Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Mások írják: Hvg.hu – Nem vonják vissza Bayer Zsolt állami kitüntetését

Mások írják: Hvg.hu – Nem vonják vissza Bayer Zsolt állami kitüntetéséttrg_fontane

Nem vonják vissza Bayer Zsolt állami kitüntetését, az elismerés odaítélését ellenzők tábora viszont egyre szélesebbnek látszik: közéleti szereplők egymás után adják vissza az állami kitüntetéseket. Polgár András üzletember, Krausz Tamás történész, Galkó Balázs színész, Takács Imre művészettörténész, Bruszt László szociológus, Erdélyi Ágnes filozófus, Varga Kálmán muzeológus, Heisler András, a Mazsihisz elnöke, Catherine Feidt volt francia tiszteletbeli konzul, Felcsuti Péter bankár, Polónyi István oktatáskutató, Kuti Éva, az ÁVF kutatója, Dióssy László, Veszprém volt polgármestere, Mosonyi Alíz meseíró, Kertesi Gábor, Köllő János és Varga Júlia közgazdászok, Darvas Ágnes, Fokasz Nikosz, Hegyesi Gábor, Somlai Péter, Székelyi Mária, Lőcsei Jenő, Kende János, Hanti Vilmos, Krausz Péter és Tausz Katalin szociológusok is jelezték, hogy nem akarnak egy csoportba tartozni Bayerrel.

Az állam a „rasszista bűnözőket tartja érdemesnek piedesztálra állítani. Ez pedig már olyan ellentmondás, amit józanul, tiszta lelkiismerettel nem lehet eltűrni“ – indokolta a Facebookon Polgár András milliárdos üzletember, miért adja vissza a kitüntetését.
Krausz Tamás történész, az Eszmélet szerkesztője pedig lemondó levelében azt írta, „a 2010-ben létrejött neohorthysta tekintélyelvű rendszer a fehérterrort védelmébe vevő, rasszista uszítót, Bayer Zsoltot kitüntette. Ez a humanista eszmék iránt elkötelezett emberek számára elfogadhatatlan“.
Erdélyi Ágnes, aki még 2005-ben Sólyom Lászlótól kapta meg a lovagkeresztet, az Ádernek azt visszaküldő levelében azt írta, olyan személynek is átadták a díjat, aki „érdemtelen bármilyen elismerésre“, ezért számára vállalhatatlan, hogy a neve ezzel a személlyel összefüggésbe hozható legyen.
Bruszt László szociológus, egyetemi tanár a Facebookon tudatta, hogy levelet küldött Ádernek, amelyben a 2006-ban kapott lovagkeresztjét küldi vissza. Mint írta, nem tart igényt olyan állami kitüntetésre, „amelyet egy rasszista, a magyar politikai kultúra lerohasztásában élenjáró bértollnok megkaphat. Nem tudom, Ön hogyan számol el lelkiismeretével az után, hogy aláírta annak a Bayer Zsoltnak a Lovagkereszttel való kitüntetését, aki évek óta folyamatosan kisebbségek eltiprására, polgártársaink meggyilkolására szólít fel. Őszintén szólva: nem is érdekel. Nekem azonban nem áll szándékomban B.Zs.-tal egy listán szerepelni“ – indokolta Bruszt.
Felcsuti Péter közgazdász, bankár, a Raiffeisen Bank volt vezérigazgatója és a Magyar Bankszövetség volt elnöke is a Facebookon tette közzé, hogy 2006-ban átvett tiszti keresztjéről lemondással szeretne csatlakozni azokhoz, akik tiltakozásul Bayer Zsolt kitüntetése ellen visszaadták saját elismerésüket.
Köllő János közgazdász 2006-ban, Kertesi Gábor és Varga Júlia közgazdászok pedig 2009-ben kapták meg a lovagkeresztet, ők is visszaküldték azt Áder Jánosnak. Mint közös levelükben írták, megdöbbenéssel értesültek Bayer kitüntetéséről, amellyel szerintük nyíltan bátorítják „az általa művelt fajvédő, uszító és minősíthetetlen hangvételű újságírást“. „Mivel nem kívánunk egyazon kitüntetésben osztozni a magyar történelem legsötétebb korszakára emlékeztető eszmék hirdetőjével, lovagkeresztjeinket visszaadjuk“ – írták.
Varga Kálmán, a Kulturális Örökségvédelmi hivatal volt elnöke, történész-muzeológus is a Facebookon jelentette be, hogy visszaküldi 2005-ben megkapott tisztikeresztjét a köztársasági elnöknek, mert mint írta, „az elismerés oly mértékben devalválódott, hogy értékvesztése a korábban kitüntetettekre is kiterjed“.

