Socijalno ugrožena deca sa teritorije opštine Bečej proteklog vikenda su deseti put učestvovala u radu kampa „Pruži mi ruku, budi mi drug – Nyújtsd felém a kezed, legyél a barátom“ u Izviđačkom domu na Radarskoj stanici.
Društvo prijatelja dece u saradnji sa PU „Labud Pejović“, volonterima, mladima i civilnim organizacijama osmislilo je kreativne i ekološke radionice za 40 marginalizovanih mališana sa teritorije opštine od predškolske dobi do 14 godina starosti, koji su, po sopstvenom priznanju, uživali u kampu, igrali se, družili se, učili, a dobili su i neophodnu pomoć u školskom priboru i garderobi.
Jedan od najvažnijih ciljeva kampa, osim toga da deci omogući druženje sa vršnjacima i jedino putovanje u toku godine, jeste da ih uključi u predškolski i školski sistem, jer uprkos tome što je pripremno-predškolski program u dečjem vrtiću, kao i osnovno obrazovanje obavezno za svako dete, na teritoriji opštine Bečej, prema raspoloživim podacima Društva prijatelja dece, 12 mališana ne pohađa predškolski program, a 97 dece ne ide redovno u školu – u većini slučajeva reč je o deci koja su socijalno ugrožena, sa smetnjama u razvoju i romske nacionalnosti.
Neki od mališana koji ne pohađaju predškolsku ustanovu, ove godine su učestvovali u radu kampa „Pruži mi ruku – budi mi drug“, a potom, po mogućstvu odmah, bi trebalo da krenu u predškolsku ustanovu.
Predsednica Društva prijatelja dece Izabela Šormaz je rekla da je zadovoljna, jer je kamp doživeo desetu godišnjicu, međutim, istakla je da bi bilo potrebno da se u Bečeju godišnje nekoliko puta organizuju slični programi za socijalno ugroženu decu. Deca su u kampu 9. i 10. septembra učestvovala u radu kreativnih i ekoloških radionica, radilo se i na razvijanju higijenskih navika i životnih veština, koje im nedostaju i teško se formiraju u porodicama, objasnila je Šormaz, koja je istakla da u toku godine socijalno ugrožena deca imaju priliku da jednom nedeljno, utorkom od 11 do 14 sati, učestvuju u aktivnostima u Dečjem centru (Glavna ulica 47) čiji je cilj socijalna i pedagoška podrška.
Podsetimo i da su najvažniji prioriteti novog Lokalnog plana akcije za decu čiji je rok važenja od 2017. do 2020. godine jesu upravo smanjenje siromaštva dece i obezbeđivanje kvalitetnog obrazovanja za svako dete na teritoriji opštine Bečej.
Podaci iz LPA ukazuju na to da na teritoriji naše opštine oko 12 odsto građana (broj stanovnika opštine po poslednjem popisu je 37.351) koristi neka prava iz oblasti socijalne zaštite. Navodi se i da je ukupan broj korisnika u registru Centra za socijalni rad u 2015. godini iznosio 4.513, od toga je broj dece korisnika usluga Centra za socijalni rad do 17 godina bio 1.595, a mladih do 25 godina 448. Broj dece od 6 do 14 godina koja pohađaju neku ustanovu obrazovanja, a korisnici su Centra za socijalni rad bio je 850, od toga 149 dece ide u predškolsku ustanovu, 604 u osnovnu školu, a njih 97 ne pohađa školu. Ove kategorije stanovništva se svakodnevno menjaju ali se broj korisnika svake godine povećava.
Začarani krug siromaštva i samim tim i marginalizacije dece se može prekinuti ukoliko se ulaže u njihovo obrazovanje – u najtežoj situaciji su deca romske nacionalnosti, ali prema evidenciji romskog koordinatora trenutno se 331 mališana romske nacionalnosti nalazi u sistemu osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja.
U okviru LPA za decu predviđeno je i prikupljanje podataka o deci koja žive ispod linije siromaštva (ažuriranje baze podataka), senzibilizacija lokalne zajednice za njihove probleme, periodično analiziranje podataka s ciljem identifikacije socijalno ugroženih porodica i pružanja pomoći za ostvarivanje prava iz socijalne zaštite itd.
U Bečeju više od 1.000 dece živi teško Rezultati istraživanja o stanju i položaju dece u opštini Bečej, koje je rađeno u saradnji sa UNICEF-om 2012. godine, pokazali su da više od 1.000 dece u 500 porodica živi u izuzetno teškim materijalnim uslovima, svaki peti učenik iz siromašnih porodica ima problema sa učenjem, a osnovnu školu završava samo 80 posto učenika. |
Drugi prioritet LPA za decu je kvalitetno obrazovanje. Što se tiče obuhvata dece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem, oko 50 odsto njih uzrasta od 0 do 5,5 godina pohađa predškolsku ustanovu, dok obavezni pripremni predškolski program pohađa 98,9 odsto (uzrast od 5,5 do 6,5 godina).
Ukupan broj učenika u osnovnim školama na teritoriji opštine Bečej u 2015/2016. školskoj godini bio je 3.016. Uočava se smanjenje broja dece u osnovnim školama, pogotovo u OŠ „Petefi Šandor“. Na teritoriji naše opštine postoji i škola za osnovno i srednje obrazovanje i vaspitanje dece sa smetnjama u razvoju „Bratstvo“ i nju pohađa 141 učenik. I u toj školi se smanjuje broj đaka.
R.M.