Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

LICE I NALIČJE HUMANE DRŽAVE: Vreme je za bebe

LICE I NALIČJE HUMANE DRŽAVE: Vreme je za bebetrg_fontane

Pitanje koje sledi je retoričko: kako bi se država i njene institucije na svim nivoima ponašali prema bebama i njihovim roditeljima da ova godina nije proglašena za godinu beba? Čini se, naime, da ne može lošije da se ponaša prema onima koji su, navodno, nada ove zemlje. U većini slučajeva nije reč o novcu, problemi mogu da se reše, ako postoji dobra volja. Recimo, hajde da neko pokuša s bebom (bebama) u kolicima da uđe u zgradu suda, policije ili opštine. Zbog stepeništa (svuda minimum dve-tri, pa do dvadesetak) neće to moći da učini bez pomoći. Šta je rešenje? Odgovor je dao jedan od portira u opštini: „Nemojte dolaziti u opštinu sa bebom“. Ali šta ako morate?

Ili: idete u posetu rođacima koji stanuju na četvrtom spratu? Postoje dve mogućnosti: nosićete kolica u rukama (nije lak posao, naročito na četvrti sprat), ili ćete da ih ostavite u predvorju zgrade i nosićete bebu u rukama, ali tada postoji bojazan da kolica nećete naći kada budete krenuli kući.
Još bolje: idete na pregled u bolnicu s detetom iz Bečeja u Novi Sad, a morate to činiti nekoliko puta? Ništa zato, država vam neće refundirati putne troškove.
Vaše dete ne sme da primi „državnu“, besplatnu vakcinu? Kupite vakcinu (oko 100 evra, recimo), dopremite je na propisan način u Bečej, a u Bečeju u državnoj zdravstvenoj ustanovi odbijaju da daju tu vakcinu vašem detetu. Taj „posao“ će u državnoj zdravstvenoj ustanovi u Novom Sadu uraditi vašem detetu. Ne postoji razuman odgovor na pitanje zašto nešto rade u Novom Sadu, a u Bečeju ne.

Povraćaj PDV-a bi godišnje bilo 45.000 dinara

Roditelji i staratelji moći će (ako država tako odluči) da refundiraju PDV za bebi opremu i hranu godišnje u iznosu od 45.000 za jedno dete starosti do tri godine, navedeno je u vladinom predlogu izmena Zakona o PDV. Povraćaj PDV planiran je za mleko, kaše, krevetac, kolica, auto-stolicu, hranilicu i pelene.
Za prve tri godine života, roditelji za kupovinu hrane i opreme za bebe potroše prosečno oko 650.000 dinara.

Lista loših stvari je, inače, beskrajna.
A sada, hajdemo o novcu: država je u martu mesecu (tada je izborna kampanja tek počinjala, bez obzira na to što nisu bili raspisani izbori) „s radošću“ primila više od 180.000 potpisa za promene Zakona o vraćanju PDV-a i ograničenju marži na bebi opremu i hranu. Povraćaj PDV-a trebalo bi da se odnosi na mleko u prahu, krevece, hranu za bebe, kolica, stolice za hranjenje, autosedište i pelene. Državni sekretar u Ministarstvu finansija izjavio je da će biti obezbeđen povraćaj celokupnog PDV-a na navedene proizvode. Potom je, krajem marta, na sednici Vlade Srbije usvojen amandman na izmene i dopune zakona o PDV-u. Skupština Srbije je trebala da usvoji taj amandman da bi se PDV vratio roditeljima. To se, međutim, još nije desilo. Roditelji će manjim nametima moći da se nadaju najranije od jeseni, pod uslovom da ovaj problem bude prioritet za novu vlast.

„Podrška“ mamama

Samo za ostvarenje porodiljske naknade potrebno je prikupiti 86 dokumenata, objavila je Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj. Kako je saopšteno, trudnice i njihovi poslodavci obavezni su da pripreme obimnu dokumentaciju koja obuhvata čak 43 papira za ostvarenje prava na trudničko bolovanje, dok je za ostvarenje porodiljske naknade potrebno još 86 dokumenata.

Čak i ako budu imali pravo na povraćaj PDV-a, roditeljima neće biti mnogo lakše, jer su potrepštine za bebe veoma skupe, a uvozničke i trgovačke (pljačkaške) marže kod nas su veće nego u okolnim zemljama i dostižu i do 300 odsto.
Dok roditelji čekaju eventualni povraćaj PDV-a, trgovci i proizvođači potrepština za bebe nisu čekali i već sa prvim najavama da će država omogućiti povraćaj PDV-a, cene u radnjama dečje odeće i opreme su porasle za 20 do čak 30 odsto. Od marta pa do danas poskupele su i pelene, veštačko mleko, kašice, kozmetika za bebe…

K.D.F.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *