Nova internet stranica Skupštine opštine Bečej koja, po najavama predstavnika opštine, treba da omogući dvosmernu komunikaciju sa građanima, odnosno komunikaciju građana i njihovih odbornika posredstvom interneta, predstavljena je 16. decembra u svečanoj sali gradske kuće, a dan kasnije, 17. decembra, trebala je da bude i puštena u rad. Predsednik Skupštine opštine Peter Knezi je na prezentaciji sajta rekao: „Obično, kada želimo da uradimo neku stručnu stvar, najbolje je da to prepustimo stručnjacima. Ponekad to kod nas nije običaj, ali ovog puta jeste“.
Mogućnost komunikacije građana sa odbornicima na sajtu Skupštine opštine je prvi takav primer u Srbiji, saopšteno je novinarima prilikom, kako je navedeno, „prezentacije i otvaranja nove internet stranice Skupštine opštine Bečej sa fokusom na dvosmernu komunikaciju sa građanima“. Takođe je saopšteno da je projekat osmišljen „kako bi pozvao građane da se upoznaju i uključe u proces rada predstavničkih tela, kako na republičkom, tako i na lokalnom nivou. Kao plod višemesečnog rada uspešno je izrađena internet stranica Skupštine opštine Bečej koja stvara mogućnost slanja obilmnih materijala za sednice Skupštine opštine u elektronskom obliku i time štednju sredstava jedinice lokalne samouprave, a naročito omogućava uvid u rad najvišeg organa opštine i njenih radnih tela, kao i monitoring njene delatnosti od strane građana opštine Bečej putem direktnih postavljanja pitanja odbornicima“.
Prezentaciji rada novog sajta pored predstavnika lokalne vlasti prisustvovale su i stalna koordinatorka UN-a i stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Irena Vojačkova-Solorano i direktorka kancelarije Švajcarske agencije za razvoj i saradnju u Srbiji Izabel Perih.
Predsednik opštine Vuk Radojević se zahvalio što su ove dve međunarodne institucije prepoznale u opštini Bečej partnera koji „pokazuje interes za njihovim radom sa jedne strane, a sa druge, partnera koji može da iznese sve ove zahteve koji su se postavljali pred lokalnu samoupravu u realizaciji ovog zajedničkog projekta“. On je istakao da nova internet stranica opštine „obezbeđuje lakši pristup svim informacijama, čak i osobama sa poteškoćama, sadržavaće direktan link na našu fejsbuk stranicu, kao i jutjub kanal, uključujući naš poznati ’kol centar’ gde ostajemo otvoreni za pitanja građana iz domena rada opštine. Ovo predstavlja prvi korak u približavanju uprave i Skupštine opštine građanima, za koje verujemo da će unaprediti i ubrzati rad, ali i doprineti određenim uštedama. Učešće građana u radu lokalne samouprave jeste ključno u cilju donošenja održivih rešenja i nadamo se da ćemo imati dobar odziv i ovim motivisati građane da se uključe i doprinesu unapređenju rada kako opštine, tako i Skupštine opštine Bečej“.
Stalna koordinatorka UN-a i stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Irena Vojačkova-Solorano je rekla da ovu novinu treba posmatrati u globalnom kontekstu u okviru kojeg su sa svim državama članicama Ujedinjenih nacija sagledavani milenijumski ciljevi razvoja, odnosno ciljevi koje UN i čovečanstvo treba da postignu do kraja naredne godine, a da se sada nalazimo u procesu definisanja novih ciljeva za narednih 15 godina. Da bi se to uradilo, sprovedene su konsultacije sa građanima iz 80 zemalja među kojima je bila i Srbija. „Bila su dva odgovora koja su tipična za Srbiju, jedno je lična odgovornost, odnosno da preuzmemo sami odgovornost za sve u svoje ruke, a drugo je podsticati kulturu promena. U tom kontekstu posmatram ovo što se dešava ovde danas, na jednoj strani imamo situaciju kada će građani moći da preuzimaju zapravo političku moć u svoje ruke utoliko što će direktno moći da postavljaju pitanja donosiocima odluka, ali isto tako stavlja se odgovornost na donosioce odluka zato što će morati da odgovaraju građanima na odgovarajući način. A to upravo predstavlja tu kulturu promena i zato sam posebno uzbuđena, jer je ovo prva opština u Srbiji koja je prigrlila kulturu promena kao takvu“, rekla je Irena Vojačkova-Solorano i dodala da će ponovo doći za nekoliko meseci ili godinu dana da vidi kako se odvija ta dvosmerna komunikacija.
Izrada i puštanje u rad nove internet stranice Skupštine opštine Bečej deo je projekta „Jačanje nadzorne uloge i javnosti u radu Narodne Skupštine“ koji finansira Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC), a sprovode Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Narodna Skupština Srbije.
