JP Vodokanal je 2009. godine imao mnogo manje ulaganja u razvoj infrastrukture nego što je to bio slučaj godinu dana ranije.
Prošle godine rekonstruisana je vodovodna mreža u ulicama Đure Jakšića, Slobodarskoj i Nikole Tesle (ukupno 1.709 metara) u vrednosti od 15 miliona dinara i kanalizaciona mreža u ulici Holo Ferenca (parna strana) u dužini od 257 metara. U toku je izrada projektno-tehničke dokumentacije za reviziju idejnog projekta vodosnabdevanja i kanalizacione mreže u Bečeju (vrednost 10 miliona dinara, sredstva NIP-a), od čega je samo 25 posto isplaćeno projektantima, a dalja sudbina finansiranja ovog projekta je neizvesna. Ovakvim rezultatima menadžment Vodokanala nije zadovoljan: „Ova godina je bila jedna od najtežih u proteklom periodu iz više razloga. Ulaganja su bila minimalna, sredstva koja su nam bila odobrena nisu i stizala na naš račun, a u letnjem periodu imali smo problema sa vodosnabdevanjem, pa smo bili prinuđeni da smanjimo pritisak“, rekao je Žolt Galus, direktor Vodokanala.
Po mišljenju Galusa glavni problem, iz kojeg proističu svi ostali, su nedovoljna finansijska sredstva kojima Vodokanal raspolaže: „U poslednjih deset godina izbušili smo samo tri bunara. Svake godine radimo fizičko-hemijsko-hidrauličnu revitalizaciju na četiri-pet bunara i na taj način pokušavamo da održimo kondiciju postojećih. To donekle produžava izdašnost i vek bunara, međutim, potrebno je bušiti i nove, a za to trenutno nemamo sredstava. Iduću godinu ne smemo dočekati olako, jer u letnjim mesecima možemo imati velikih problema sa vodosnabdevanjem. To smo predočili i osnivaču (opštini) i tražili smo sredstva za tu namenu. Potrebno je izbušiti dva bunara sa izdašnošću od oko 15 litara u sekundi i vekom trajanja od 10 do 15 godina, što sa kompletnom infrastrukturom košta oko 17 miliona dinara“.
Krajem godine Vodokanal je preuzeo i vodosnabdevanje u Bačkom Gradištu i Bačkom Petrovom Selu. Na pitanje da li je to bilo neophodno baš u vreme krize i da li će to još više opteretiti poslovanje firme, Galus je odgovorio: „Preuzimanje vodosnabdevanja u naseljenim mestima je ozbiljno pitanje, a mi smo mu prišli na odgovarajući način. Radili smo na odluci o vodosnabdevanju gde su definisani svi pravni osnovi. Snimili smo postojeće stanje i problematiku i predvideli odgovarajući razvoj tih sistema koji su devastirani i u lošem su stanju. Naplata u tim mestima je izuzetno niska i sa aspekta naplate i prihoda u budućem periodu sigurno ćemo imati problema. Mnogo vremena moramo posvetiti edukaciji budućih potrošača, kažem budućih, jer praktično 1. januara smo u potpunosti preuzeli sisteme u Bačkom Gradištu i Bačkom Petrovom Selu. Iako smo napravili viziju kako ćemo raditi posao, još uvek ima mnogo nepoznanica, jer smo se oslonili na podatke mesnih zajednica iz ranijeg perioda i tek u praksi će se pokazati kako će se situacija odvijati. Posle 1. januara moramo potpisati ugovore sa mesnim zajednicama i posebno sa svim potrošačima i tek tada regulisati prava i obaveze nas kao isporučilaca vode i budućih potrošača“.
Vodokanal je proširio konzumno područje u opštini Bečej, a uspostavljeni su i kontakti sa predstavnicima opštine Novi Bečej o eventualnom stvaranju regionalnog vodovoda. „To je perspektivno rešenje i sa ekonomske tačke gledišta, ali i sa tehničke strane. Sve će, naravno, zavisiti od materijalnih sredstava, a evidentno je da naš osnivač nema toliku moć. Mi u Vodokanalu nećemo odustati od te ideje, razmišljamo o tome da deo ulaganja preuzme i Novi Bečej, i tu ideju smo prezentovali čelnicima obe opštine. Videćemo kakav će biti odjek. Najvažnije za sada je da u regionalni sistem povežemo Bačko Gradište i Bačko Petrovo Selo, a ostala naseljena mesta trebala bi da dobiju stanice za kondicioniranje manjih kapaciteta i onda bismo zaokružili našu delatnost. Kada se to desi, imaćemo konzumno područje od 43.000 individualnih potrošača umesto 26.000 koliko ih imamo sada. To će za nas predstavljati veliki izazov, ali smo spremni za unapređenje vodosnabdevanja u opštini Bečej“, rekao je Galus.
Od 2010. godine direktor Vodokanala ne očekuje ništa dobro. „Mislim da će ova godina biti još teža nego 2009. Nameravamo da pored domaćih fondova apliciramo i ka evropskim, ali nam za to trebaju prekogranični partneri. Oni, međutim, imaju drugačija interesovanja jer su u višoj fazi razvoja od nas. Predpristupni fondovi nisu bogati kao što većina nas misli, ali u svakom slučaju ćemo pokušati da ostvarimo sve što nam se pruži“.
Građani Bečeja treba da računaju i na poskupljenje vode. Naime, Galus je rekao da Vodokanal od 1. januara planira poskupljenje od 6 procenata, ali će saglasnost za to dati Opštinsko veće. „Poskupljenje će doneti mali boljitak u održavanju sistema i funkcionalnosti opreme, ali ne i investiranje u kapitalne projekte“, rekao je Galus i poželeo građanima opštine, korisnicima usluga i zaposlenima u Vodokanalu srećne praznike.
S. Malešev