Pod geslom racionalizacije broja zaposlenih u lokalnoj samoupravi krajem prošle godine su otpuštene čistačice iz opštine, opštinskih ustanova i mesnih zajednica da bi od 1. februara bile zaposlene u komunalnoj firmi Potisje čiji je većinski vlasnik opština Bečej.
Sada čistačice takođe rade u opštini, mesnim zajednicama i opštinskim ustanovama, ali nisu na tim mestima zaposlene, već ih Potisje „iznajmljuje“.
Njih pet rade po osam sati u opštini, šest u sportskom centru, u pozorištu dve, u biblioteci tri, po jedna u Bečeju, Bačkom Gradištu i Bačkom Petrovom Selu, po jedna u Mesnoj zajednici Radičević i sve tri gradske mesne zajednice.
Po računima koje je Potisje ispostavilo opštini, za rad spremačica od februara do maja plaćeno je 877.813 dinara. Račun iz juna je 244.621 dinar.
Za rad čistačice (jedne), recimo, Prva mesna zajednica u Bečeju mesečno plaća Potisju 48.000 dinara. Plata koju čistačica zaista primi, po nezvaničnim informacijama je oko 20.000 dinara. O sudbini ostalih 28.000 dinara ne zna se ništa (porezi i doprinosi ne iznose toliko), mada se novinar Bečejskog mozaika raspitivao upravo o tome, uz zahtev za uvid u dokumenta u kojima se nalaze tražene informacije (isplatne liste), kod direktora Potisja Mikloša Kevarija, koji mu je odgovorio da te dokumente ne može da dobije, jer ih „kontrolišu oni koji su nadležni, a ovako vama ne mogu da dam jer su to lične stvari“.
Inače, u izveštaju opštinske budžetske inspektorke koja je kontrolisala rad Potisja (revizija je obuhvatila period od 1. septembra 2008. do 31. decembra prošle godine), navodi se da su spremačice u Potisju prošle godine mesečno zarađivale 21.753 dinara neto.
Sve u svemu, po fakturama koje Potisje ispostavlja opštini, mesnim zajednicama i ostalima, satnica čistačica je 297 dinara. U Bečeju, ako želite da angažujete nekog da vam čisti u kući, plaćate od 100 do 170 dinara na sat.
Opština bi mogla da uštedi mnogo novca ukoliko čistačice ne bi tražila u Potisju.
K.D.F.