Saopšteno je da u cilju realizacije ovog projekta program UN za razvoj je kroz tendersku proceduru odabrao firmu („CloudlyLabs“) čiji su predstavnici radili dizajn i programiranje (Ivan Krstić i Damnjan Matejić).
O „lakšem pristupu informacijama“, o „uvidu u rad najvišeg organa opštine i njenih radnih tela“ govori i podatak da je u prvih nekoliko sati nakon prezentacije nove internet stranice Skupštine opštine Bečej, sajt bio na adresi www.becej.rs, a za to vreme stari sajt opštine nije bio vidljiv. U popodnevnim satima 16. decembra desila se još jedna promena: nova internet prezentacija Skupštine opštine Bečej više nije bila dostupna na zvaničnoj adresi opštine: www.becej.rs.
Ipak, ona se 17. decembra mogla posetiti na adresama www.skupstina.becej.rs i na www.test.becej.rs (za postojanje ovih stranica većina građana opštine Bečej i ne zna). Vidi se da novi opštinski sajt nije sasvim funkcionalan, naime, u odeljku „Pitajte odbornika“ postoje dva pitanja odbornicima, nekim čudom su postavljena još u novembru mesecu, kada sajt nije ni bio pušten u rad, a pitanja su, u stvari, poređane reči na latinskom jeziku (radi se o testiranju).
Ukoliko je građanin poželeo da čita sadržaje sa novog sajta Skupštine opštine Bečej na mađarskom jeziku, čekalo ga je neprijatno iznenađenje, jer su tekstovi napisani na nepravilnom i nejasnom mađarskom jeziku (prevod je verovatno načinjen pomoću Gugl prevodioca), tako da je to što je na srpskom jeziku bio informator – informator o radu opštine – na mađarskom je posato doušnik (besúgó) itd.
Što se tiče redizajnirane stranice opštine Bečej, na adresi www.becej.rs se i dalje nalazi prezentacija kakva je bila i ranije.
Prema informacijama iz lokalne samouprave, nova internet stranica opštine treba da se nalazi na jedinoj zvaničnoj internet adresi opštine: www.becej.rs, međutim, ona je 16. decembra, nakon prezentacije, privremeno sklonjena, jer su uočeni nedostaci, pre svega da je mađarska verzija neprihvatljiva, te je poslata na doradu. Na starom sajtu opštine navodi se da će nova internet stranica biti dostupna nakon prevoda na mađarski jezik. Taj posao nije urađen, jer je 25. decembra bio dostupan novi sajt, ali bez prevoda na mađarski jezik.
Velika obećanja, slabo ostvarenje
Na prezentaciji novog sajta Skupštine opštine Bečej o samom projektu, ali i o sajtu, govorila je i Biljana Ledeničan, rukovodilac portfelja za parlamentarni razvoj koja je istakla da je stranica posebno dizajnirana da omogućuje pristup i osobama sa invaliditetom, da je urađena na tri jezika, srpskom, mađarskom jeziku, da je na engleskom jeziku još uvek u pripremi i biće dovršena u drugoj fazi projekta, ali da su „svi parametri postavljeni“, kao i da postoji direktan prelazak na Jutjub bazu video snimaka skupštine, takođe sa arhivom snimaka i Fejsbuk stranici opštine, koja će se automatski prikazivati na internet stranici kako se bude ažurirala, do inovativnog dela, a „to je prozor sa odredbom Pitajte odbornika i klikom na to ulazite na sajt Skupštine“.
Ledeničan je rekla i da „postoji opcija ’e-parlament’, to je jedna priprema za novu viziju vaše Skupštine, koja želi da uvede jedan dodatni korak da se uštede sredstva, da svi odbornici koriste elektronski parlament, što je na lokalu uvedeno u Pančevu, a Narodna Skupština to već koristi. I ima još jedna nova predispozicija, to je prenos u živo, to je isto jedna funkcija koja se očekuje i nadamo se da će Skupština opštine Bečej dobiti dodatne donacije koje će podržati ova dva momenta razvoja“.
Ledeničan je na pitanje kolika je vrednost projekta kojim je obuhvaćeno pet pilot opština, odnosno realizacija projekta u opštini Bečej, ona je odgovorila da za podršku lokalnih skupština postoji fond koji ima na raspolaganju oko 50-60.000 dolara, iz kog se sredstva raspoređuju u skladu sa potrebama pojedinih opština i gradova.
„Projekat prvenstveno sarađuje sa Narodnom Skupštinom Republike Srbije, a pokušavamo da prenosimo dobru praksu na lokalni nivo, tako da je ta podrška raznolika, nekim skupštinama je bilo interesantno da prenesu javna slušanja, dok je u Bečeju bila interesantna internet stranica Skupštine opštine“.
Za drugu fazu projekta u Bečeju, koja bi trebala da bude okončana krajem 2015. godine, planirano je da se objave službeni listovi ( to već postoji na starom sajtu opštine www.becej.rs) i da se uradi statistički pregled pitanja građana i odgovora odbornika.
B.M.