Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Koalíciós feudalizmus

Koalíciós feudalizmustrg_fontane

Két volt igazgatóbizottsági tag azt mondja, azért váltották le őket, mert nem tettek eleget a párt (a Demokrata Párt, konkrétan Budislav Medurić) utasításának, melynek értelmében nem lett volna szabad a Komunalac igazgatónőjének leváltására szavazniuk, mert az a poszt a koalíciós partneré, a VMSZ-é.

Utóbb Medurić, a DP községi szervezetének elnöke és Óbecse község elnökének helyettese is megerősítette ezt. A két leváltott DP-s igazgatóbizottsági tag, Dragan Mitić és Slajf Magdolna, elmondta, hogy ők a lelkiismeretük szerint szavaztak.
A harmadik demokrata IB-tag, Balázs László, és a VMDP-s Friss László nem volt jelen. Az összes többi tag Fehér Erzsébet (VMSZ) leváltására szavazott (további tagok: Aleksandra Stakić, Vajdasági Szociáldemokrata Liga, Fejes Zoltán, G17 Plusz és a pártonkívüli Kohajda Nándor).
Knézi Péter (VMSZ) községi elnök azt mondja, akkor váltja majd le párttársát, ha bebizonyosodnak az igazgatóbizottság állításai, bizonyítékok nélkül senkit nem vált le.
Közben Fejes és Kohajda, a dolgozók képviselői az IB-ben, azt mondták, hogy az igazgatónő az ő menesztésükre szervezett aláírásgyűjtést. Az IB egyébként így indokolta meg az igazgatónő leváltására tett indítványt (a bizalom megvonása), amelyről a községi „parlament” dönt: a vállalat súlyos anyagi helyzete és veszteségei, a jövedelmek rendszertelen kifizetése, önkényesen hoz döntéseket, megfélemlíti a határozott idejű szerződésekkel foglalkoztatott dolgozókat, és alapos a gyanú, hogy a vállalat egyes részei törvénytelenül működnek.
Dušan Backović halőr azt mondja, hogy az igazgatónő azért nem hosszabbította meg munkaszerződését, mert ő (Backović) visszaélésekre mutatott rá.
Az igazgatóbizottság szerint Fehér gyakran bocsátott el határozott időre felvett embereket, mondván, hogy munkájukra nincs szükség, majd a helyükre VMSZ-es párttagokat vett fel.
Idézet a Magyar Szóból: „Slajf Magdolna szerint is puszta pártérdekek dominálnak a Komunalaccal kapcsolatos döntéshozatalban, amit nem tud támogatni a vállalat dolgozóinak érdeke ellenében. Állítása szerint a DP községi szervezete azért nem támogatta az igazgatónő felmentését, mert kisebbségben lévő koalíciós partnerként a tanácsban alulmaradnának ezzel a kezdeményezéssel”.
A Blicnek nyilatkozó Fehér azt mondta, hogy a vádakat nem kommentálja és hogy politikai játékokról van szó. A dolgozói gyűlésen nem jelent meg.
Hétfő délutánig nagyjából ezt lehetett megtudni a nyomtatott Blicből és a Magyar Szó internetes kiadásából.
Az ábra tehát egyszerű és cseppet sem nagyszerű: a közvállalat az egyik párté, a másik párt, a koalíciós partner nem akar beavatkozni. Ha a másik párt tagjai saját eszükkel szavaznak, akkor őket menesztik.
Feudumokra osztott hatalom. A „hűbérurak” a pártok.
Amúgy meg, ez esetben két olyan pártról van szó, amelyek nemrég még hadban álltak óbecsei szinten – fürdőügyben. A DP óbecsei vezetői áprilisban azt üzenték (gyaníthatóan a VMSZ-nek), hogy „ha nem volna tragikus, akkor nevetséges lenne az, hogy egy kis párt kisajátítja a fürdő-projektet”. Szabadkán és Zentán is hadban álltak. A VMSZ elnöke szerint azok a magyarok, akik „szerb pártokban” (értsd, nem „VM-pártokban”, tehát a DP-ben is) vannak, janicsárok. A VMSZ néha a szerbiai parlamentben is a DP-vel szemben szavaz, ám ilyenkor biztosítja a DP által (is) támogatott törvényjavaslat elfogadásához szükséges képviselői számot (lásd pl. a június 27-i szavazást Dinkićék „decentralizációs” javaslatáról).
Mindezek ellenére a két párt közötti viszonyban az „ami a tied, az a tied, ami az enyém, az az enyém” elv érvényesül. A párt képviselője nem azért „van valahol”, hogy szakértelméről, hozzáértéséről, kreativitásáról, netán egész egyszerűen a becsületéről tegyen bizonyságot, hanem azért, hogy azt tegye, amit mondanak neki. Azért kapja a (köz)pénzt, a támogatást, az üzletet, ügyletet, „mert a mienk”.
Persze, nemcsak Óbecsén van ez így és nemcsak e két párt között, hanem minden szinten, minden koalícióban. Ezért is állunk így gazdaságilag, korrupció-ügyben, foglalkoztatottság-ügyben, oktatásügyileg… – és sorolhatnám. A pártoknak és a pártkatonáknak ez ellen nincs kifogásuk, nekik jó, a pártok ezen nem fognak változtatni. Nekünk is jó?

Márton Attila

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *