Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Kako ćemo živeti u 2011. godini? – Prazna obećanja ili realne procene

Kako ćemo živeti u 2011. godini? – Prazna obećanja ili realne procenetrg_fontane

Skupština Srbije je usvojila budžet za 2011. godinu prema kojem je predviđen prihod od 724,4 milijarde dinara, planirani rashodi su 844,9 milijardi, a deficit 120,5 milijardi dinara. Za usvajanje budžeta glasalo je svih 128 poslanika vladajuće koalicije.

O oceni planiranog budžeta vlada oprečno mišljenje između opozicije i vlasti. Dok opozicija smatra da budžet sadrži samo nerealna obećanja, predsednik Vlade Mirko Cvetković misli da je budžet za narednu godinu štedljiv i razvojni, ali i da će pružiti sigurnost ugroženim građanima.
Što se lokalne vlasti tiče, za narednu godinu predviđeno je da će prihodi u opštinskom budžetu biti 769 miliona dinara. Ako se ima u vidu da je za ovu godinu planirano oko 700 miliona dinara, a realni prihodi su bili oko 550 miliona dinara, postavlja se pitanje koliko su ta očekivanja realna i na koji način i odakle će se napuniti opštinska kasa.
Privreda, kako u Srbiji, tako i u Bečeju, gotovo da ne postoji, proizvodnja je na minimumu, fabrike se zatvaraju i odlaze u stečaj, od privatizacije firmi takođe nema perspektive, građani nemaju novca da plaćaju rate za kredite…
Da bi se slika upotpunila, nije loše osvrnuti se i na neke podatke koji govore kako smo završili 2010. godinu.
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u Bečeju je u novembru mesecu bez posla bilo 4.739 ljudi, od toga 2.293 čine žene.
Materijalnu pomoć, takođe u novembru po podacima iz Centra za socijalni rad, prima 848 porodica, odnosno oko 2.000 ljudi živi od socijalne pomoći.

Januarski talas poskupljenja

Tokom januara građane Srbije čekaju više cene od 5 do 20 odsto. Recimo, limun koji je pre Nove godine koštao 80, sada je 88 dinara. Cene za oko 5 odsto dižu i proizvođači slatkiša, ali i kafe koja bi do kraja kvartala mogla da bude skuplja čak i do 10 odsto. Kućna hemija će biti skuplja od 5 do 8 odsto, brašno za 10 do 12 odsto, benzin će u januaru biti skuplji za oko 6 dinara, a vozače očekuje i zamena dokumenata i registracija vozila po novoj ceni od ukupno 4.400 dinara.

U decembru se u narodnoj kuhinji hranilo 410 osoba, a od toga su 121 deca, govore podaci Crvenog krsta u Bečeju.
Prosečna neto plata u novembru u Srbiji bila je 34. 444 dinara, a u Bečeju je ona iznosila 28.374 dinara, dok statistički pokazatelji govore da je za osnovne potrebe prosečne porodice potrebno oko 40.000 dinara.
Najviše se izdvaja za hranu koja je sve skuplja, tako hleb u većini bečejskih pekara od 1. decembra košta 40 dinara, cena ulja se kreće od 128 do 149 dinara (samo u nekim prodavnicama se još može pronaći ulje iz robnih rezervi po ceni od 119 dinara), u većini prodavnica cena za kilogram šećera je veća nego pre mesec dana, a u pojedinim prodavnicama dostiže i 80 dinara. Mleko je takođe poskupelo i još uvek ga nema u dovoljnim količinama, a kao novogodišnji poklon ćemo dobiti novi talas poskupljenja zbog povećanja akciza, PDV-a i troškova poslovanja.
Tako će već u prvom mesecu nove godine poskupeti ili je već poskupeo veliki broj proizvoda i usluga, kafa, cigarete, alkoholna pića, južno voće, slatkiši, deterdženti, sredstva za ličnu higijenu, kućna hemija, gorivo, a po završetku grejne sezone se očekuje i poskupljenje električne energije, možda i prirodnog gasa… Kada se samo ovo sagleda, malo je ostalo za optimizam i veru u to što nam govore predstavnici državne, ali i lokalne vlasti.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *