A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör idén különösen kitett magáért, hiszen ezúttal két napon át ünnepelték Óbecsén Szent István napját.
Az ünnepség pénteken délután a Csongrádi Fúvószenekar főtéri koncertjével kezdődött, ezt a kenyérszenteléssel egybekötött ünnepi szentmise követte a belvárosi Nagyboldogasszony templomban, majd a városháza előtt Knézi Péter polgármester megszegte és megosztotta a polgárokkal a kenyeret. A rövid műsor után a résztvevők, a lovasok és a nézők a kultúrkörhöz vonultak, ahol Horváth István, Szekszárd polgármestere, valamint Knézi Péter mondott ünnepi beszédet. A kultúrkör tagjainak a műsora után a magyarországi 4 for Dance és Vastag Csaba lépett színpadra, ezt látványos tűzijáték és utcabál követte: a mintegy 500 fős kemény mag hajnalig mulatott.
Szombaton délután a Szivárvány festőcsoport és a Szendrey Júlia kézimunkacsoport utcai kiállítását tekinthették meg az érdeklődők, természetesen a hagyományos főzőverseny sem maradt el, 41 bográcsban rotyogott a marhapörkölt, a legjobbnak pedig a VMSZ alsóvárosi szervezete bizonyult. A gyerekeket kézműves foglalkozások és játékok várták, és az En-An együttes is nekik koncertezett. A felnőtteknek szervezett szórakoztató vetélkedők után a Zengető együttes, a Fokos zenekar, Magyar Réka, Kurcinák Szilvia és a No Figure rockzenekar muzsikált. A koncertek után DJ keverte a zenét.
A most 20 éves jubileumát ünneplő kultúrkör 16 évig egy teremben tartotta a Szent István-napi ünnepet, de idővel kinőtték ezt a helyszínt, és négy éve szabadtéri színpadon zajlik a műsor. A rendezvény azóta több ezer embert csal ki az utcára, külföldre szakadt óbecseiek jönnek haza erre az alkalomra. A szervezők becslése szerint péntek este több mint hatezren voltak kíváncsiak az ünnepi műsorra, szombaton pedig kb. négyezren. A rendezvényt a magyarországi Bethlen Gábor Alap, a Magyarország – Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program, a Tartományi Oktatási, Közigazgatási és Nemzeti Közösségi Titkárság, az óbecsei önkormányzat, a Magyar Nemzeti Tanács, valamint helyi vállalkozók támogatták.
4 for Dance A péntek esti műsor sztárvendége a 4 for Dance tánccsoport volt, amely a Csillag születik tehetségkutató első sorozatában tűnt fel. A csapat 2004-ben alakult azzal a céllal, hogy az általuk nagy tiszteletben tartott magyar néptánc autentikus elemeit virtuóz ritmusjátékokkal tegyék még izgalmasabbá, s így egy önálló stílust hozzanak létre. A csapat népszerűsége azóta töretlen, hiszen a 4 for Dance értéket közvetít, kultúrát táplál, és mindezeket a mai kor szellemében, sok humorral fűszerezi. Az együttes 2009-ben Montrealban az UNESCO védnöksége alatti Dance World Cupon, a hivatalos táncvilágkupán, három kategóriában szerezte meg a világbajnoki címet. |
Nem könnyű gondtalanul ünnepelni
„Tiszta szívvel összegyűlni, gondtalanul ünnepelni – nem is olyan könnyű. Nem könnyű, mégis elmondhatjuk: rohanjon bárhogy a világ, fújjon bármerről a szél, augusztus 20-a és benne első István király soha el nem halványuló alakja mindig része volt és része lesz a magyar nyárnak. Szent István hatalmas elszántsággal, ugyanakkor végtelen alázattal szolgálta nemzetét. Puritán jelleme, megrendíthetetlen hite vezette munkájában, mely nyomán alakja példaként állt a későbbi korok nemzedékei előtt, s állhat előttünk most is. Tudjuk valamennyien, hogy az államalapítás nem az ünnepről, hanem sok és kemény munkáról szólt. Széchenyi István így fogalmazta ezt meg: ’Egynek minden nehéz, soknak semmi sem lehetetlen.’ Szent István életútja megadja azt a választ, amit mindannyian ismerünk. Szavak helyett tettekkel, ígéretek helyett munkával állhatunk csak meg a vállalt feladat és embertársaink előtt. Ez augusztus 20-a és Szent István legfőbb üzenete a ma emberének”, mondta Nagy Klára műsorvezető.
A himnuszra fel kell(ene) állni Már bevett szokás, hogy a tűzijáték előtt a közönség a szerb, majd a magyar himnuszt hallja. Ez így történt idén is, de Szerbia himnuszát, aki nem tudja, a Bože pravde a címe, sokan ülve hallgatták végig, majd az Isten áld meg a magyart-ra álltak csak fel. |
István: A magyarság megújítója
Ünnepi köszöntőt Horváth István szekszárdi polgármester mondott, aki nagy megtiszteltetésnek vette a felkérést, hogy méltassa a magyarok legősibb nemzeti ünnepét. Beszéde elején átadta a Magyar Országgyűlés üdvözletét, majd arról is szólt, hogy Óbecse és Szekszárd jövőre negyven éve lesznek testvérvárosok. „Szent István királynak köszönhetjük a magyar nemzet fennmaradását, hiszen István megadta a magyar nemzet hitvallását és küldetését. Létrehozott egy államot, melyet magukban bízó, szabad és büszke emberek építettek a saját szájuk íze szerint. Szent István király nagysága és tisztelete egyetemes, de nekünk magyaroknak a szívünket különösen megérinti. Az ő példája két vonatkozásban nagyon időszerű. Egyik a magyar állam és a magyar nemzet viszonya, a másik pedig az, hogyan tudta István király új útra téríteni, megújítani a magyarságot”, monda a szekszárdi polgármester, majd hozzátette, hogy Szent István az öntudat és az önbecsülés mellett a hit megőrzését tette az első helyre.
Az ünneplő tömeget Knézi Péter polgármester is köszöntötte, majd szólt Szent István hagyatékáról, a nemzettudatról, a nemzet és az összetartozás erősítéséről. Arról is beszélt, hogy mit jelent magyar polgármesternek lenni, mit lehet tenni hatalmi pozícióban és mit nem. „Csak akkor tudjuk terveinket valóra váltani, ha összefogunk és tartjuk magunkat. Meg kell találni és meg kell őrizni helyünket a nap alatt, hiszen ez nemzeti érdekünk. Mindannyiunk feladata az ügy szolgálata, mindenkinek feladata a maga lehetőségeihez képest”, monda Knézi.
Ellopták az útlezáró akadályokat Mivel a Szent István-napi rendezvényre utcán állítottak színpadot a szervezők, a Vodokanal Közvállalat akadályokkal lezárta a környező utcákat. A szervezők a szombati diszkó után nem szállították el az akadályokat, hiszen a színpadot csak vasárnap reggel tudták elszállítani, azonban ismeretlen tettesek szombat éjjel elloptak a négy akadályból hármat. |
F.R. és B.M.