Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Muke s besplatnim udžbenicima: Ne zna se koje knjige se vraćaju

Muke s besplatnim udžbenicima: Ne zna se koje knjige se vraćajutrg_fontane

U dopisu Ministarstva prosvete, koji su pre dve nedelje dobile sve osnovne škole u Bečeju, navedeno je da će od naredne školske godine i drugi razredi osnovnih škola dobiti besplatne udžbenike, a lista za izbor udžbeničkih kompleta biće dostavljena nakon odobrenja komisije.

To bi značilo da će generacija đaka koja je sada u prvom razredu i koja je za taj razred dobila nove besplatne udžbenike, opet biti ta koja će i u drugom razredu dobiti nove besplatne udžbenike, kao i u narednim razredima, tako da je reč o generaciji koja je na neki način privilegovana u odnosu na ostale.
Projekat besplatnih udžbenika za učenike je startovao ove školske godine, kada je za oko 80.000 đaka prvaka Ministarstvo prosvete obezbedilo besplatne udžbenike (to je oko 170, odnosno 120 miliona dinara nakon rebalansa republičkog budžeta). U projekat se uključilo i Izvršno veće Vojvodine, koje je preuzelo troškove za škole na teritoriji pokrajine, ali i Beograd, Čačak i Jagodina u kojima su uprave gradova preuzele tu obavezu.
Zapravo, radi se o besplatnim udžbenicima na revers, jer će se udžbenici koji nisu radnog karaktera – ne zna se da li je reč samo o radnim sveskama ili i o udžbenicima u kojima deca rešavaju zadatke -, vraćati na kraju nastavne godine pre dobijanja đačke knjižice. Vraćene besplatne udžbenike bi trebali dobiti na korišćenje đaci koji će u prvi razred krenuti naredne godine.
U dopisu dostavljenom školama stoji da će Ministarstvo prosvete za učenike prvog razreda za sledeću školsku godinu nabaviti samo udžbenike radnog karaktera iz već izabranog udžbeničkog kompleta za ovu školsku godinu. Međutim, tu nastaje problem, pošto su gotovo svi udžbenici „radnog karaktera“.
„Nisu razvrstani udžbenici i radne sveske, nego se u dopisu koristi termin udžbenici radnog karaktera, a radnog karaktera je i udžbenik, odnosno bukvar u koji se pisalo. Možda postoji samo nekoliko udžbenika koji nisu radnog karaktera, i za sada ne znam kako će to da se reši. Ne znam da li je ministar upućen u to da su u prvom razredu i udžbenici radnog karaktera i da li je uopšte pogledao te udžbenike? Od kada je reformisan nastavni program i udžbenici su radnog karaktera, a ne samo radne sveske ili listovi. Izgleda da je on tu napravio propust. U toku marta treba da se održi sastanak u Školskoj upravi i kao predsednik Aktiva direktora ću predočiti ovaj problem, pa se nadam da ću dobiti preciznije informacije o tome“, rekla je Brankica Tapavica, predsednica Aktiva direktora i direktorica OŠ „Sever Đurkić“.
S druge strane, Jelisavka Švonja, medijatekarka u OŠ „Zdravko Gložanski“ zadužena za nabavku udžbenika, objasnila je da budući prvaci „nasleđuju“ samo one udžbenike koji nisu radnog karaktera, u koje se nije ništa pisalo. „S obzirom na to šta su učitelji izabrali, deca će u našoj školi moći naslediti samo dva udžbenika, čitanku za srpski i bukvar, a sve ostalo jeste radnog karaktera. I udžbenik za Svet oko nas se popunjava, udžbenik za engleski je i ispunjen i iseckan jer je on, u stvari, radni materijal. I u knjigama za muzičko vaspitanje ima prostora za crtanje i popunjavanje i to ne može da se nasledi, tim pre što je papir na kojem su štampani udžbenici takav da ne može da se izbriše, a da se ne pokida. Za sada nemamo precizne informacije o tome koji su to udžbenici koje treba vratiti. Pored toga, nije razjašnjeno ni to šta će biti ako se desi da generacija koja dolazi u prvi razred broji više đaka od postojećeg broja kompleta udžbenika. U svakom slučaju postoji mnogo nejasnoća“, rekla je Jelisavka Švonja.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *