Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Juče je zasedao lokalni parlament: Izveštaj o stanju opštinske kase

Juče je zasedao lokalni parlament: Izveštaj o stanju opštinske kasetrg_fontane

Dvanaesta po redu sednica lokalnog parlamenta sazvana je za 27. jun (dan nakon zaključena ovih novina). Dnevni red sednice je interesantan, na njemu se nalazi odluka o završnom računu budžeta opštine za 2012. godinu i izveštaj o izvršenju odluke o budžetu 2012. godine (taksativno navedeno kako je trošen novac građana Bečeja, a sada je jun 2013. godine!). Inače, krajem juna bi trebalo da se objavi izveštaj o izvršenju budžeta opštine u prvoj polovini aktuelne godine, a ne prošlogodišnji.

Ništa manje interesantno od finansijskih dokumenata su imenovanja članova nadzornih odbora u javnim preduzećima Toplana, Vodokanal, Komunalac i Direkcija za izgradnju. Po Zakonu o javnim preduzećima kriterijumi za članstvo u nadzornim odborima su veoma strogi, koji, između ostalog, predviđaju visoku stručnu spremu i nekoliko godina radnog iskustva u oblasti u kojoj posluje javno preduzeće. Odbornici su trebali da usvoje i odluku o raspisivanju konkursa za izbor direktora pomenutih javnih preduzeća (takođe su veoma strogi kriterijumi). Naime, Zakon o javnim preduzećima predviđa da konkursi za izbor direktora u javnim preduzećima treba da se raspišu najkasnije do 30. juna ove godine.
Odbornici su trebali da usvoje, zatim, izveštaj o radu sa finansijskim izveštajem JP Direkcija za izgradnju Bečej za prošlu godinu, kao i izveštaj o radu Gradskog muzeja za 2012. godinu.
Pred lokalnim poslanicima bile su odluke o uspostavljanju saradnje Istrinskog okruga Moskovske oblasti Ruske federacije i opštine Bečej, o dodeli godišnjih nagrada opštine, o proglašenju zaštićenog područja Parka prirode „Beljanska bara“, preporuka protiv korišćenja, uzgoja i prometa genetski modifikovanih organizama (GMO) na teritoriji opštine i usvajanje „Programa za unapređenje uslova života lokalne zajednice, a posebno za izgradnju infrastrukturnih objekata i drugih objekata u cilju poboljšanja uslova života opštine Bečej za 2013. godinu“.

12. SEDNICA SO BEČEJ
Stručniji nadzorni odbori nego ranije

Na dnevnom redu 12. sednice Skupštine opštine bilo je i obrazovanje komisije za imenovanje direktora javnih preduzeća, kao i razrešenja i imenovanja u opštinskim komisijama, te izbor člana upravnog i nadzornog odbora Turističke organizacije Bečej.
Članovi Nadzornog odbora Direkcije za izgradnju trebalo bi da budu Zoran Popov, master inženjer saobraćaja (predsednik), Rade Šibalić, diplomirani ekonomista i Ištvan Bičkei, diplomirani ekonomista (iz reda zaposlenih).
U Komunalcu Nadzorni odbor čine Piroška Peter Joža, diplomirani ekonomista (predsednik), Gabriela Sabo Balzam, diplomirani pravnik i Andor Božik, diplomirani inženjer proizvodnog menadžmenta (iz reda zaposlenih).
U Nadzornom odboru Toplane će biti Ljubomir Stanišić, master inženjer menadžmenta, diplomirani ekonomista i inženjer informatike (predsednik), Goran Janča, diplomirani inženjer mašinstva – master i Bratislav Martinović, diplomirani inženjer tehnologije (iz reda zaposlenih).
U Nadzornom odboru Vodokanala će da sede Ilija Stojanović, diplomirani ekonomista (predsednik), Marija Brković, diplomirani mašinski inženjer i Dejan Egić (iz reda zaposlenih).
Mandat članova nadzornih odbora traje četiri godine. Imenovanjem nadzornih odbora u javnim preduzećima prestaju da funkcionišu sedmočlani upravnih odbori.

Naknade za nadzorne odbore

Predsednik i članovi nadzornih odbora imaju pravo na naknadu za rad koja iznosi 35.000 dinara (za predsednika), odnosno 25.000 dinara mesečno (članovi), navodi se u rešenjima lokalne samouprave o imenovanju nadzornih odbora javnih preduzeća.
Za članove nadzornih odbora će za godinu dana biti izdvojeno ukupno 4 miliona i 80.000 dinara neto, to jest oko 36.000 evra. To je za četiri godine 16 miliona i 320.000 dinara neto, odnosno 145.000 evra.
Inače, nije jasno zašto su svim nadzornim odborima u svim javnim preduzećima opštine naknade za rad u istom iznosu, naime, u Zakonu o javnim preduzećima piše da visinu naknade određuje osnivač (opština) na osnovu izveštaja o stepenu realizacije programa poslovanja javnog preduzeća. Malo je verovatno, mada nije nemoguće, da su Toplana, Vodokanal, Komunalac i Direkcija za izgradnju u istom stepenu ostvarili svoje programe rada.

