Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić uputio je pismo premijeru Aleksandru Vučiću, pozivajući da Vlada hitno preduzme mere radi otklanjanja nezakonitosti i nedostataka Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).
To se, kako se navodi u pismu, posebno odnosi na sprečavanje izuzetno štetnih posledica koje mogu nastupiti usled kompromitacije i zloupotrebe podataka o ličnosti koji se obrađuju u okviru tog sistema.
Poverenik je ranije konstatovao da je uvođenjem ovog sistema „praktično bez problema i bilo kakvih posebnih informatičkih znanja moguć pristup ličnim podacima pacijenata i zaposlenih u zdravstvenim institucijama, a posledično razume se, i dalja kompromitacija i zloupotreba tih podataka“.
Poverenik je ministarstvu u oktobru 2016. godine uputio upozorenje sa preciznim navođenjem nepravilnosti koje su utvrđene, a Ministarstvo je obavestilo poverenika da je implementiralo sistem zaštite kojim su otklonjeni nedostaci u zaštiti podataka o ličnosti, tako da istima ne mogu pristupiti neovlašćena lica.
Međutim, naknadnom proverom, saradnici poverenika utvrdili su da je stanje nepromenjeno u odnosu na stanje koje je navedeno u upozorenju iz oktobra 2016. godine, tj. da nije otklonjena mogućnost neovlašćenog pristupa tim podacima, a poverenik je o svemu, lično, pismom obavestio ministra zdravlja i pozvao ga da, u najboljem interesu građana Republike Srbije, hitno reaguje.
„Do danas nedostaci na koje sam ukazao nisu otklonjeni“, ističe poverenik u pismu premijeru.
Integrisani zdravstveno informacioni sistem finansirala je Evropska unija sredstvima iz IPA fondova. Projektom je predviđen elektronski zdravstveni dosije svakog pacijenta koji će ga pratiti tokom celog života. Sistem je trebalo da zdravstvenim radnicima omogući beleženje i lak pristup podacima pacijenta, a planirano je i da služi za prikupljanje informacija „za poboljšanje učinka bolnica i zdravstvenog sistema u Srbiji“.
IZIS, osim toga što neovlašćena lica eventualno mogu da pristupe podacima, lekarima i pacijentima uzrokuje i brojne druge probleme, od nemogućnosti zakazivanja pregleda kod određenog lekara zbog toga što nema slobodnih termina prilikom zakazivanja, zbog čestog „padanja sistema“ itd, a neretko se dešava da pacijent, recimo, iz Bečeja kome je pregled uredno zakazan preko IZIS-a, u zakazano vreme se pojavi kod specijaliste u Novom Sadu, gde mu saopšte da nije zakazan i neće biti primljen. Stiče se utisak da se tim problemima od trenutka uvođenja IZIS-a prošle godine do danas niko od nadležnih ne bavi.
B.M. (Izvor: N1)