Od 1. avgusta električna energija će poskupeti za 12 odsto. Prema saopštenju ministra energetike Aleksandra Antića, od 11. juna struja će biti skuplja za 4,5 odsto, dok se 7,5 odsto odnosi na akcize na struju koje su uvedene na osnovu predloga o izmenama Zakona o akcizama, a koji je skupštinski Odbor za finansije prihvatio 19. juna. Inače struja u Srbiji poslednji put je poskupela 1. avgusta 2013. godine – 10,9 odsto za domaćinstva i 12,8 odsto za privredu. Od tada prosečna cena jednog kilovat sata za domaćinstva iznosi 6,14 dinara, a 5,85 dinara za industriju, bez PDV-a.
Antić je rekao da je iznos poskupljenja električne energije usaglašen sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i podsetio da je aranžmanom iz predostrožnosti sa MMF-om bilo predviđeno povećanje cene struje od 1. aprila za 15 odsto, ali da je Vlada Srbije nakon „vrlo teških razgovora“ sa tom finansijskom institucijom „uspela da dogovori“ da poskupljenje struje bude 12 odsto i da ga prolongira do 1. avgusta, što znači da će prva plaćanja za potrošnju električne energije po većim cenama biti u septembru.
On je dodao da će, i pored ovog poskupljenja, cena struje u Srbiji ostati najniža u Evropi, to jest za 15 odsto niža nego u Makedoniji i 50 odsto niža nego u Crnoj Gori, ali da je povećanje cene električne energije bilo neophodno kako bi elektroenergetski sistem Srbije ostao stabilan.
Antić je kazao da bi prema projekcijama godišnji prihod u republički budžet na osnovu akciza na struju mogao biti oko 14,1 milijardu dinara i da će taj novac biti upotrebljen da „ljudi u Srbiji bolje žive“, odnosno za potrebe socijalne zašite, zdravstva, školstva i drugih usluga koje pruža država.
Prema oceni ministra finansija Dušana Vujovića, odobrena veća cena struje će za 300 dinara povećati prosečan račun, koji iznosi oko 2.500 dinara. On je rekao da cilj povećanja cene struje nije samo „da se obezbedi novac za EPS, već i da građani štede električnu energiju“.
Na najavljeno poskupljenje struje od 12 odsto, početkom nedelje reagovalo je Udruženje sindikata penzionera Srbije koje je ocenilo da će se time dodatno opteretiti već ispražnjeni kućni budžeti, te da neće „značajno doprineti poboljšanju stanja u elektroprivredi i obnovi kapaciteta“, jer od 12 procenata koliko iznosi poskupljenje „čak 7,5 odsto otići će u vidu akcize u republički budžet, a samo 4,5 odsto EPS-u, što znači da je glavni razlog za poskupljenje punjenje budžeta u koji će se sliti 14 milijardi dinara iz džepova stanovništva, a ne interes Elektroprivrede“, istakli su u Sindikatu penzionera.
Sindikat penzionera Srbije pozvao je Vladu da zaustavi bujicu nameta kojima od početka godine dovodi u sve teži materijalni položaj ne samo penzionere i stare osobe kao najugroženiju populaciju, već i ogromnu većinu građana zemlje.
Lj.M. (Izvor: Beta, RTV)