Az izzadás természetes jelenség, amely elengedhetetlenül szükséges a szervezet egészségének megtartásához. Lehetővé teszi a testhőmérséklet szabályozását és bizonyos anyagcseretermékek kiválasztását. Egy ember hónalja szobahőmérsékleten átlagosan 200 milligramm izzadságot termel egy óra alatt, ám ez a mennyiség testmozgás, stresszállapot vagy magasabb külső hőmérséklet esetén akár 700 milligrammra is növekedhet. Dr. Celler Tibor javaslatai következnek az izzadás ellen.
A túlzott izzadékonyságnak számos kiváltó oka lehet. Egyeseknél ez természetes hajlam. Leggyakrabban a túlzott izzadékonyság csak esztétikai probléma, ám a ruha hónaljában lévő nedves foltok és az erős testszag nagyon kellemetlen lehet az érintett személy számára. Az idegesség, a fáradtság, a nagy hőség, a menopauza, bizonyos betegségek – például pajzsmirigy-túlműködés, alacsony vércukorszint –, láz is okozhatnak átmeneti túlzott izzadást.
A fokozott verejtékezés az egész bőrfelületet érintheti, de korlátozódhat csak a tenyérre, talpra, hónaljra, illetve lágyékra. Az érintett területeken a bőr be is repedhet, illetve hámlás és felpuhulás figyelhető meg.
Melegben a célszervek a hőleadásra rendezkednek be: a bőr pórusai kitágulnak, a hajszálerek keringése a felszín felé tolódik el, így megnő a sugárzásos és a vezetéses hőleadás is. A verejtékmirigyek kiválasztása ugyancsak megnő, ugyanis a bőrfelszínre kerülő folyadék elpárolgása során hőt von el a testfelületről, vagyis hűti a szervezetet.
Léteznek különböző termékek, melyek csökkentik az izzadást, és megakadályozzák a kellemetlen testszag kialakulását, így például a hónaljra kenhető, illetve fújható, fertőtlenítő hatóanyagokat tartalmazó dezodorok. Ezek általában tartalmaznak olyan anyagot, amely a bomlasztó baktériumokat ártalmatlanná teszi. Egy másik összetevőjük viszont megakadályozza az újabb baktériumok megjelenését. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejtened, hogy a legjobb izzadásgátló szer a rendszeres mosakodás.
Ha a dezodorok sem segítenek, kipróbálhatod a természetes módszereket.
A szódabikarbóna felszívja a nedvességet és szárazzá teszi a bőrt. Sőt, még dezodort is készíthetsz vele. A házi izzadásgátlóhoz a dolgokat bioboltban szerezheted be, de nagyobb élelmiszer-áruházakban is hozzájuk juthatsz. A keveréket kedved szerint változtathatod, nincs kőbe vésett recept. Amire szükséged lesz: kókuszolaj/shea vaj, kukoricakeményítő vagy rizsliszt, szódabikarbóna, teafaolaj.
A dezodorhoz keverj össze négy-öt evőkanál kókuszolajat vagy megolvasztott shea vajat négy-öt evőkanál rizsliszttel vagy kukoricakeményítővel. A kókuszolajnál ne lepődj meg, ha hűvösebb időben megszilárdul, és azt is meg kell olvasztani. Az olajat és a vajat vegyítheted is. Keverd el egyenletesen, majd add hozzá a teafaolajat. Ez baktériumölő hatása miatt érdekes, de levendulaolajat is használhatsz. A végén keverd el benne a szódabikarbónát, majd tedd az egészet egy használatra alkalmas tégelybe, ami lehet például egy régi stiftes dezodor üres tokja is.
Összeállította B.M. (forrás: Femina.hu)
Izzadásgátló tea
A zsálya leginkább köhögéscsillapító hatásáról ismert gyógynövény, de izzadásgátló hatása sem elhanyagolható. Ha minden reggel egy csésze zsályateával indítod a napodat, akkor jelentős mértékben csökkenthető a verejtékezés.
A teának egyébként még forrónak sem kell lennie, így nem fogsz kimelegedni tőle. Elkészítéséhez forrázz le egy evőkanál zsályalevelet, hagyd tíz percig állni, majd szűrd le a főzetet. A zsályára tölts egy pohár hideg vizet, majd öt percen át hagyd még inkább kioldódni a hatóanyagokat. Ezután szűrd le a zsályát, és kortyold el a hideg italt.
Frissítő fürdő
Egy gyors zuhany igazi felüdülést jelent, ha megizzadnál, de egy langyos gyógynövényes fürdővel is sokat tehetsz azért, hogy kevesebb verejtéket termelj. Az izsópnak természetes izzadásgátló hatása van, ezért remekül használhatod például a lábadon, ha az hajlamos beleizzadni a cipőbe.
A lábfürdő mellett egyébként az izsópot az egész testen is alkalmazhatod. Ehhez készíts kis fürdőzsákot a következő módon: egy vászonzacskóba tegyél egy evőkanál izsópot, egy teáskanál zabpelyhet, egy teáskanál szárított levendulát és egy teáskanál őrölt mandulát. A zsákot dobd a kádba, majd engedd rá a langyos vizet, fürdés közben pedig szivacsként használva dörzsöld át vele a tested.