Malo para za unapređenje života lokalne zajednice

Programom za unapređenje uslova života lokalne zajednice, a posebno za izgradnju infrastrukturnih objekata i drugih objekata u cilju poboljšanja uslova života opštine za 2013. godinu utvrđeni su planirani prihodi i namena korišćenja sredstava iz budžetskog fonda za aktivnosti koje se tokom 2013. godine planiraju u oblasti unapređenja uslova života lokalne zajednice. Ti prihodi – naknade od mineralnih sirovina opštine – iznose svega 300.000 dinara i po programu 150.000 dinara je predviđeno za izgradnju i rekonstrukciju vodovodne mreže u Bačkom Gradištu u ulicama Lenjinova, u dužini od 250 metara, Rade Končara, u dužini od 500 metara i Branka Radičevića, u dužini od 100 metara, zatim za interventno snabdevanje pijaćom vodom, za havarije na primarnoj i sekundarnoj mreži vodovoda i za praćenje i održavanje evidencije stanja javnih česmi i bunara.
Oko 50.000 dinara je predviđeno za izgradnju i rekonstrukciju kanalizacione mreže fekalne kanalizacije – nastavak realizacije ugovorenih obaveza, održavanje mreže fekalne kanalizacije, interventni radovi i ispiranje mreže, havarije na primarnoj i sekundarnoj mreži fekalne kanalizacije, monitoring protoka na izlivima kanalizacije. Za sanaciju i rekonstrukciju mreže lokalnih puteva i ulica planira se potrošiti 100.000 dinara.
Finansiranje, odnosno sufinansiranje planiranih radova iz programa zavisi od priliva novca od naknade za korišćenje prirodnih dobara.

Godišnje nagrade

Godišnje nagrade opštine ove godine će dobiti sedam organizacija, odnosno pojedinaca: orkestar „Fokoš“ iz Bečeja, koji je okupio petoricu mladih muzičara, koji neguju izvornu narodnu muziku i zaslužni su za značajna ostvarenja u zemlji i inostranstvu u oblasti mađarske muzičke kulture i folklora (inicijativu da se „Fokoš“ nagradi podneli su odbornička grupa Saveza vojvođanskih Mađara i udruženje građana Mađarska omladinska akcija); kovač i potkivač iz Bečeja Jožef Čabi, čija porodična kovačnica postoji 77 godina i danas je ona jedinstvena na teritoriji Vojvodine (inicijativu je podnela Grupa građana „Za Bečej“); novinar Vlastimir Jankov, koji se, kako se navodi u obrazloženju, „profesionalno bavi novinarstvom već pune tri decenije, koji je objavio veliki broj zanimljivih i aktuelnih tekstova iz oblasti politike, kulture i sporta i time ažurno izveštavao sugrađane naše opštine i šire, o najvažnijim dešavanjima u opštini Bečej“ (inicijativu da Jankov bude nagrađen podneo je lokalni list Bečejski dani); Stonoteniski klub Vojvodina iz Bačkog Gradišta, koji već niz godina postiže zapažene uspehe u stonom tenisu, čiji su takmičari reprezentativci Srbije sa zavidnim rezultatima u Evropi i svetu (inicijativu je podnelo udruženje građana „Mađarska omladinska akcija“); Ferenc Beretka iz Bačkog Petrovog Sela, profesor mađarskog jezika i književnosti, prevodilac, koji je svojim dugogodišnjim književno-publicističkim i prevodilačkim radom i entuzijazmom doprineo očuvanju srpskog i mađarskog jezika. On je objavio nekoliko knjiga, prevodio priručnike za učenike osnovnih škola, pripovetke, pesme, kritike, eseje i tekstove beletristike poznatih pisaca. Beretka danas, u svojstvu sudskog tumača, utiče na očuvanje jezičke ravnopravnosti pred državnim organima (inicijativu je podnelo udruženje građana „Mađarska omladinska akcija“); Gimnazija Bečej, u kojoj se, u toku 88 godina postojanja, školovalo na srpskom i na mađarskom jeziku više od 25.000 učenika, od kojih su mnogi postali uspešni stručnjaci u zemlji i inostranstvu. Učenici više godina unazad postižu značajne rezultate iz matematike, istorije, engleskog i mađarskog jezika,učenici su 2013. godine pobedili u kvizu „Koliko se poznajemo“ (inicijativu je podnelo udruženje građana Mađarska omladinska akcija) i Ilona Varnju iz Bečeja, koja je svojim pedagoškim radom u velikoj meri doprinela ugledu opštine Bečej i tome da naša opština bude poznata i van njenih granica. Kao profesor bila je inspiracija mnogim učenicima da izaberu profesiju nastavnika. Ona je dobitnica nagrada, od kojih joj je jedna od najznačajnijih nagrada „Kazinci“, koju je dobila prošle godine (inicijativu je podnelo 26 građana).

R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *