Elmúltak a törökbecsei Nagyboldog-asszony-napok. A szervezők a négy nap alatt 150 000 látogatóra számítottak, és valószínűleg el is érték ezt a számot (ha nem többet), hiszen sajtójelentések szerint pénteken 40 000-en voltak a két boszniai együttes, a Crvena jabuka és a Plavi orkestar koncertjén és vasárnap 50 000-en nézték meg Severinát.
Szombaton Željko Joksimović lépett fel, vasárnap pedig Seve és a tűzijáték előtt az Edda Művek (magyarul felkonferálva), szintén óriási tömegek előtt.
A recept sikeres már évek óta, miért is változtattak volna rajta: legalább egy nagy magyarországi együttes, nagy ex-YU nevek, egy-két újabb folk-pop előadó.
Nem is beszélve a kísérőrendezvényekről: halászléfőzés, tamburazenekarok versenye, kézműves-kiállítás, etno-bazár, borvásár, lovaskocsik, küzdősport-bemutatók…
És, igen, Törökbecsén idén is lehetett vízzel teli lufikkal dobálni a polgármestert, aki felrajzolta a 30 000-es városkát a turisztikai térképre, a befolyt pénzt pedig emberbaráti célokra költik majd.
Törökbecsére kilométeres sorokban érkeztek még vasárnap este tíz óra tájt is az autósok. Két újságban is megjelent, hogy 30 km-esek voltak a járműoszlopok pénteken. Gépkocsiként 200 dinárt kellett fizetni a parkolásért (az első nap kivételével), de csak 14 és 24 óra között.
A szervezők szerint ez a negyedik legnagyobb nyári fesztivál az országban (Guča, Exit, a belgrádi Beer-fest). Akik ellátogattak a „bánáti Becsére”, a folyóparton egy kisebb, jól szervezettnek tűnő sátortábort is láthattak, amelyben 60 volontőr kapott helyet, akik az egész országból érkeztek segíteni a szervezőknek.
Bánatomra csupán vasárnap tudtunk ott lenni, akkor is röpke időre, de arra elegendő volt az idő, hogy ismét meggyőződjek arról, hogy a szervezés hibátlan, hogy a parkolókba irányító embereket tízméterenként helyezték el, hogy az őrző-védők kifogástalanul udvariasak voltak, a város tiszta, virággal díszített és szép…
Mögcsinálták az idén is, ahogy köll.
Nemcsak rendezvények
Nem is beszélve arról, hogy az augusztus végi négy nap egy hosszabb nyári rendezvénysorozatnak a vége: szinte minden hétvégén azon igyekeznek, hogy valamivel odavonzzák az embereket a Tisza rendezett bánáti partjára. De a rendezvény-turizmus csupán egyik ága a község idegenforgalmi stratégiájának.
Vrebalov polgármester (LDP), a nyilatkozataiból ítélve (lásd pl. ekapija.com), komolyan gondolja, hogy (még inkább) idegenforgalmi központtá teszi Törökbecsét. A folyópartnál levő Tiszavirág (Tiski cvet) szállodában három melegvizes medence lesz és hamarosan kiépül még egy magántulajdonban levő hotel is a városkában. A község területén van egy sósvizű tó, a Sóskopó madárrezervátum is (kb. 200 madárfajt számoltak itt meg), amelynek vize gyógyhatású. A község területén van a Gyöngysziget is, amelyet talán nem kell külön bemutatni.
Egyre inkább idegenforgalmi látványosság a városkától 11 km-re levő aracsi templom (épült 1030. körül) is, a magyar történelem egyik legjelentősebb emléke tájainkon. És ha már itt tartunk, a központban levő katolikus templom udvarában ott áll gróf Leiningen-Westerburg Károly, törökbecsei földesúr, honvédtábornok, aradi vértanú új szobra (a régit beolvasztatta az ötvenes években a helyi fociklub), a temetőben pedig a restaurált Hungária-szobor. Törökbecsétől 3 km-re találhatóak az „első Becse” várkastélyának romjai…
A községi vezetés azt is közölte a napokban, hogy jó úton halad afelé, hogy felújítsa a bo-csári Hertelendy-kastélyt (a tavaszra várható), ott hátrányos helyzetű gyermekek kapnak majd otthont. A beodrai Karátsonyi-kastélynál gyógyfürdőt építenének – jelenleg ehhez keresnek befektetőt. A gyöngyszigeti Rohonczy-kastély és a Sokolac-villa (Lazar Dunđerski építette nászajándékul leányának Emíliának) sorsa továbbra is bizonytalan – a rendezetlen tulajdonjogi viszonyok miatt.
A Tisza még nem számít nemzetközi folyónak, de a törökbecseiek már készülnek arra, hogy egyszer majd talán az lesz, és akkor a turisták hajóval is érkeznek majd, nemcsak kilométeres gépkocsioszlopokban. A községi területfejlesztési tervben szerepel egy kikötő kiépítése is, nemzetközi alapoktól kérnek majd rá pénzt.
M.A.