Nevena Petrušić szerbiai esélyegyenlőségi biztos (az 58/2011 számú, 2011. július 29-én keltezett) véleményében megállapította, hogy a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) felsőoktatási pályázatának több kritériuma is diszkriminatív. A Vajdaság Ma és a Vajdasági RTV augusztus 11-én közölték az erről szóló hírt.
Az esélyegyenlőségi biztos ajánlásait és az első reagálásokat a Becsei Mozaik előző számában ismertettük.
Dr. Korhecz Tamás (VMSZ), a Magyar Nemzeti Tanács elnöke augusztus 17-i sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az MNT ösztöndíjpályázatával kapcsolatban a sajtóban több olyan féligazság és félinformáció jelent meg, amely félrevezetheti a közvéleményt. Szerinte a diszkrimináció elleni biztos egy nem nyilvános véleményt fogalmazott meg, az ajánlásokat akkor kellett volna nyilvánosság elé tárni, ha az MNT 30 napon belül nem tesz eleget a javaslatoknak.
Hangsúlyozta, hogy a pályázat az eredeti tervekhez képest nem módosul, vagyis szeptember 15-éig nyitva marad, és a meghirdetett (az esélyegyenlőségi biztos által diszkriminatívnak minősített – a szerk. megj.) pontrendszer alapján osztályoznak, egyébként semmiféle módon nem érinti a jelentkezőknek a jogosultságát az ösztöndíjra.
A jövőben nem lesz kizáró ok az, ha valaki nem állami felsőoktatási intézménybe jelentkezik – tette hozzá az MNT elnöke. Az MNT nem megy szembe az esélyegyenlőségi biztos ajánlásaival, még akkor sem, ha az átirat egyes pontjaival nem ért egyet. „Módosítani fogjuk a felsőoktatási ösztöndíjról szóló MNT-s határozatot, azért, hogy az ne sértse azokat az elveket, amiket a biztos megfogalmazott” — mondta dr. Korhecz a Vajdaság Ma tudósítása szerint.
Az „MNT pontozási rendszere”-ügynek ezzel nem lett vége, ugyanis aznap, augusztus 17-én, a VMDK közleményben reagált az MNT-nek a demonstrátori ösztöndíjakra kiírt pályázatára (a Magyar Szó napilapban augusztus 11-én jelent meg). A Csonka Áron vezette párt azt állítja, hogy az MNT továbbra sem hajlandó elfogadni az esélyegyenlőségi biztos véleményét, hanem jól elrejtve, jogi „kiskaput” alkalmazva folytatja a magyar és magyar közötti diszkrimináció alkalmazását. A VMDK arra kérte az MNT illetékeseit, hogy a demonstrátori ösztöndíjakat szabályzó határozatából távolítsák el a magyar névjegyzéken való szereplést igazoló követelményt. A pályázat szövege ugyanis tartalmazza azt a kitételt, hogy a demonstrátor-hallgató szereplése a magyar választói névjegyzéken 25 pontot ér. (lásd: http://www.mnt.org.rs/412-18-2011-szamu-MNT-hatarozat).
Emlékeztetőként: az esélyegyenlőségi biztos véleménye szerint hátrányosan megkülönbözteti az MNT felsőoktatási ösztöndíjpályázatról szóló határozata azokat,
– akik nem szerbiai állami felsőoktatási intézményre iratkoztak,
– akiknek a szüleik felsőbb fokú végzettségűek,
– akik nem szerepelnek a magyar választói névjegyzéken,
– akik nem tettek a magyar választói névjegyzékre való feliratkozási szándéknyilatkozatot,
– akik középiskolai tanulmányaikat a lakhelyükön fejezték be magyar nyelvben (azokkal szemben, akik nem a lakhelyükön szerezték meg magyar nyelven a középfokú végzettséget).
Az esélyegyenlőségi biztos azt ajánlotta az MNT-nek, hogy iktassa ki az említett határozatából a diszkriminatív kitételeket, hogy a továbbiakban tartózkodjon a személyes tulajdonságokon alapuló megkülönböztetéstől és hogy 30 napon belül értesítse a biztost arról, hogy milyen intézkedéseket tesz az ajánlással összhangban.
Az esélyegyenlőségi biztos a VMDK beadványára reagált és csupán a felsőoktatási ösztöndíjpályázatot véleményezte, hiszen a beadvány nem vonatkozott egyéb meghozott pályázati határozatokra, és természetesen az utóbb kiírt „demonstrátorira” sem.
A felsőoktatási ösztöndíjpályázat pontrendszere szerint is 25 pontot ér az MNT-választásokra vonatkozó névjegyzéken való szereplés.
A VMDK és a VMDP ellenezte a névjegyzék összeállításának módját, mondván, hogy a felíratást nem pártoknak (értsd: a VMSZ-nek) kell végeznie, hanem az államnak.
Az MNT idén már lefolytatott egy pályázatot, amelyben követelmény volt a szóban forgó névjegyzéken való szereplés. Ez a pályázat a diplomahonosítás pénzügyi támogatásáról szólt.
A VMDK és a VMDP nem is vett részt az MNT-választásokon.
B.M.