Június 6-án választ új nemzeti tanácsot 16 szerbiai nemzeti kisebbség, többek között a magyar is. A politikusok és félpolitikusok, azaz civilek már kampányolnak.
A Magyar Nemzeti Tanács leendő tagságának megválasztására lapzártáig két választási listát fogadtak el – egyik a Magyar Összefogás, a másik a Vajdasági magyarként Európába – dr. Csengeri Attila, de még négy van készülőfélben. A hírek szerint a választásokon részt kíván venni a Magyar Remény Mozgalom, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga is támogatni fog egy civil szervezetet, továbbá itt van még a Bunyik Zoltán vezette Kézfogás a Magyarságért Polgári Mozgalom és a Magyarok magyarokért (az újvidéki Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete, a kishegyesi Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesülete és az adai Integrál Pedagógus Egyesület) lista.
A listaállító párt (VMSZ) szerint a legesélyesebb a Magyar Összefogás lista, amelyen a 35 jelölt közül tizennyolcan nem pártta-gok, hanem értelmiségiek, egyházak és civil szervezetek képviselői, a többiek pedig a VMSZ tagjai. A Magyar Összefogás listáján két becsei van: dr. Ricz György, a Gerontológiai Központ igazgatója, a Községi Tanács tagja a lista VMSZ-es felén szerepel, ifj. Lengyel László (értelmiség) pedig a lista civil felén.
A másik elfogadott listán, a Demokrata Párt által támogatott Humentis civil szervezet Vajdasági magyarként Európába elnevezésű választási listáján is 35 név szerepel, főleg értelmiségiek és üzletemberek. Közöttük is van becsei: Börcsök Ferenc újságíró, a becsei Active Rádió főszerkesztője, a Demokrata Párt becsei szervezetének elnöke.
Szél és ellenszél
Sajnos ismét megtörtént, hogy a vajdasági magyarság ún. reprezentatív képviselői janicsároknak és széthúzóknak nevezik azokat, akik listát állítottak, illetve kívánnak állítani a magyar nemzeti tanácsi választásokra (lásd Pásztor Istvánnak, a VMSZ elnökének dunaszerdahelyi felszólalását a Felvidék Mában, amelyet a www.vajdasagma.info internetes portál közölt május 9-én).
Bunyik Zoltán, a Kézfogás a magyarságért listavezetője a Magyar Szónak nyilatkozott a VMSZ funkcionáriusainak állítólagos nyomásgyakorlásáról, amellyel Bunyik szavai szerint „igyekeznek meggátolni listánk rajthoz állását”. „Szabadkán, Újvidéken és Bánátban telefonon keresztül történtek fenyegetőzések. Tettlegességre nem került sor“, nyilatkozta a Magyar Szónak Bunyik.
Szintén az egyetlen vajdasági magyar nyelvű napilap szerint Nagy Margit, a Magyarok magyarokért listavezetője kijelentette, hogy „óriási ellenszélben dolgozunk, egyik párt sem támogat minket, sőt ellenkampány folyik valamennyi párt részéről. Sohasem szerettek minket a pártok és ez most is meglátszik. Megint csak azt tudom mondani, amiért már kinevettek és kigúnyoltak minket: amit az Isten ad“.
Polgárok vagy hazafiak?
A Magyar Összefogás megkezdte kampányát. Hétfőn Törökbecsén szerepeltek a lista képviselői, május 15-én 19.30 órakor pedig a becsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben megtartandó közösségi találkozó keretében mutatkoznak be a választási lista becsei jelöltjei, ifj. Lengyel László és dr. Ricz György, valamint dr. Ózer Ágnes (értelmiség), Pásztor Bálint, Knézi Péter, Becse község elnöke és mgr. Fehér László, Becse vajdasági parlamenti képviselője (a VMSZ funkcionáriusai).
A bemutatkozást követően a Magyar Kanizsai (talán mégis inkább magyarkanizsai) Udvari Kamaraszínház színészei adják elő Siposhegyi Péter Magyar Pieta – Az őszödi köztársaság című színdarabját, amelyet Andrássi Attila rendezett. Szereplők: Vágó Kriszta, Csernik Árpád (a VMSZ színeiben szintén szerepel a Magyar Összefogás választási listáján), Kákonyi Tibor és Molnár Zoltán.
A világhálón böngészve megtudhatjuk a darabról, hogy az 1944-es véres vajdasági eseményeket és a 2004-es magyarországi népszavazás vajdasági megélését mutatja be. A darab ősbemutatóját 2008-ban tartották meg Várpalotán. Az ősbemutató beharangozójában a következőket olvashatjuk: „2004 késő őszén egy délvidéki színtársulat Szabadkán, Kosztolányi szülővárosában elhatározza, hogy színre viszi az 1944. évi délvidéki magyarirtást, amikor is a bevonuló kommunisták negyvenezer ártatlan magyar embert öltek meg. A színre Keresztes Krizosztóm ferences rendi atya és rendfőnök szenvedéstörténetét viszik, akit a visszacsatolás után a rend vezetősége Székesfehérvárról költöztetett Újvidékre, hogy ott a rendházat vezesse. Krizosztóm az impériumváltáskor, bár sejti, hogy mi következik és lenne lehetősége a menekülésre, mégis úgy dönt, hogy az elkövetkező vérzivataros időkben, sorsközösséget vállal a délvidéki magyarsággal – híveivel és állomáshelyén, helyben marad. A próbák alatt a színtársulat egyik része, ellentétben a másikkal, nagy reménnyel várja a december 5-i népszavazást, amitől fogva, hitük és szavaik szerint, ’már nem csak szülőföldjük lesz, hanem hazájuk is’“.
A Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház megalapításáról pedig az derül ki, hogy 2002-ben a kanizsai Művészetek Házában a kanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház, és a magyarországi Hon Alapítvány képviselői aláírták a Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház megalapításáról és feladatairól szóló szerződést, amelyben többek között azt látták elő, hogy olyan színdarabokat hoz majd létre a színház, amely a huszadik század magyar történelmi sorsfordulóit érinti.
A színházról és előadásairól többek között a www.honalapitvany.hu, de a kuruc.info és a szentkoronaradio.com magyarországi szélsőjobboldali internetes oldalakon is olvashatnak azok, akiket érdekel ez a téma.
Vasárnap (május 16-án) 19 órakor, szintén a Petőfi kultúrkörben, Dévai Nagy Kamilla előadóművésznő lép fel hazafias versekkel és dalokkal. A művésznőt Nagy Margit, a Magyarok magyarokért lista vezetője mutatja be. A helyszínen gyűjtik az említett listát támogató aláírásokat is.
F.D.K.