Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Direktor Direkcije za izgradnju Goran Matić: Ove godine asfaltiranje, rekonstrukcija trotoara i ulične rasvete

Direktor Direkcije za izgradnju Goran Matić: Ove godine asfaltiranje, rekonstrukcija trotoara i ulične rasvetetrg_fontane

Krajem stare i početkom nove godine prave se analize poslovanja i planovi rada za novu poslovnu godinu, određuju se uspeh i eventualni propusti, koje u tekućoj godini treba otkloniti.

Sredinom februara meseca usvojen je program rada za 2016. godinu Direkcije za izgradnju, u kom se navodi da će javno preduzeće gazdovati sa oko 155 miliona dinara, broj zaposlenih je 19, za čije plate je potrebno obezbediti 15,4 miliona neto. Za naknade za članove Nadzornog odbora Direkcije u 2016. godini biće potrebno 1,5 miliona dinara.
U okviru plana poslovanja od 2016. do 2018. godine planirano je 6 kapitalnih investicija u vrednosti od oko 12 miliona dinara, a u cilju održavanja komunalne infrastrukture – redovno i investiciono održavanje – u 2016. godini je planiran iznos od 75 miliona dinara.
U planu investicionih ulaganja u 2016. godini navode se „radovi na postavljanju tucaničkog zastora na neasfaltiranim putevima“ u vrednosti od 16,5 miliona dinara, novi asfaltni sloj u ulici Zmaj Jovine u dužini od 1.300 metara za 9 miliona dinara, rekonstrukcija jednog kilometra trotoara u opštini za 3 miliona dinara, rekonstrukcija trotoara ispred dečjeg vrtića u Bečeju za 1,2 miliona dinara, rekonstrukcija pešačko-biciklističke staze „sa posebnim akcentom na turističke destinacije“ za oko 6 miliona dinara, rekonstrukcija ulične rasvete u ulicama Hajduka Veljka, Uroša Predića, Svetozara Miletića, Svetozara Markovića i Zmaj Jovine za 7,9 miliona dinara i nabavka 3.000 m3 struganog asfalta za 600.000 dinara – ukupno je reč o 44,5 miliona dinara.
Sastavni deo programa poslovanja Direkcije za izgradnju za 2016. godinu je i izveštaj budžetskog inspektora u kom se navodi da je iz opštinskog budžeta planirano da se obezbedi Direkciji 155,3 miliona dinara, s tim da je iz budžeta planirano 141,4 miliona, iz viših nivoa vlasti 11,6 miliona, a iz neutrošenih sredstava iz 2015. godine 2,2 miliona.
Za aktivnost lokalnog razvojnog prostornog planiranja treba da bude potrošeno 71 milion dinara iz budžeta, za uličnu javnu rasvetu 5,9 miliona dinara iz budžeta, za proširenje javne rasvete u delu Lovačke ulice 1,3 miliona dinara iz budžeta, za rekonstrukciju javne rasvete 1,6 miliona iz budžeta i 6,3 miliona dinara iz viših nivoa vlasti, za izgradnju rasvete na pravoslavnom groblju 3,7 miliona dinara iz budžeta, za idejni projekat sanacije osvetljenja u Bačkom Gradištu 1,1 milion iz budžeta i 2,2 miliona dinara iz neutrošenih sredstava iz prethodne godine, dok se za programsku aktivnost održavanja autoputeva planira obezbediti 53,7 miliona dinara iz budžeta i 5 miliona dinara iz viših nivoa vlasti.

To su programski planovi Direkcije za izgradnju, a direktora ovog javnog preduzeća Gorana Matića pitali smo o poslovanju preduzeća u 2015. godini.

– Zadovoljni smo poslovanjem našeg preduzeća u 2015. godini. Ono što je planirano, to smo uspeli i da završimo. U sklopu našeg poslovanja ulazi redovno održavanje horizontalne signalizacije, a u toj oblasti smo prošle godine uveli novine poput obeležavanja tzv. hladnom plastikom na pojedinim mestima, tu je i održavanje semafora, uklanjanje bankina sa lokalnih puteva, nasipanje udarnih rupa na saobraćajnicama, kao i redovno održavanje atmosferske kanalizacije. U prošloj godini smo radili i investiciono održavanje ispred OŠ „Zdravko Gložanski“, gde smo postavili barijere za ulazak u školu, postavili svetlosnu i poboljšali horizontalnu signalizaciju, a ta ulica je postala i jednosmerna, što je umnogome smanjilo intenzitet saobraćaja i time smo bezbednost dece i drugih učesnika u saobraćaju u zoni škole podigli na viši nivo. Vrednost ove investicije bila je 1,3 miliona dinara. U saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za energetiku i mineralne sirovine završili smo projekat rasvete kod sportskog centra, gde su postavljene 52 led sijalice na ulazu u sportski centar i na parkingu. U ovoj investiciji smo učestvovali sa izradom projektne i tehničke dokumentacije, a sredstva je obezbedio Pokrajinski sekretarijat. Od većih poslova svakako bih izdvojio i asfaltiranje ulice Janoša Rečoa u Bačkom Petrovom Selu. Vrednost posla bila je 1,8 miliona dinara, sredstva su obezbeđena iz pokrajine, a iz sopstvenih sredstava obezbedili smo 507.744 dinara za nasipanje ulice – rekao je Goran Matić.

