Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Május elején Születés Hete Becsén is – Hogyan szülünk és hogyan szülnek bennünket?

Május elején Születés Hete Becsén is – Hogyan szülünk és hogyan szülnek bennünket?trg_fontane

Szülünk és szülnek bennünket. Szántóföl-dön, kórházban, otthon. Vízben, padlón, labdán, kórházi műtőasztalon. Vagyunk koraszülöttek és időben világra jöttek. Könnyen jövünk és sok szenvedés árán jövünk. Szike és vér előz meg bennünket, de vízből is csöppenhetünk vízbe. Egyedül születhetünk, de ikrek is lehetünk. Élhetünk a szülést követően, meghalhatunk, betegek is lehetünk. De megszülettünk: így, avagy úgy.

Anyánkat és bennünket születésünk pillanataiban körülölelhet a szeretet, a stresszmentes környezet, a fájdalom, az oxigénhiány, a hideg fények, a halálközelség is. De megszülettünk: így, avagy úgy.
A Születés Hete rendezvény arra is szolgálhat, hogy megtanuljuk: szépen, szebben, könnyebben, stresszmentesebben is lehet szülni és születni. A rendezvény célja a várandósok és családjuk minél szélesebb körű tájékoztatása választási és döntési lehetőségeikről, a hazai ellátás hagyományos és újszerű alternatíváiról, az informált döntést elősegítő kutatási eredményekről és a nemzetközi egészségügyi szervezetek ajánlásairól.

Felkészítő gondolatok a szülésre

Május 4-én és 5-én Becsén is előadásokat tartanak majd a Születés Hete rendezvénysorozat keretében. A szerb és magyar nyelvű előadások helyszíne a becsei Than Emlékház. A rendezvény ingyenes, és a szervezők szeretettel várják a várandós anyukákat, kisbabájukat váró párokat, kisbabás anyukákat-apukákat, akár a babákkal együtt is, szoptatásra, pelenkázásra lehetőséget biztosítanak.
Az első előadást Balázs Vataščin Emese gyógytornász, dúla, jógaoktató tartja majd május 4-én 16.30 órai kezdettel Felkészítő gondolatok a szülésre címmel. Az előadó rövid összegfoglalója szerint: „A vajúdás és a szülés kulcsfontosságú életélmény egy nő életében. Olyan átmeneti rítus a várandósság és az anyaság között, amely során a lelki folyamatok éppoly fontosak, mint a fizikai történések. A legtöbb nő természetes szülésre vágyik, ennek ellenére ma Vajdaság-szerte magas az orvosi beavatkozások és a császármetszések száma. Vajon mi lehet ennek az oka? Hogyan tudunk úgy felkészülni a szülésre, hogy elkerüljük a felesleges beavatkozásokat? Mitől függ, hogy a szülést megéljük vagy túléljük? Előadásom során szó lesz az élettani vajúdás folyamatáról, a szülést irányító hormonokról és érzésekről, a környezet hatásairól, a lehetséges kórházi beavatkozásokról, azok előnyeiről, hátrányairól és lehetséges alternatíváiról“.

Korai kötődés – kötődő nevelés

A következő előadást Ricz Dencs Tünde mentálhigiénés szakember tartja szintén május 4-én, 18 órai kezdettel. A szakember előadása a Korai kötődés – kötődő nevelés címet viseli, s erről szól: „Az embergyerek gyámoltalanul jön világra. Meghatározó az, hogy mi minden történik vele a születéskor és a születést követő időszakban, hogyan alakul ki a túlélést jelentő kötődés édesanyjával. A beszélgetés során azt járjuk körbe, hogy milyen adaptív kötődési mintázatok vannak, továbbá mik azok a módszerek/technikák, amelyek ezt a nagyon érzékeny, ugyanakkor nagyon meghatározó kapcsolatot segítik“.

Babád van? Cipeled? Hordozd!

A Babád van? Cipeled? Hordozd! című előadást május 4-én 19 órától Góbor Szénási Anna hordozási tanácsadó (Beli Buba Babahordozó Iskola) fogja tartani. Miért? Mert: „A szülést követő időszakban számos nehézséggel kerülünk szembe. Vajon miben tud segíteni a hordozás? Miért nyugszik meg a baba, ha magunkra kötjük őt egy hordozókendőben? Miért olyan fontos a testkontaktus? Mi mindent kap a baba azáltál, hogy hordozzuk őt? Az előadás során ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaphatunk választ, valamint a családoknak lehetőségük lesz kipróbálni a hordozókendőt és egyéb hordozóeszközöket is“.

Szerb nyelvű előadás és film a szülésről és szoptatásról

Május 5-én 16.30 órai kezdettel szerb nyelvű előadást tart Jasmina Lolin (CBS, LLLL) szoptatási tanácsadó, dúla. Előadásának címe: Važne činjenice i najčešći mitovi o dojenju, majd ezt követően, 18 órai kezdettel bemutatják a „Dula! Najbolji saveznik na porođaju” című filmet, s beszélgetés következik a szülésről, amelyet Jasmina Lolin vezet/ koordinál.

Miért a Születés Hete?

A Születés Hete az évnek az a kiemelt hete, amikor a családalapítással kapcsolatos fontos információk egy egységes arculattal rendelkező magyarországi és határon túli (erdélyi és vajdasági) rendezvénysorozat keretében koncentráltan érhetők el az érdeklődők számára.
Miért a Születés Hete? A szülés és a megszületés megváltoztatja azt a világot, amelynek abban a pillanatban középpontja a megszületett élet. Akik kapcsolatban vannak a kisbabával, visszavonhatatlanul mások lesznek, mint azelőtt voltak. Az életük, ünnepeik és hétköznapjaik egy olyan folyamatosan alakuló és épülő világgá változnak, amelynek minőségét alapvetően befolyásolja az a tudás, amely alapján döntéseiket meghozzák. A Születés Hete ezért ahhoz kíván hozzájárulni, hogy ezek az információk elérhetők, feldolgozhatók legyenek, és segítsék a legmegfelelőbb egyéni döntés megszületését. A gyermek egészséges fejlődése érdekékben elengedhetetlenül fontos felvilágosítani a párokat a biológiai folyamatokról, a magzat és az újszülött kompetencia fejlődéséről, a szülősség motivációjáról, a saját maga iránt, a partner, illetve a gyermek iránti kötelezettségekről. Ugyanakkor nagyon fontos ezeket a párokat segíteni a normatív krízisek megélésében és meghaladásában.
(Forrás: https://www.facebook.com/events/342637652592492/)

R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *