A Vajdasági Magyar Szövetség minden olyan községben, ahol érdekelt az önkormányzat felállításában, egyezségre jutott meghatározott pártokkal, elsősorban a Demokrata Párttal, ezen önkormányzatok létrehozásáról.
Óbecsén is ez volt a helyzet, s a döntést a VMSZ elnökségi tagjaként Knézi Péter is elfogadta – egyhangú döntések születtek. Mindennek ellenére Knézi később az óbecsei nyolc képviselő egy részével a Szerb Haladó Párttal kötött koalíciós megállapodást, a jelen pillanatban három VMSZ-es képviselő képezi a haladókkal és a Fordulattal (LDP és SzMM) együtt a községi vezetést. A VMSZ elnöksége óbecsei kihelyezett ülésén egyhangúlag amellett foglalt állást, hogy az előállt helyzet nem elfogadható, s fegyelmi eljárás elindítását kezdeményezte a három képviselő, illetve további három olyan személy ellen, akik az így létrejött községi vezetőségben részt kívántak venni – magyarázta az elnökség döntésének okait Pál Károly.
Pál szerint az eredeti elképzelés szerint, amely az óbecsei önkormányzat felállására vonatkozott, a VMSZ-t illette meg a képviselő-testület elnöki tisztsége, melyre Knézit meg is választották, s a DP határozta volna meg a polgármester személyét. A VMSZ ügyvezető alelnöke aláhúzta: szerinte a fegyelmi eljárás levezetését követően a párt megerősödve fog kikerülni ebből az áldatlannak nevezett állapotból, egységes marad, s méltóképpen tudja majd az őszi tisztújítást követően képviselni az óbecsei magyarság érdekeit.
„A VMSZ óbecsei szervezete a párt utasítása szerint május végén megkezdte a koalíciós tárgyalásokat a Demokrata Párttal, és két forduló után már ki is bontakozott egy koalíciós szerződés. Az aláírás előtt pár nappal azonban a DP kijelentette, hogy nekik a Fordulatot, azaz a Liberális Demokrata Párt és a Szerb Megújhodási Mozgalom koalícióját is be kell vonniuk a tárgyalásokba – mi ebbe is belementünk. Időközben a DP elvesztette a kormányalakítás lehetőségét Belgrádban, ami után pár nappal a Fordulat jelezte: nem kíván a továbbiakban a DP-vel együttműködni. Az óbecsei VMSZ-elnökség ekkor döntött úgy, hogy tárgyalásokat kezdeményezünk a Szerb Haladó Párttal és a Fordulattal, de nem zártuk le a tárgyalásokat a DP-vel sem. A tárgyalások velük azonban lelassultak, és időközben a másik oldalon kialakult egy olyan elfogadható koalíciós szerződés, amely mellett az óbecsei elnökség is kiállt. Ezt a szerződést én aláírtam, ami után a VMSZ elnöksége megpróbálta a helyi VMSZ képviselőit eltántorítani ettől a megállapodástól. Néhányukat sikerült is, de a három VMSZ-es képviselő kiegészülve a VMDP képviselőjével elengedő volt a parlamenti többség megalakításához. A VMSZ vezetősége ekkor kezdeményezte ellenünk a kizárás megindítását“, mondta el Knézi Péter. Arra a kérdésre, mi volt a perdöntő, amikor az SzHP mellett döntöttek, elmondta: „Az óbecseiek pontosan tudják, milyen előnyük származott az elmúlt négy év VMSZ-DP koalíciójából egy olyan időszakban, amikor a DP minden szinten hatalmon volt. Gyakorlatilag semmilyen. Azért döntöttünk így, mert úgy gondoljuk, hogy minden pártérdeket felülír a község érdeke. Úgy gondoljuk, hogy ezekkel az új erőkkel tudunk majd pénzt hozni a községbe – ezt a lehetőséget nem akartuk elszalasztani. A DP-vel előkészített megállapodás tartalmilag szinte azonos az új koalíciós szerződéssel, de ez utóbbi esetében arra is látunk esélyt, hogy az abban lefektetett célkitűzések meg is valósuljanak és Óbecse végre új lapot kezdhessen“.
A VMSZ elnökségének döntése kapcsán, amellyel kezdeményezik azoknak a kizárását, akik a VMSZ álláspontjától eltérő koalíciós megállapodást írtak alá Óbecsén, Knézi elmondta, pártszempontból a döntést megérti. „Nem vitatom, hiszen szembe mentünk a VMSZ és a DP megállapodásával. Ugyanakkor ismerek másféle elnökségi döntéseket is. Zentán például arról volt szó, hogy a demokratákkal semmi áron nem fogunk koalícióra lépni – mint ismeretes, ott aláírták a koalíciós szerződést. Szabadkán hangsúlyos döntése volt a VMSZ elnökségének, hogy a Dulić családdal nem lesz koalíció, és ők ott nem tölthetnek be tisztséget – Modest Dulić ma Szabadkán polgármester. Kishegyes is azért bukott el, mert a demokraták nem hajlandók partnerként együttműködni a VMSZ-szel, Magyarkanizsán pedig patthelyzet alakult ki. Azt, hogy ismételten csak Óbecse lóg ki a sorból, nem tudom elfogadni, mert itt a VMSZ teljesítette az elnökség által rászabott feladatot: képviselő-testületi elnököt adott, tanácshelyeket szerzett, és a magyar érdekvédelmet, a kultúregyesületek támogatását tekintve nagyobb eredményeket értünk el, mint amikor én polgármester voltam. A VMSZ elnöksége tudott a döntésünkről, és mi is tisztában voltunk a lehetséges következményekkel, de mi nem akartunk visszakozni“.
A kilátásba helyezett kizárás, Galgó Ferenci Andrea és Acsai István tanácstagokat, Ferencz Edvin tisztségviselőt, valamint három képviselőt: Szabó Zoltánt, Kovács Norbertet és Knézit érinti. „Én azért ragaszkodnék a tagságomhoz, mert meggyőződésem szerint ez a helyzet a VMSZ hasznára válna, és négy év múlva jobb helyzetből indulhatnánk újra a választásokon. Ha bennünket kizárnak a pártból, és a koalíció eredményes lesz, akkor a magyar választóknak nehéz lesz megmagyarázni a mi mostani kizárásunkat, ezért politikailag ezt egy elhamarkodott döntésnek tartom. Hogy élünk-e a majd a fellebbezés jogával, még nem tudom megmondani. Pártfegyelmi szempontból nem vitatom az eljárást, de elvárnék a VMSZ-től annyi pragmatizmust és mozgásteret, hogy egy elhatárolódással, egy fenyítéssel oldják meg ezt a helyzetet. Nem lesznek ők szebbek a stratégiai partner szemében azzal, hogy bennünket kizárnak a pártból – a DP ezzel nem kerül hatalomra. Ez egy összetett történet, és minden bizonnyal kihatással lesz az egész óbecsei VMSZ-szervezet további működésére is“, mondta Knézi Péter.
F.R.