Több alkalommal is próbálkozott már az óbecsei önkormányzat azzal, hogy elejét vegye az elharapódzó mezei tolvajlásnak, de mivel saját mezőgazdasági felügyelő nélkül a tetten ért tolvajokkal szemben nem indulhatott eljárás, a várt eredmény elmaradt.
A büntethetőség körülményeinek a megváltozásával azonban a mezőőri szolgálatok is újabb lehetőséget kaptak: mintegy 3 hónapja egy belgrádi cég látja el egy 40 307 hektáros művelt földterület 24 órás szolgálatát. Boja András, Óbecse község mezőgazdasági kérdésekkel foglalkozó illetékesének elmondása szerint az eddigi tapasztalatok azt mutatják, a mezőőri szolgálat eredményesen működik, amióta egyszerűsödött a följelentések folyamata és a szabálysértők büntethetősége: 15 000 dináros bűncselekményi érték felett már a káreseményt szankcionálja a hatóság, és bűnvádi eljárás hiányában gyorsabb a jogorvoslat is.
A község jelenleg egy saját, 12 fős, 24 órás mezőszolgálat megalakításán fáradozik, amelynek munkájába és működtetésébe a környező települések szövetkezeteit is be szeretnék vonni. A tartományi mezőgazdasági titkárság pályázatán elnyert 3 millió dinárt fölszerelés vásárlására fordítják, és erre költik majd az állami földek bérbeadásából befolyó ötmillió dinárt is. A korszerű megfigyelőeszközökön felül egyenruhákat, 5 mopedet, 3 terepjárót és 4 kerékpárt vásároltak.
Mivel Óbecsén mindössze 2-3 százalékra tehető az erdősített területek aránya, a szélvédett övezetek kialakításának terve már 2006 óta foglalkoztatja a helyi szakembereket. A pályázati pénzből elkészült terv megvalósítására 1,3 millió dinárt nyert a község tartományi forrásokból, saját zsebből további kétmillió dinárt fordítottak erre a célra. A Komunalac Közvállalat dolgozói mintegy 4000 facsemetét ültettek el a topolyai út mentén, a pecesori úttól kezdődően 3 km hosszan, és a megkezdett munkát ősszel folytatják az út másik oldalán is.
Az út menti fásítással történő szélvédett övezet kialakításával hosszú távon pozitívan lehet befolyásolni az éghajlati viszonyokat, és megvédik a területet a széltől, a kiszáradástól és az értékes földréteg elvesztésétől is. A végső cél egy 907 hektáros fásított terület kialakítása.
– A földművesek zöme óvja ezeket a területeket, de a siker akkor lehet teljes, ha a fásított szakaszok mentén minden egyes gazdálkodó odafigyel arra, hogy a község tulajdonában lévő útszéli szakaszokon ne, csak saját területén gazdálkodjon – fűzte hozzá Boja András.
F.R.