Mreža novinarskih udruženja „SafeJournalists“ osudila je danas incidente u kojima su tokom i nakon Svenarodnog sabora Srpske napredne stranke u Nišu targetirani i napadnuti novinari i snimatelji koji su izveštavali u interesu javnosti i zatražila hitnu i reakciju policije i tužilaštva, identifikaciju i procesuiranje napadača.
„Fizičkim i verbalnim napadima bili su izloženi novinarka televizije Nova Ivana Marković i snimatelj Dejan Marković, kao i novinarka Južnih vesti Tamara Radovanović. Takođe, bez ikakvog osnova, priveden je i dopisnik australijskog radija SBS i doktorand Filozofskog fakulteta u Nišu Nikola Doderović, dok je sa kolegom izveštavao sa događaja“, piše u saopštenju „SafeJournalists“ mreže.
Ivana Marković i Dejan Marković napadnuti su u centru grada od dvojice muškaraca, koji su ih vređali, gurali i preko megafona pozivali da se sklone, dok je Tamara Radovanović napadnuta dok je snimala odlazak autobusa sa pristalicama vlasti.
„Napadač je pokušao da joj izbije telefon, a policija ju je, umesto da zaštiti, sklonila sa lica mesta – navodno da ’ne diže tenzije’, dok protiv napadača nije preduzela mere. Ovo predstavlja novi slučaj propusta policije da zaštite novinare, čime je omogućeno drugim licima da ih napadaju i za to prođu nekažnjeno“, navodi mreža novinarskih udruženja.
Mreža „SafeJournalists“ ocenila je daje posebno zabrinjavajuća i činjenica da nezavisnim novinarima nije bio omogućen ulaz na ograđeni prostor centralnog događaja, jer su akreditacije dobijali isključivo novinari bliski vlasti. Na taj način izvršena je diskriminacija medija kojima je onemogućeno da izveštavaju sa javnog skupa.
„Dodatnu uzbunu izaziva i privođenje Nikole Doderovića i njegovog kolege, koji su zadržani u policiji i ispitivani o motivima izveštavanja, bez ikakvog pravnog osnova, što predstavlja oblik zastrašivanja novinara“, dodaje se.
U saopštenju se kaže da „dan ranije, uoči centralnog skupa, fizički je napadnut snimatelj televizije N1 Marjan Vučetić u selu Makovište, dok je pokušavao da snimi događaj u prisustvu predsednika SNS-a Miloša Vučevića. Napad je, prema njegovim rečima, započeo predsednik mesne zajednice i to naočigled Vučevića“.
„SafeJournalists“ mreža zahteva hitnu i efikasnu reakciju policije i tužilaštva, identifikaciju i procesuiranje svih napadača, da se odmah prekine s praksom neopravdanog privođenja novinara, da se osigura njihova bezbednost na terenu i da se omoguće uslovi za nesmetano izveštavanje sa protesta i drugih javnih okupljanja.
„Neophodno je da nadležni organi pruže jasno objašnjenje povodom svakog slučaja privođenja novinara bez valjanog zakonskog osnova. Takođe, neophodno je da pripadnici policije prestanu sa neadekvatnim reakcijama u slučajevima kada su novinari izloženi napadima i da postupaju u skladu sa profesionalnim standardima i zakonima Republike Srbije“, ističe ta mreža.
„SafeJournalists“ mreža pozvala je međunarodne organizacije i partnere da prate situaciju i izvrše dodatni pritisak na institucije u Srbiji da garantuju bezbednost novinara i poštovanje njihovih prava. Mreža će obavestiti i nacionalne i međunarodne zainteresovane strane o navedenim zabrinjavajućim dešavanjima i nastaviti da pažljivo prati situaciju.
„Napadi na novinare su napadi na slobodu izražavanja i pravo javnosti da bude informisana. Svako tolerisanje nasilja nad medijima dodatno urušava ionako krhku demokratiju i atmosferu straha pretvara u novo „normalno“ za novinare koji profesionalno obavljaju svoj posao. Podsećamo da je obaveza države da osigura bezbedno okruženje za rad medijskih radnika“, navodi se u saopštenju.
Mrežu „SafeJournalists“ čine Udruženje novinara Kosova, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje BH novinari, Hrvatsko novinarsko društvo, Nezavisno udruženje novinara Srbije i Sindikat medija Crne Gore.
Priredio: B.M.