Nakon ponovljenih izbora za članove saveta mesne zajednice 12. februara u izbornoj jedinici broj 20 u Mesnoj zajednici „Bratstvo jedinstvo“ u Bečeju, upotpunjen je broj kandidata koji treba da uđu u sastav Saveta (Savet Mesne zajednice treba da ima 14 članova) i on je trebao da bude konstituisan prošle nedelje. Međutim, na prvoj konstitutivnoj sednici Saveta III Mesne zajednice, nisu izabrani predsednik i zamenik predsednika, jer je broj glasova članova bio podeljen: 7:7.
Po pravilima, na izborima u mesnim zajednicama kandidati su građani sa teritorije mesne zajednice, a ne predstavnici političkih partija, međutim, to pravilo se ne poštuje i gotovo svaka politička partija u Bečeju podržava svoje „kandidate građana“, a to su učinile i koalicije i grupe građana.
Tako su prilikom izbora organa u Savetu Mesne zajednice „Bratstvo jedinstvo“ članovi bili podeljeni, na jednoj strani su bili članovi Saveta podržani od Saveza Vojvođanskih Mađara (SVM) i Srpske napredne stranke (SNS) koji su glasali za jedan predlog, a suprotstavljena strana su bili članovi Saveta koje podržavaju Demokratska stranka (DS) i Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV), koji su glas dali drugom kandidatu.
Upitana kakav je sledeći korak i kada će biti okončano konstituisanje Saveta, sekretarka Mesne zajednice Žužana Šliter nije mogla da da konkretan odgovor. „Neko bi trebao ponovo da sazove sednicu Saveta za sledeću nedelju, ali ne znam ko će to biti. Da li to treba da budem ja kao sekretar Mesne zajednice ili dosadašnji predsednik Saveta, još ne znam, to pitanje sada razmatraju pravnici“, rekla je Šliter.
Problem u vezi sa konstituisanjem Saveta Mesne zajednice bio je tema konferencije za novinare koju su prošlog petka održali predstavnici Demokratske stranke i Lige socijaldemokrata Vojvodine, a ove nedelje predstavnici Srpske napredne stranke.
Prema rezultatima ponovljenih izbora na biračkom mestu broj 20, od četrnaest članova Saveta Mesne zajednice, pet članova podržava Savez vojvođanskih Mađara (SVM), četiri člana Demokratska stranka (DS), uz tri člana je Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) i dva člana su reprezenti Srpske napredne stranke (SNS), te je ishod glasanja za predloge kandidata na mesto predsednika i zamenika predsednika Saveta bio 7:7, i niko nije dobio većinu.
Predstavnici DS su izjavili da su oni „predložili predsedniku SVM Peteru Kneziju, kao koalicionom partneru u opštinskoj vlasti, da se dogovore na koji način će se konstituisati savet i organi“, ali da se on po tom pitanju nije javio i zaključili su „da mu to nije u interesu“, te su se posle toga oko zajedničkog kandidata za predsednika i zamenika predsednika Saveta dogovorili sa Ligom. „Naš predlog za predsednika Saveta dobio je sedam glasova, a drugi predlog podržali su članovi saveta SVM i SNS. Time smo došli do nečega što smo čuli, što su bile glasine, a sada i činjenice. Praktično je stvoren politički dogovor između SVM-a i SNS-a, to jest bivših radikala. Svaka stranka ima pravo da pravi političke dogovore sa kime želi, mi smo o ovom želeli da obavestimo javnost, a birači će dati svoj sud o ovome“, rekao je predsednik bečejskih demokrata Budislav Medurić, piše na sajtu Demokratske stranke. Navodi se i izjava Ferenca Tota, šefa izbornog štaba Lige socijaldemokrata Vojvodine: „Građani i građanke opštine Bečej imaju pravo da znaju da je Savez vojvođanskih Mađara prešao na stranu Srpske napredne stranke. Sa istim onim ljudima iz SNS-a koji su nam ‘90-ih godina obećavali sendviče za put i koji su tada bili u radikalima. Mi sa njima ne možemo, nama je prirodni partner Demokratska stranka, što smo i dokazali sada. LSV osuđuje koaliciju SVM-a i SNS-a i sumnjam da su glasači ove dve partije dali mandat da se tako nešto učini“.
Zamoljen da prokomentariše dešavanja u vezi izbora za članove Saveta u trećoj Mesnoj zajednici, Knezi je rekao: „Što se tiče tih izbora, prvi krug je završen žalbom, mi smo se konsultovali sa učesnicima i bio sam opredeljenja da ne treba da se žale jer to nije takvog karaktera da utiče na sam izbor, što su i potvrdili ponovljeni izbori, jer su isti kandidati dobili najviše glasova, a i sud je odbio žalbu. Još u prvom krugu, kod prve žalbe, žalioci su i krivično prijavili izbornu komisiju mesne zajednice da je počinila krivično delo onemogućavanjem prava žalbe, što je apsurdno, ali je ostala prijava, ljudi su bili u policiji i dali izjavu, ja ne znam šta je ishod ili šta će biti ishod toga. Ta stranka (DS) koja je to uradila, odnosno njihovi kandidati, iako su bili nestranački izbori, ponudila je dogovor oko formiranja većine u toj mesnoj zajednici. Na ponudu DS-a sam rekao da možemo sarađivati samo u slučaju ako povuku krivičnu prijavu, jer nema smisla da sarađujemo sa nekim ko je podneo prijavu protiv nas. Istodobno smo se sa Ligom dogovorili da sa njihova tri člana, ukupno sa osam, oformimo većinu u Mesnoj zajednici. Posle svih dogovora Liga je to jednostavno otkazala i pristupila članovima DS-a i ispalo je da oni imaju sedam članova, mi imamo pet i imamo dva člana SNS-a i sad je to pat pozicija iz koje ne znamo kako ćemo izaći. Oko toga je podignuta velika prašina. Što se tiče komentara da je SVM napravio koaliciju sa SNS-om, oni koji tako komentarišu ne znaju matematiku prvog razreda osnovne škole. Možemo mi da budemo u dogovoru sa SNS, to je samo sedam glasova, kome je to dovoljno da napravi većinu?“.
Nastalu situaciju je prokomentarisao i predsednik SNS-a Vuk Radonjić, koji je rekao da je u izbornoj proceduri bilo mnogo nepravilnosti, pa i na konstitutivnoj sednici Saveta, na kojoj nakon nerešene pozicije u glasanju, predsedavajući koji je reprezent DS-a, nije dozvolio da se glasa tajno, iako je to kako je rekao Radonjić, u skladu sa Statutom Mesne zajednice i iako se od 14 članova Saveta 10 izjasnilo za, pa se i tu vide zakonske nepravilnosti. Radonjić ipak nije dao konkretan odgovor na pitanje o saradnji njegove stranke sa SVM-om.
Očigledno da sva ova dešavanja nagoveštavaju oštru borbu na predstojećim parlamentarnim izborima, ali i očekivane i neočekivane koalicije.
LJ.M.