.7.2012. zarađuje 40.000 dinara; za članstvo u Skupštini Gas Bečej d.o.o. po sednici ima naknadu 15.000 dinara od 6.8.2012. godine, a u upravnom odboru JKP Novosadska Toplana (sa PO) od 21.9.2012. mesečna naknada mu je 25.000 dinara.
Tomašević nema nepokretnu imovinu, niti depozit ili štedne uloge, ali ima automobil marke „audi A 6“ iz 2005. godine stečenog kupovinom.
Mesečni prihod člana Opštinskog veća Miomira Jelenića je od 16.7.2012. godine 74.000 dinara. Jelenić je vlasnik polovine kuće od 200 kvadratnih metara stečene kupovinom i vlasnik, takođe polovine poslovnog prostora od 280 kvadratnih metara, stečenog kupovinom. Jelenić nema depozit ili štedne uloge, a vlasnik je dva vozila: „Fiat multipla“ iz 2002. godine i „jugo 55“ iz 1995. godine (kupovina).
Član Opštinskog veća Dragan Kovačev na toj funkciji od 16.7.2012. godine zarađuje 90.000 dinara, vlasnik je dvosobnog stana od 40 kvadratnih metara, koji je stekao kupovinom i vlasnik je automobila „hjundai aksent“ iz 2002. godine, koji je takođe stekao kupovinom. Kovačev nema depozit ili štedne uloge.
Član Opštinskog veća Dalibor Kekić na toj funkciji od 17.7.2012. godine zarađuje 73.000 dinara, nema nepokretnu imovinu i vozilo, ali ima štedni ulog ili depozit.
Dragan Tošić, koji je pomoćnik predsednika opštine u Bečeju (doduše, u imovinskoj karti objavljenoj u registru Agencije za borbu protiv korupcije navodi se da je zamenik predsednika opštine) na toj funkciji je od 23.7.2012. godine i zarađuje 70.000 dinara. Ima petosobnu kuću od 240 kvadratnih metara stečenu kupovinom i tri automobila (kupovina): „Pežo 407“ iz 2008. godine, „Fiat Punto pikap“ iz 2004. godine i „Zastavu 101“ iz 1999. godine. Nema štedne uloge ili depozit.
Direktor JP Toplana Dejan Vuković od 1.8.2012. godine na toj funkciji zarađuje 100.200 dinara, vlasnik je jedne četvrtine četvorosobne kuće od 120 kvadratnih metara stečene zamenom, vlasnik je auta „Opel astra“ iz 2001. godine, stečenog kupovinom i ima depozit ili štedne uloge.
Izveštaji o imovini lokalnih funkcionera su iz druge polovine 2012. godine (avgust, septembar, oktobar) i iz januara 2013. godine (osvežen izveštaj Petera Knezija).
U registru Agencije za borbu protiv korupcije o imovini funkcionera ne navodi se imovina bračnih drugova i dece funkcionera.
Funkcioneri su dužni da prijave imovinu Agenciji prilikom stupanja na javnu funkciju i prilikom prestanka funkcije. Vanredno prijavljivanje imovine se radi zbog bitnih promena dok traje funkcija i zbog bitnih promena posle prestanka funkcije.

R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *