Nacionalni dan borbe protiv duvanskog dima (31. januar) je obeležen manifestacijom pod motom „Osveži prostor – izbaci duvanski dim“, a na međunarodnom nivou ovaj dan se obeležava 31. maja.
U svetu puši više od jedne milijarde ljudi, govore podaci Svetske zdravstvene organizacije iz 2008. godine, dok prema poslednjem istraživanju Ministarstva zdravlja iz 2006. godine u Srbiji svakodnevno puši 33,6 posto odraslih stanovnika. Među decom uzrasta od 13 do 15 godina, 8,8 posto dečaka i 8,3 posto devojčica je navelo da puši, dok je 42,7 učenika reklo da je bar jednom probalo cigarete.
Što se Bečeja tiče, prema rezultatima istraživanja sprovedenih 2008. godine u okviru Lokalnog plana akcije za decu (LPA) procenat dece uzrasta od 15 do 18 godina koja konzumiraju duvan je 22,7 posto.
Iako se broj pušača u Srbiji smanjio u odnosu na 2000. godinu, naša zemlja spada u rekordere kada je konzumiranje cigareta u pitanju, što potvrđuje i podatak da je prošle godine popušeno 20 milijardi cigareta.
Povodom obeležavanja Nacionalnog dana bez duvanskog dima, predstavnici Ministarstva zdravlja su izneli poražavajuće podatke prema kojima je skoro dve trećine, odnosno 61,7 posto, odraslih stanovnika Srbije izloženo duvanskom dimu kod kuće, na poslu 44,5 posto, a 77 posto mladih, uzrasta između 13 i 15 godina, živi sa nekim ko u njihovom prisustvu puši.
Po broju umrlih od posledica pušenja u Evropi, Srbija se nalazi na prvom mestu. Stručnjaci upozoravaju da u duvanskom dimu ima na hiljade štetnih supstanci koje loše utiču na zdravlje, a za oko 50 je dokazano da su kancerogene za čoveka i podjednako su ugroženi i aktivni pušači i oni koji udišu dim, odnosno pasivni pušači.
Poslednjih godina u Srbiji se sve više pušača uključuje u programe za odvikavanje od pušenja koji su im na raspolaganju u oko 20 postojećih savetovališta. Jedan od eventualnih podsticaja za ovakav korak sigurno ima i povećanje cena cigareta, koje su i ove godine poskupele od 1. januara, od pet do petnaest dinara po paklici.
Ako poslednje poskupljenje cigareta nije bilo dovoljan motiv za odluku o prestanku pušenje, onda će možda tome doprineti novi zakon o zaštiti od duvanskog dima. Naime, krajem godine Vlada Srbije je usvojila Predlog zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, prema kojem se zabranjuje pušenje u zatvorenom radnom i javnom prostoru sa izuzecima, kao i zabrana pušenja u javnom prevozu. Kada ovaj novi zakon stupi na snagu, mesta bez cigareta i duvanskog dima bi trebala da budu škole, bolnice, domovi zdravlja. Apsolutna zabrana pušenja se odnosi i na ustanove gde se proizvode, prodaju, pakuju lekovi ili hrana, kao i na institucije socijalne zaštite, državne uprave i lokalne samouprave. Od potpune zabrane pušenja izuzeti su ugostiteljski objekti, ali će morati da podele prostor na pušački i nepušački, dok će vlasnici objekata manjih od 80 kvadrata morati da se opredele da li će njihov lokal biti nepušačka zona ili namenjen za pušače. Nacrtom zakona o zabrani pušenja su određene kazne od 5.000 dinara za fizička lica do milion dinara za pravna lica.
LJ.M.
(izvor: B92, Blic)