Šta možete da kažete o poslovima koji se tiču izdavanja dozvola i izrade dokumentacije?

– Veoma smo zadovoljni što je konačno završen Plan generalne regulacije naselja Bečej, koji je rađen u saradnji sa Zavodom za urbanizam Vojvodine i započet je još 2010. godine. Uz poteškoće i izmene zakonskih akata došli smo do konačne verzije. Zaključno sa novembrom, izvršili smo obračun 28 doprinosa za uređenje građevinskog zemljišta, sačinjeno je 65 ugovora za naknadu i upotrebu gradskog građevinskog zemljišta (legalizacija), što predstavlja značajan izvor prihoda Direkciji za izgradnju. Što se tiče investiciono-tehničke dokumentacije, završen je idejni projekat sanacije osvetljenja u ulicama Vuka Karadžića, Narodno oslobodilačke vojske, Vladimira Iljiča Lenjina i Radovana Kozarskog u Bačkom Gradištu. Isti planovi urađeni su i za ulice Hajduka Veljka, Uroša Predića, Svetozara Miletića, Svetozara Markovića i Zmaj Jovine u Bečeju. Taj projekat je završen, obezbeđena su sredstva i završen je postupak javne nabavke i već početkom 2016. godine treba da bude zamenjeno više od 150 svetiljki. Završili smo i idejni projekat za betonsku transformatorsku stanicu sa podzemnim priključnim vodom u industrijskoj zoni. Pre dve godine izradili smo projekat za tehničku regulaciju saobraćaja na području grada, a 2015. godine završili smo glavni projekat za postavljanje svetlosne signalizacije za prostiranje državnih puteva kroz naseljeno mesto, sa tehničkom kontrolom za taj projekat. Naša tehnička služba izradila je prošle godine 86 urbanističko-tehničkih uslova za izgradnju i korišćenje privrednih objekata, 20 projekata za izgradnju i korišćenje visoke gradnje, četiri projekta parcelacije i dve informacije o lokaciji. U 2015. godini završena je i izrada dokumentacije pribavljanja i uređenja zemljišta za potrebe sprovođenja detaljne regulacije izvorišta u Bačkom Petrovom Selu. U saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika Republike Srbije započeli smo izradu projekata za rekonstrukciju i sanaciju objekata muzeja u Bečeju, Istorijskog arhiva, „Malog bioskopa“, zadruge u Bačkom Petrovom Selu i Mesne zajednice u Bačkom Gradištu. Pored toga, učestvovali smo i u nekoliko projekata lokalne samouprave u stručnom nadzoru i koordinaciji, pre svega što se tiče sanacije deponije „Botra“ i vodovodne i kanalizacione infrastrukture, gde smo učestvovali u nadzoru.

Nelegalna gradnja predstavlja veliki problem na nivou cele države. Koliko je interesovanje građana i privrednih subjekata u Bečeju za legalizaciju?

– Na snazi je već treći zakon o legalizaciji u proteklih pet- šest godina i građani Bečeja su u značajnoj meri pokazali interesovanje za legalizaciju objekata. Zakon koji je stupio na snagu početkom decembra u značajnoj meri olakšava pribavljanje dokumentacije o ozakonjenju bespravno izgrađenih objekata i nadamo se da će taj veliki problem konačno biti rešen.

Problem u Bečeju, što se legalizacije tiče, predstavlja i kamp naselje.

– U Bečeju je svakako najveći problem kamp naselje na Tisi i moramo naći rešenje za taj prostor. Ovaj proces legalizacije pomoći će da se svi objekti uvedu u zakonske okvire i trenutno odredbe zakona omogućavaju da se proces završi po povoljnim uslovima za naše sugrađane. To nije mali prihod za Direkciju, a u značajnoj meri bi povećao prihode u budžetu opštine po osnovu naplate poreza na imovinu. Ovim putem pozivam građane da legalizuju svoje objekte i da iskoriste zaista povoljne uslove.

Veliki problem koji traje predugo je loše stanje trotoara u gradu. Postoje li projekti za sanaciju trotoara?

– To predstavlja dugogodišnji problem u opštini i svakako zahteva kapitalnu investiciju, koja ne može da se izvede bez podrške iz republičkih i pokrajinskih fondova. Mi smo prošle godine izradili idejni projekat i konkurisali za sredstva u Ministarstvu za trgovinu, turizam i telekomunikacije. Uradili smo idejna rešenja za trotoare u Zelenoj ulici, od Novosadske do hotela. Projekat je urađen u dve faze, u prvoj od Novosadske do Zmaj Jovine ulice i u drugoj fazi od Zmaj Jovine do hotela. Dobili smo obećanja da bi prva faza mogla da se realizuje već početkom 2016. godine, a vrednost ukupnog posla je oko 13 miliona dinara. Pokušaćemo da se izborimo za sredstva za sanaciju trotoara i da ih pravilno rasporedimo po mesnim zajednicama. Tu je zatim i rekonstrukcija i izgradnja ulične rasvete i, pored dogovorenog, trudićemo se da po delovima grada gde je to najurgentnije rešavamo taj problem postepeno. Za to su takođe potrebna ogromna sredstva koja sami ne možemo da obezbedimo i trudićemo se u narednom periodu i tu da pronađemo partnera. Nastojaćemo da sve gore navedeno i uradimo, ne bismo li doprineli bržem razvoju opštine.

S.T. i R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *