Többnyire gimnazisták voltak, amikor egy csapattá kovácsolódtak. A barátságok köttetéséhez, ugyebár, közös érdeklődési körre volt szükség, náluk ebbe a körbe a muzsika is beletartozott. Összejártak, buliztak, verseket zenésítettek meg, dalokat írtak, muzsikáltak, amit tudtak, amit szerettek. A népzene is ezek között volt. Így alakult meg először a Csikós, majd később néhány tagcserével a Fokos zenekar 2010 szeptemberében.
– Vonószenekarként kezdtük a pályafutásunkat. A Középiskolások Népművészeti Vetélkedőjén többször szerepeltünk és mindig első helyezettként tértünk haza. Mivel Dél-Alföldön a jellegzetes hangszer a tambura volt, ezért úgy döntöttünk, megpróbáljuk ezt a hangszert is használni. Így alakítottuk ki a jelenlegi felállásunkat: Cseszák Zsombor (hegedű, cimbalom), Szabó András (hegedű, basszprímtambura), Szerda Balázs (brácsa, tamburakontra), Csonka Balázs (harmonika, tamburaprím) és Jovánovity Péter (bőgő, ütőgardon). Fesztiválokon veszünk részt, több táncegyüttessel, zenekarral, zenészekkel is együttműködünk. Táncházakat, koncerteket tartunk Vajdaság és Magyarország szerte, de felléptünk már más európai országokban is – mondja Szerda Balázs, a zenekar vezetője.
A zenekar 2012-ben a Fölszállott a páva című néptánc-és népzenei vetélkedőn vett részt, amelyet az MTVA szervezett a Duna TV-n, ahol a középdöntőig jutottatok.
– Számunkra a vetélkedő célja elsősorban nem a verseny volt, hanem, hogy bemutassuk az embereknek az itteni tamburás hagyományainkat, amelyet dédnagyszüleink, nagyszüleink hagytak ránk. Repertoárunkon szerepel még erdélyi, kis-magyarországi, felvidéki népzene is. Legfőbb célunk a magyar népzene, néphagyomány továbbítása a fiataloknak és különböző korosztályoknak, hogy fennmaradhassanak ezek a csodaszép és régi dallamok.
A budapesti Fonó kiadásában az Országos Táncháztalálkozóra jelent meg a Fokos zenekar első CD-je Kiskoromtól nagykoromig címmel, amelyen ezúttal a vajdasági magyar tamburamuzsika mellett felvidéki, kis-magyarországi és erdélyi népzene is hallható. A lemezhez Kisimre Szerda Anna írt ajánlást.
– A Fölszállott a páva verseny különdíjaként kaptuk az ötven órás stúdiómunkát a Fonó Budai Zeneház ajándékaként, amelynek „terméke” ez a lemez lett. Azt tudni kell, hogy vajdasági kötődése is van a Fonónak, hiszen az igazgatója, Horváth László, kishegyesi származású.
Hogyan telt a munka, a felvételezés?
– Két napot vett igénybe a felvételezés, amit itthon igen nagy munka előzött meg, készültünk rá rendesen. A felvételezés végére, ahogyan lenni szokott, meg is utáltuk egymást sikeresen, és ezt nem is titkoljuk, mert jó poénnak tartjuk. Hiszen, ha össze vagy valakivel zárva egész nap, és nem minden úgy megy ahogyan akarjátok, és a huszadik próbálkozáskor is valaki pont ott rontja el, mert nem figyel, valaki elkezd ordítozni, az biztos. Ilyenkor vannak a hosszú hallgatással teli cigiszünetek. Később visszamentünk a stúdióba, hiszen egyik számunk vállalhatatlanul rossz lett, azt még egyszer felvettük, meg jelen voltunk, amikor a végleges keverés elkészült.
A kiadásra azonban várni kellett…
– A kiadó is pályázati pénzekből tartja el magát, így várni kellett, csak idén március végén kaptuk kézhez a lemezeket.
Mit lehet, mit kell a CD-n található dalokról tudni?
– Mivel ez az első lemezünk, nem akartunk tematikus CD-t, hanem azok a csokrok vannak rajta, amelyeket a „kiskoromunktól” eddig muzsikáltunk. A lemezen bácskai lassú, csárdás és friss, felcsíki verbunk, csárdás és cepper, szászcsávási cigánymuzsika, bácskai italozós és katonadalok vannak, de bácskai oláhos, ördöngösfüzesi verbunk, sűrű csárdás és ritka fogásolás, gömöri lassú, csárdás és friss, valamint sárközi, vajdaszentiványi és kalotaszegi muzsika is hallható. Ezt a CD-t „korszakzárónak” is tekintjük, hiszen talán most már kinőttünk a gyerekzenkar státuszból, de „korszaknyitónak” is, hiszen szeretnénk, ha új fejlődési korszakot indítana zenei életünkben.
A CD-n vendégelőadók is közreműködtek.
– Gyorsan rájöttünk, hogy egy tájegység zenéjének a hangzása akkor adható vissza hitelesen, ha legalább megközelítőleg azokon a hangszereken szólal meg. ĺgy Ölveczky Tamás tárogatón, míg Enyedi Tamás cimbalmon működik közre.
Terveitek? Készül már a következő CD?
– Rengeteg ötletünk van, az a szerencsénk zenei szempontból, hogy nagyon sokfélék vagyunk, sok minden van bennünk, amit „lenyomatként” szeretnénk megjeleníteni. Jelenleg Szerda Lászlóval dolgozunk együtt egy szerzői CD-n, ami az általa megzenésített verseket tartalmazza. Én is szeretnék majd kiadni egy saját megzenésített verseket tartalmazó lemezt, de körvonalazódik egy tiszta népzenei CD-nek az anyaga is. Ötletek vannak, a többi már csak idő és pénz kérdése – mondta Szerda Balázs.
Erer