Négy már van (egy nem üzemel), de további kettőben érdekelt. Miodrag Kostićnak állítólag (lásd: Blic, 2011.12.3.) jó esélye van rá, hogy engedélyezzék neki a Hellenic Sugarhoz tartozó cukorgyárak (Zsablya és Cservenka) megvásárlását. Nem zárkózott el a zentai megvételétől sem. Ugyanakkor, azt mondja, amit „10 évvel ezelőtt is, amikor még tíz cukorgyár üzemelt az országban”, mármint hogy szerinte legtöbb négy cukorgyár marad meg. A fő kérdés: melyik négy?
Monopólium – visszaélés nélkül?!
Az MK csoporthoz tartozó Sunoko nemcsak a Hellenic Sugar (HS) két vajdasági cukorgyárának megvásárlásában érdekelt, hanem az 5 görögországiban is. A görög állam ugyanis a HS részvényeinek 82,33%-át adná el.
Nálunk az a kérdés, hogy megkapja-e a monopólium-elleni bizottság engedélyét, hiszen amennyiben megvásárolná a zsablyai és a cservenkai gyárat, akkor csupán egy maradna új cukorbirodalmán kívül – a zentai. Jelenleg a nem üzemelő bácsi és az üzemelő verbászi, antalfalvi (Kovačica) és a pećinci, vagyis jelenleg egy-egy bácskai, bánáti és szerémségi cukorgyárat üzemeltet a Sunoko.
Újságírói kérdésre, hogy esetleg a zentai is az érdeklődési körébe tartozik-e, Kostić nem adott egyenes választ, mondván, hogy az üzleti terveket komoly cégek nem árulják el időnap előtt, de hozzátette, hogy minden sikeres vállalat igyekszik kiterjeszteni a tevékenységét.
A Blicnek nyilatkozó meg nem nevezett kormánybeli forrás elismerte ugyan, hogy a HS megvásárlásával az MK monopolhelyzetbe kerülne a belföldi piacon, de szerinte az „nem tilos, ellentétben a domináns helyzettel való visszaéléssel”. A visszaéléseket pedig úgy igyekszik majd az állam (az illetékes bizottság) megakadályozni, hogy megtiltaná például az MK-nak, hogy a belföldi piacon drágábban árulja a cukrot, mint a külföldin.
Kostić azt mondja, hajlandó lenne erre, de nem érti, hogy miért korlátoznák éppen őt, „amikor az Európai Bizottság (az EU „kormánya”) nem támasztott hasonló feltételeket az ausztriai Agranának, vagy más termelőknek, amelyeknek 70-80%-os piaci részesedésük van“.
Haszon Nemrég az állami árutartalékok avatkoztak be a belföldi piacon, és ezzel a cukor kilogrammonkénti árát sikerült 130 dinárról 95 dinárra csökkenteni. Sem a gyárak, sem a kereskedők nem panaszkodtak, nem mondták, hogy most már nincs rajta hasznuk. |
„Az EU-piacát kell nézni”
Az októberi Biznisnek pedig azt nyilatkozta, hogy a monopóliumkérdést nem szerbiai szinten kellene eldönteni, hanem az EU piacához mérten, ahol az MK-nak csupán 2%-os a részesedése. Szavai szerint a Sunoko most 250 000 tonna cukrot gyárt, ennek a felét exportra, hiszen a belföldi piac kapacitása csupán 200 000 tonna.
A szerbiai kormány becsületes játékosnak tartja Kostićot, mert így viszonyul a közvetlen termelőkhöz – derül ki abból, amit a Blic névtelen forrása mondott. A „Cukorkirály” pedig azt mondja, hogy a 8 év alatt 100 millió eurót fektetett be a gyárak korszerűsítésébe és hogy a három üzemelő cukorgyára a leghatékonyabb Európában. Mint mondja, négy cukorgyár a maximum, ami megmaradhat nálunk. Arra figyelmeztet, hogy nem volna jó olyan sorsra jutni, mint a magyarországi, bulgáriai, romániai, szlovéniai és az olaszországi cukorgyártás – ott bezárták az összes gyárat. Nálunk egy ilyen forgatókönyv 3000 közvetlen munkahely elvesztését jelentené, de ez valójában sokkal többet, 80 000-100 000 munkahelyet zárna be – hiszen ennyien kapcsolódnak a cukorgyártáshoz határon innen.
Rókák Novemberben a cservenkai cukorgyárból származó 60 000 köbméter szennyvíz és iszap elárasztott egy helyi lakótelepet (Régi kolónia). Negyven háztartásból voltak kénytelenek kiköltözni. 70-en jártak pórul. A 10 méter magas földgát. A cservenkai gyár igazgatóhelyettese szerint azért nem bírta a gát a nyomást, mert rókák lyukakat vájtak bele?! A HS azt ígérte, megtéríti a kárt. |
A Dnevnik októberben arról írt, hogy Kostić közölte: a HS két vajdasági cukorgyárából „legalább egyet” igyekezne üzemeltetni. Ugyanakkor Željko Kovačević, a zsablyai gyár igazgatóhelyettese azt mondta, hogy nálunk egészen biztosan van hely több mint 3-4 cukorgyárra. Ő 400 000 tonnára becsüli ugyanis a szükségleteket, ugyanis az exportra jutó termelést is beleszámítja. A zsablyai gyár egyébként tavaly 4 millió euró többlettel zárta az évet.
A Sunoko egyébként az MK hivatalos honlapján olvashatók szerint (mkgroup.rs) 2006-ban jött létre. Akkor még a német Nordzucker volt a többségi tulajdonos (51%), de 2010 elejétől az MG Groupé a többség. Jelenleg 42-44%-os a részesedése a belföldi piacon a monopólium-elleni bizottság becslése szerint. A HS-nek 32-34%-os, a zentai gyárnak (SAIEST-SFIR) pedig kb. 22%-os a részesedése.
A monopólium-elleni bizottság január elején fog dönteni az MK Group vásárlási szándékáról.
M.A.