Novinarska i medijska udruženja su juče, 25. septembra, upozorila javnost da se – i pored svakodnevnog ugrožavanja bezbednosti novinara u Srbiji – Memorandum o saradnji i merama za podizanje nivoa bezbednosti novinara, koji bi trebalo da potpišu predstavnici policije, tužilaštva i novinarskih i medijskih asocijacija – i dalje nalazi na čekanju.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija Lokal pres, Asocijacija onlajn medija (AOM) i Fondacija „Slavko Ćuruvija“ uputili su u maju Republičkom javnom tužilaštvu, Ministarstvu unutrašnjih poslova, ali i drugim udruženjima, Nacrt memoranduma o saradnji i merama za podizanje nivoa bezbednosti novinara i drugih medijskih poslenika. Iako ovaj memorandum predstavlja jednu od obaveza Srbije koje proističu iz Akcionog plana za Poglavlje 23, do danas nismo dobili bilo kakav odgovor od državnih organa, saopštila su udruženja.
„Podsećamo da je ovaj memorandum, po planu, trebalo da bude potpisan još krajem prošle godine, ali da državni organi nisu pokazali spremnost da njegovu sadržinu kreiraju u dogovoru sa novinarskim i medijskim asocijacijama i drugim relevantnim akterima medijske scene. Stoga su potpisnici ovog saopštenja, nakon konsultacija sa pravnim i drugim ekspertima za bezbednost novinara i medijskih radnika, predložili svoju verziju Memoranduma, odnosno izmenili i dopunili postojeći nacrt memoranduma kojeg su sastavili predstavnici države. Potpisnici smatraju da bi rasprava o ovom dokumentu trebalo da bude pod hitno započeta, a ukoliko državni organi nastave sa odugovlačenjem procesa, smatraćemo da nisu zainteresovani za unapređenje bezbednosti novinara, što je, da podsetimo, jedno od veoma važnih pitanja u procesu pristupanja Srbije EU. Potpisnici čvrsto stoje na stanovištu da jedan od ključnih elemenata saradnje između državnih organa i asocijacija mora da bude temeljna analiza postupanja nadležnih u slučajevima napada na novinare i prepoznavanje ključnih slabosti i prepreka u ovom procesu, kako bi se došlo do preporuka za izmenu relevantnih zakonskih, podzakonskih akata, unutrašnjih procedura i komunikacije između aktera“, piše u zajedničkom saopštenju NUNS-a, NDNV-a, Lokal presa, AOM-a i Fondacije „Slavko Ćuruvija“.
Priredio: B.M.