Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Međunarodna razmena učenika: Poljski đaci u Bečeju

Međunarodna razmena učenika: Poljski đaci u Bečejutrg_fontane

Učenici iz grada Stašov iz Poljske prošle nedelje su u okviru programa međunarodne razmene učenika, koji se nekoliko godina sprovodi i u bečejskoj Gimnaziji, na inicijativu učenika dveju škola posetili Bečej. Za gostujuće đake je upriličena svečanost u Gradskom pozorištu, gde su ih pozdravili ataše za kulturu Ambasade Republike Poljske Dagmar Luković, predsednik opštine Bečej Vuk Radojević i direktor bečejske Gimnazije Miodrag Basarić.

Dagmar Luković, inače profesorka srpskog jezika i književnosti, prisutne je pozdravila na srpskom jeziku: „Neću govoriti dugo jer znam da mladi ljudi nemaju strpljenja da slušaju duge govore, ali sam htela reći da sam zaista presrećna što mogu biti sa vama i što se mogu družiti sa najboljim ambasadorima svojih zemalja, jer mi političari vrlo često ponešto pokvarimo u odnosima među zemljama, a na vama je da sve to izgladite, da se družite, da se volite, da upoznajete kulture drugih zemalja. Kao što ni čovek ne može da se razvija u samoći, tako ni kultura jedne nacije ne može da se razvija, ne može da pruži nove sadržaje ukoliko nije spremna da primi elemente drugih religija, identiteta i drugih kultura“.
Radojević je istakao da je reč o najlepšem obliku saradnje u cilju promovisanja kulture i tradicije oba naroda i dobra polazna osnova za bolje razumevanje i upoznavanje Poljaka i Poljske. On je za naredni period najavio i zajedničku organizaciju dana poljske kulture u Bečeju.
Basarić je rekao da je saradnja sa Poljskom otpočela inicijativom učenika predsednika učeničkih parlamenata škola Milana Stankovića i Aleksandre Kovalce, koji su se upoznali na međunarodnoj razmeni u Nemačkoj. „Učenici su sami prepoznali značaj neformalnog obrazovanja, multikulturalizma i iskustva koje ono nosi sa sobom i došli na ideju da održe kontakt spajanjem dve države, dve kulture, dve škole. Kada se saradnja uspostavi na taj način, kasnije sve ide mnogo lakše i školama je ostalo samo da ovu sjajnu inicijativu pretvore u konkretne korake, a neformalno obrazovanje jeste pravac kojim Gimnazija nastoji da obogati lični rast i razvoj učenika naše škole“, rekao je Basarić i ovu priliku iskoristio da ozvaniči uspostavljeno prijateljstvo i saradnju između dve škole memorandumom o saradnji koje je uručio profesorima iz Poljske.
U višejezičnom programu koji su učenici Gimnazije pripremili za vršnjake iz Poljske, predstavljeni su elementi tradicionalne i savremene kulture plesom, pesmom i stihovima na srpskom, mađarskom, engleskom i španskom jeziku.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *