Lokalna samouprava nema ingerencija da utiče na privredu, nema zakonskih mogućnosti da se meša u upravljačke odluke u privatnim preduzećima, niti da utiče na poslovne odluke vlasnika kapitala, rekao je zamenik predsednika opštine Budislav Medurić na konferenciji za novinare u utorak, aludirajući na pitanja opozicionih odbornika u lokalnom parlamentu o tome šta je lokalna vlast učinila da poboljša stanje u privredi u Bečeju.
Medurić je rekao da je privatizacija u Bečeju sprovedena po zakonu, te da je loša situacija u bečejskim preduzećima (u Fadipu je otvoren stečajni postupak, mada postoje zainteresovani ulagači koji žele da „ožive“ delove ove firme; Pivara je propala, u fabrici nameštaja „8. oktobar“ čeka se završetak sudskog postupka, u PIK-u „Bečej“ kasne plate) posledica loše pripreme prospekata preduzeća pre privatizacije, a potom i loših poslovnih poteza vlasnika kapitala. Zamenik predsednika opštine kazao je da lokalna vlast čini sve što je u njenoj moći da pomogne privrednicima u Bečeju. Zato je formirano Odeljenje za privredu u lokalnoj samoupravi, a u sklopu Odeljenja funkcioniše kancelarija za preduzetnike, kao i One stop shop (kancelarija za informativno-administrativne poslove koja pruža pomoć potencijalnim investitorima, a postoji mogućnost da umesto njih prikuplja potrebnu dokumentaciju).
Pored toga, lokalna samouprava se trudi da stvori dobru klimu za privlačenje investitora, ulaže u izradu planskih dokumenata u cilju privlačenja „grinfild“ investicija, kao i u izgradnju infrastrukture.
Lokalna vlast, kazao je Medurić, pomaže lokalnim privrednicima i preduzetnicima i prilikom prikupljanja dokumenata, lobira za njih, pruža im stručnu pomoć prilikom izrade projekata, a učešćem na specijalizovanim sajmovima promoviše bečejsku privredu. U gradskoj kući postoji i lokalna kancelarija Agencije za privredne registre, što je olakšavajuća okolnost za one koji žele da otvore novo preduzeće.
Baza preduzetnika U lokalnoj samoupravi postoji ažurna baza preduzetnika i privrednih društava. Na teritoriji opštine Bečej sada ima 878 preduzetnika i 303 privredna društva, a od toga 279 malih preduzeća, 18 srednjih i 6 velikih. |
Prema rečima Medurića, Odeljenje za privredu lokalne samouprave ima svakodnevne kontakte sa privrednicima, izrađena je i baza podataka opštinskih preduzetnika, a održavaju se i seminari kako bi se pružila pomoć početnicima u biznisu.
Na konferenciji za novinare rečeno je i da je na osnovu potrebe bečejskih preduzeća raspisan konkurs za stipendiranje studenata (stipendiraju se obrazovni profili koji su zaista potrebni privredi).
Medurić je odgovorio i opozicionim odbornicima u lokalnom parlamentu koji su zatražili da lokalna samouprava osnuje fond za razvoj privrede. Zamenik predsednika opštine kazao je da nema potrebe da se osnuje lokalni fond (bila bi skupa „igračka“, jer bi trebalo finansirati plate osoba koje bi radile u fondu, a i uputiti sredstva u fond, kako bi se pomoglo privrednicima), jer postoje pokrajinski i državni fondovi upravo za razvoj preduzetništva.
Dragan Mesaroš, član Opštinskog veća zadužen za mala i srednja preduzeća, predočio je novinarima statističke podatke o bečejskim preduzetnicima. Rekao je da su učestvovali na konkursima pokrajinskih sekretarijata čiji je cilj otvaranje novih i očuvanje postojećih radnih mesta. Početkom aprila Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova raspisao je konkurse antikriznog programa. Za konkurs samozapošljavanja organizovano je šest seminara za početnike u biznisu koje je pohađalo 131 nezaposleno lice sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje. Zahvaljujući konkursu za samozapošljavanje u opštini je ove godine otvoreno 54 novih preduzetničkih radnji. „Rezultat“ konkursa za subvencije za novo zapošljavanje je 47 novih zaposlenih. U okviru programa za pripravnike zaposleno je 118 pripravnika, a javni radovi su „zaposlili“ 30 ljudi. Pored toga, ove godine je u Bečeju registrovano i 11 novih poljoprivrednih gazdinstava.
U toku 2009. godine u Bečeju se zaposlilo 260 nezaposlenih lica.
K.D.F.