A politikai korrektség elmebajos hisztéria?!

A Magyarországon idén állami kitüntetést kapott Bayer Zsolt, aki miatt számos közéleti személyiség adta vissza kitüntetését, idén márciusban Becsén tartott előadást a nemzetpolitikáról. A becseiek nem tiltakoztak Bayer szereplése ellen, akit a VMSZ hívott meg, s az esemény után, a VMSZ honlapján is meg lehetett/ lehet nézni a videofelvételt. „Informatív“ szövegként pedig ez olvasható a video alatt: „Bayer Zsolt magyar írót, újságírót, publicistát látta vendégül a Vajdasági Magyar Szövetség az óbecsei Than-házban, aki a nemzetpolitikáról és Európa mai legnagyobb kihívásairól tartott előadást“.
A vendég előadását megelőzően Molnár Viktor, a becsei VMSZ elnöke szólt az egybegyűltekhez.
Az előadást követően pedig Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője készített interjút Bayer Zsolttal, amelyben, úgy tűnik, sok mindenben egyetértettek, végül pedig a főszerkesztő asszony konstatálta, hogy a „Magyar Szót is érik támadások szép számban“ (mármint, hogy Bayert is, az újságíró megjegyzése). Bayer vigasztalólag reagált eme főszerkesztői megállapításra, sirámra: „Önök is elmondhatják magukról büszkén és szomorúan, hogy Szerbiába is megérkezett a nyugat-európai politikai korrektségnek nevezett elmebajos hisztéria. Ne törődjenek vele. Ha ez így van, akkor önöket is elérte ez a fertőzés, s meg kell tanulni együtt élni vele. Jó sok támadásnak lesznek kitéve, különösen akkor, ha igazat írnak“, stb. stb.

Takács Imre művészettörténész, aki 2011-ben, már a második Orbán-kormány idején kapta meg a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét, levélben tudatta a hvg.hu-val, hogy ő is visszaküldi Ádernek a kitüntetését. Takács tudományos és múzeumi munkásságáért kapta meg az elismerést, a visszaküldő levelében pedig azt írta, Bayer Zsolt kitüntetése miatti felháborodását kifejezve adja vissza sajátját.
Heisler András, a Mazsihisz elnöke még szintén 2011-ben kapta meg a lovagkeresztet „a zsidó közösség érdekében végzett sokéves társadalmi munkája elismeréseként”. Mint a Facebookon írta, civilként tüntették ki, és büszke volt rá, úgy gondolta, erkölcsi értékét csak erősíti, hogy a díjazottak között sokféle emberrel, különböző nézeteket valló személyiségekkel, más-más politikai oldalt kedvelőkkel, egyházak széles skálájának képviselőivel került laza közösségbe. „A sokszínűség számomra érték, egymás nézeteinek tolerálása pedig Magyarország jövőjét jelenti. Ma azonban ugyanannak a díjnak vagyok tulajdonosa, mint Bayer Zsolt. (…) Egy ember, aki rasszista, aki antiszemita, aki izzó cigánygyűlölettel és nemzetpusztító eszmékkel szennyezi Magyarországot, s éberen őrködik a magyarországi szélsőjobboldal hagyományainak megőrzése, a félelem és gyűlölet érzésének ébren tartása felett. A sokszínűséget szeretem, a romboló szélsőségeket nem. Nem kívánok még virtuálisan sem egy közösségbe tartozni Bayer Zsolttal, ezért bejelentem, hogy a civilként megkapott díjamat felelős magyar állampolgárként visszaadom“ – írta Heisler.

(Forrás: hvg.hu, augusztus 22.)

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *