Karatisti KK Bečej su prošle godine imali mnogo uspeha na takmičenjima na kojima su učestvovali. Iako su zbog loše finansijske situacije u klubu, u 2009. godini učestvovali na mnogo manje turnira nego ranije, ipak su uspeli da osvoje 145 medalja od kojih je 28 osvojeno na državnim prvenstvima i kupovima (10-11-7).
Bečejci su bili uspešni i na pokrajinskim prvenstvima gde su osvojili 20 odličja (12-5-3) dok su na ostalim turnirima (međunarodnim, regionalnim i lokalnim) stigli do brojke 96 (49-31-16).
Najviše medalja na državnim prvenstvima osvojila su deca koja su i ranijih godina bila uspešna – Una Obradović, Miroslav Oparnica, Dušan Jasnić, Karolina Kalapoš i Dijana Kovačević, ali su se pojavili i neki novi klinci:
– Prošle godine smo uradili sve što smo mogli, izvukli smo maksimum i iz takmičara i iz nas trenera i kada se sve sabere moram biti zadovoljan – rekao je Dragan Bunjevački, nosilac crnog pojasa četvrti DAN, trener KK Bečej. – Mali kiks smo imali samo na državnom prvenstvu JKA federacije gde se naši najbolji takmičari nisu okitili medaljama. Možda je prvenstvo došlo u nezgodnom trenutku, na kraju godine, kada deca već nisu imala dovoljno motiva i snage, a u toku je bio i raspust. Ono što je možda važnije od rezultata je masovnost dece koja treniraju kod nas, trenutno ih ima oko 110, i činjenica da su skoro svi prošle godine vidno napredovali. Tokom godine smo imali polaganje za učeničke pojaseve gde je čak 70 mladih karatista položilo za više pojaseve. Tu ne računam decu koja su tehnički zrela za braon i crni pojas, ali smo se u klubu dogovorili da do napunjene šesnaeste godine ne mogu polagati za taj nivo znanja.
KK Bečej se i prošle godine, kao što je to bio slučaj i 2008, takmičio samo u dve federacije – u JKA (Japanska karate federacija) i SKI – Šotokan karate savez Srbije. Bunjevački ovu činjenicu pravda nedostatkom novca, finansijskom „gimnastikom“ i potrebom da se privoli federaciji koja nudi najbolje finansijske uslove. Ipak, ovo nisu jedini problemi u klubu:
– Imamo poteškoća i sa prostorom za rad, pogotovo u sportskom centru. Klub radi na tri lokacije, u osnovnoj školi u Bačkom Gradištu, u OŠ „Šamu Mihalj“ i OSC-u „Mladost“. I dok su prostori u školama dobri, u sportskom centru nam je „tesno“. Upravo zbog toga najviše pate naši najbolji takmičari koji u grupi ostale dece ne mogu dovoljno da napreduju. Ako im damo prostor da se razmašu „pokriće“ svu ostalu decu što nije rešenje. Zbog toga mi treneri moramo pronaći ekstra termin koji će biti posvećen samo njima.
O planovima u tekućoj godini Bunjevački je rekao:
– Liga šampiona za mlađe uzraste koja počinje u februaru je takmičenje koje nas najviše zanima i kojem ćemo posvetiti mnogo pažnje. U ligi šampiona nastupa 12 najboljih karatista u određenim uzrasnim kategorijama, svako radi sa svakim i to je ono pravo. Očekujem da se sedam, osam naših takmičara plasira u ligu i da se na kraju njih nekoliko nađe među prvih četvoro što automatski znači status reprezentativca. Pored ovog takmičenja nastupićemo i na državnim prvenstvima, i na pet, šest turnira u okolini.
Pored Bunjevačkog u klubu sa decom rade i Atila Komaromi, majstor crnog pojasa treći DAN, Ištvan Šarvari (drugi DAN) i Slađana Bodo (prvi DAN).
Slobodan Malešev