Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Iz Pokrajine 11,5 miliona: Sufinansiranje tri projekta

Iz Pokrajine 11,5 miliona:  Sufinansiranje tri projektatrg_fontane

Za sufinansiranje tri projekta Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine i Pokrajinski sekretarijat za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu odobrili su 11,5 miliona dinara opštini Bečej, saopšteno je 11. avgusta na konferenciji za novinare.

Dva projekta će da poboljšaju energetsku efikasnost u OŠ „Sever Đurkić“ i Ustanovi za sportsku i kulturnu aktivnost omladine „Đorđe Predin Badža“, a jedan program se odnosi na unapređenje informacionog sistema u Odeljenju za privredu lokalne samouprave.
Za projekat zamene unutrašnje rasvete u objektu sportskog centra čija je ukupna vrednost 8,9 miliona dinara, Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine odobrio je 5,9 miliona dinara, a po 1,5 miliona dinara će obezbediti lokalna samouprava i sportski centar iz sopstvenih prihoda za plaćanje PDV-a, a s obzirom na to, kako je rečeno, da je u pitanju odbitna stavka, taj novac će se kasnije vratiti sportskom centru. Zamena unutrašnje rasvete će omogućiti bolju energetsku efikasnost, a biće urađena u dve faze. U prvoj fazi, za koju je obezbeđen novac, sadašnje sijalice će biti zamenjene štedljivim svetiljkama u sali, hodnicma, svlačionicama i kancelarijama sportskog centra. U drugoj fazi se planira zamena rasvete na zatvorenom i otvorenim bazenima. Za taj deo projekta postoji projektno-tehnička dokumentacija.
„Mislim da je sve što se ulaže u sportski centar pozitivno, jer njegove kapacitete koriste sve škole kao i svi sportski klubovi u Bečeju, a ovo je investicija koja će ostati i za budućnost. Do sada su mesečni računi za električnu energiju bili između 500.000. i 600.000 dinara, a realizacijom projekta očekuje se ušteda na godišnjem nivou preko 50 posto. Procenjeni period povratka investicije je pet godina“, rekao je Dejan Stanojev, direktor sportskog centra. Rok za realizaciju projekta je 31. decembar 2015. godine, a prema rečima Stanojeva raspisivanje javne nabavke očekuje se sledeće nedelje.
Što se tiče projekta za Osnovnu školu „Sever Đurkić“, u pitanju je energetska sanacija objekta, koja bi, prema rečima načelnika Odeljenja za privedu i razvoj i menadžera za energetsku efikasnost opštine Bečej Željka Plavšića, trebala da se sprovede u tri faze: izolacija krova, izolacija prozora i izolacija kompletne fasade zgrade. Ovim projektom su obezbeđena sredstva za izolaciju fasade objekta, čija je vrednost 7,6 miliona dinara, od toga Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine finansira 4,6, a lokalna samouprava tri miliona dinara.
Učešće opštine u projektu poboljšanja energetske efikasnosti zgrade škole „Sever Đurkić“ je obezbeđeno iz Fonda za zaštitu životne sredine opštine. Novinarima je saopšteno da se realizacijom ove faze projekta očekuje ušteda energije između 10 i 15 posto, odnosno 1,5-2 miliona dinara godišnje za troškove grejanja škole, a u drugoj fazi planirana je sanacija krova i na kraju zamena prozora ili samo stakala na prozorima.
Član Opštinskog veća za investicije i razvoj Dalibor Kekić je saopštio da je opština u saradnji sa Regionalnom razvojnom agencijom Bačka aplicirala sa projektom na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu koji je odobrio novac za „Moj projekat“, a reč je o informacionom sistemu koji će omogućiti lokalnoj samoupravi, ustanovama i institucijama da „precizno i na najsavremeniji i najefikasniji način prate razvojnu strategiju i projekte koji su u implementaciji i koji su u planu“.
Ukupna vrednost projekta je 944.000 dinara, 800.000 dinara je odobrio Sekretarijat, s tim da je učešće opštine u platama zaposlenih u opštini koji će biti angažovani na implementaciji.
U okviru programa „Moj projekat“ Odeljenje za privredu će dobiti jedan računar, skener i laptop računar. Iz odobrenih 800.000 dinara procenjeno je da će za softver biti potrebno oko 200.000 dinara, za implementaciju i obuku 100.000 dinara, za promotivne aktivnosti i edukaciju 300.000 dinara i 200.000 dinara za opremanje kancelarije. Planirano je da se dve osobe obuče za rad na novom informacionom softveru, te da implementacija novog informacionog softvera traje oko šest meseci.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *