Mnogi građani Bečeja žale se na buku – muziku – koja u sitne sate dopire iz raznih delova grada, pre svega iz centra Bečeja i kamp naselja. U onemogućavanju odmora noću prednjače pojedini kafići sa obale Tise, čiji vlasnici ne poštuju opštinsku odluku o radnom vremenu ugostiteljskih objekata, te se veoma često dešava da su ljudi, koji žive u kamp naselju, ali i u drugim delovima grada, do ranih jutarnjih sati izloženi nesnosnoj galami i mešavini elektronske, takozvane narodne i rok muzike.
Odluka o radnom vremenu ugostiteljskih, trgovinskih i zanatskih objekata lokalnog parlamenta predviđa da ugostiteljski objekti mogu da rade od 6 do 24 časa radnim danom i nedeljom, a petkom i subotom od 6 sati do dva sata posle ponoći. U izuzetnim slučajevima – svadbe, maturske večeri, „praznici utvrđeni zakonom“ i praznik opštine – na zahtev ugostitelja, opštinsko Odeljenje za urbanizam, građevinarstvo, komunalne poslove i zaštitu životne sredine najviše tri puta u toku godine može da odobri da ugostiteljski objekat radi najduže do 4 sata posle ponoći.
Oni koji ne poštuju odluku opštine o radnom vremenu ugostiteljskih objekata trebalo bi da plate kaznu, a iznos kazni je od 5.000 do 250.000 dinara.
Stiče se utisak da u poslednjih mesec-dva dana ugostitelji nisu kažnjeni jer nekoliko puta u toku nedelje puštaju gromoglasnu muziku i „živu muziku“ duže od dva sata posle ponoći.
Predmet rešen – a sve po starom U kol centar opštine stiže mnogo ljutitih pisma (i-mejl) građana koji su dostupni na internet stranici opštine. Navodimo samo nekoliko (bez ikakve redakcijske obrade): „Poštovanje!zahtev od 09.07.2013. NIJE SPROVEDEN DO DANA DANAŠNJG!uz Vaš divan tekst. Mi i dalje ne spavamo vikendom noću što nam je zagarantovano Ustavom Srbije o pravu na zasluženi noćni odmor. Anonimni estradni umetnici bez ikakve licence i sa štetnim ozvučenjem neprestano nas terorišu sa bukom, pored peticije komšiluka i prijava policiji ništa se ne rešava. SRAMOTA ZA OPŠTINU. DOM ZANATLIJA U B.P.SELU (Đ.ĐAKOVIĆA X I.L.RIBARA)“. I ista priča se nastavlja: „reagujuci na vas odgovor na moju proslu prijavu u vezi buke i preglasne muzike iz OK kluba..samo bi dodao..da nije mi jasno..kako ste mogli napisati da je predmet ili problem RESEN..evo sad je subota ponoc..i muzika urla kao nenormalna..i pored toga da je vas inspektor izasao na lice meste..i izvrsio kontrolu sredom preko belog dana..kada ni muzike niti gostiju nema..sto je vise smesno nego zalosno..kakva je to konrola bila.ne znam..ali rezultat svi mi cujemo opet..iz prve ruke..u celom komsiluku..a i vidim da svima nama sa slicnim problemima saljete iste elektronske odgovore…i po vama je tako nas problem resen..a mi opet celu noc budni..i cekamo 02h.kraj radnog vremena kafica…a vasi inspektori mirno spavaju u svojim kucama.“ Potom je stigao i odgovor nadležnih: „Postupajući po službenoj dužnosti radi provere navoda iz Vašeg podneska Inspektor zaštite životne sredine Opštinske uprave Bečej je dana 10.07.2013. izvršio kontrolu sprovođenja mera zaštite od buke u ugostiteljskom objektu ’OK’ u Bečeju u ul. Republikanska 61/a.inspektor će postupak dalje voditi u skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku (’Sl. list SRJ’, br. 33/97 , 31/01), odnosno svojim nadležnostima definisanim Zakonom o zaštiti životne sredine (’Sl. glasnik RS’, br. 135/04, 36/09 i Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini (’Službeni glasnik RS’, broj 36/09 i 88/10). Za uznemiravanje galamom obratite se policiji jer ovakvo uznemiravanje spada u remećenje javnog reda i mira, a radno vreme ugostiteljskih objekata kontroliše komunalna inspekcija“. |
O tome da li se komunalna inspekcija lokalne samouprave bavi kontrolom poštovanja opštinske odluke zatražili smo informacije iz lokalne samouprave. U odgovoru načelnika Opštinske uprave Predraga Zavišića (on je odgovore pribavio od komunalne inspekcije i inspektora za zaštitu životne sredine) navode se interesantne informacije. Naime, navodi se da je od početka do 15. avgusta 2013. godine podneto 17 prekršajnih prijava za prekoračenje dozvoljenog radnog vremena ugostiteljskih objekata. Na pitanje koliko često se kontroliše poštovanje radnog vremena ugostiteljskih objekata dobijen je odgovor da je planom predviđena kontrola dva puta mesečno, te da se ne kontroliše posebno da li vlasnici lokala u kamp naselju poštuju predviđeno radno vreme, već se kontrola obavlja istovremeno s kontrolisanjem ostalih lokala u gradu.
Na pitanje koliko je komunalna inspekcija imala kontrola po pozivu ili prijavi građana u toku ove godine, dobili smo odgovor: „komunalna inspekcija je od početka godine obradila 544 predmeta, od čega 243 predmeta po službenoj dužnosti, a 35 po raznim prijavama stranaka. Komunalna inspekcija ne vrši evidenciju-statistiku posebno prijave anonimnih građana (putem kol centra ili pismenim obraćanjem ili telefonskim pozivima) kojih ima jako puno“.
O tome da li inspektor zaštite životne sredine obavlja kontrolu sprovođenja mera zaštite od buke u ugostiteljskim objektima, redakciji je upućen odgovor inspektorke za zaštitu životne sredine Sanje Bunjevački: „Inspektor zaštite životne sredine je u 2013. godini izašao 8 puta u kontrolu sprovođenja mera zaštite od buke u životnoj sredini (u ugostiteljskim objektima) i izvršena je kontrola po svakoj prijavi građana koja je podneta ovom organu (ali i po službenoj dužnosti), a u skladu sa Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini (Službeni glasnik RS, br. 36/09 i 88/10). U šest slučajeva naložene su mere u skladu sa pomenutim Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini i čeka se izvršenje. Nije bilo podnetih prekršajnih prijava u ovoj godini obzirom da nisu svi predmeti okončani“.
U vezi sa nepoštovanjem odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata protiv ugostiteljskih objekata prošle godine je komunalna inspekcija lokalne samouprave podnela (sve prijave je podnela inspekcija) 38 prekršajnih prijava, od njih je do sredine avgusta rešeno 33. U toku ove godine podneto je 12 prekršajnih prijava, a do sada je rešeno 4.
Problem je, međutim, da kada Prekršajni sud donese presudu i odredi kaznu – po našim informacijama ne naplaćuje se najveći iznos kazne od 250.000 dinara – često se dešava da osuđeni ne žele da plate kaznu. Tu bi trebalo da ne scenu stupi policija čiji je posao da privede one koji ne žele da plate kaznu. S druge strane, i policija ima pravo da reaguje, jer je preterana buka nakon zvaničnog radnog vremena ugostiteljskih objekata remećenje javnog reda i pre svega mira.
Problem svakako nije rešen, jer i u vreme pisanja ovog teksta, kasno noću, nakon dozvoljenog radnog vremena ugostiteljskih objekata, čuje se zavijanje iz pravca obale Tise.
R.M.